Nastává ideální čas pro výsadbu listnatých dřevin
26. 9. 2018

Nastává ideální čas pro výsadbu listnatých dřevin

Podzim je obdobím výsadby listnatých keřů a stromů, ovocných i okrasných. Při výsadbě v období od konce září do zámrazu si ušetříme starosti s pravidelnou zálivkou a rostliny také lépe zakoření.

Zahradnické prodejny nabízejí keře a stromy vypěstované v různě velkých květináčích nebo - jak se moderně říká - v kontejnerech. Hlavní výhodou těchto výpěstků je, že je můžeme vysazovat prakticky celoročně mimo zimní mrazy a období sucha. Nevýhodou je především vyšší cena. Proto jsou u řady keřů a některých stromů k dostání i prostokořenné sazenice. Jestliže chceme sázet desítky rostlin, pak jsou ideálním řešením. Jsou to sazenice vyryté ze záhonů v okrasné školce bez zemního balu, proto je musíme vysadit co nejdříve, nebo je alespoň založit do země, jinak mohou rychle zaschnout a tím se znehodnotit.

Sazenici připravte prostornou jámu

Příprava 

Správná vozhoduje o výsledku našeho snažení, to znamená, zda bude rostlina dobře prospívat.

  • Před výsadbou odstraníme oschlé a poraněné části kořenů.
  • Sazenice můžeme přes noc namočit do vody. Především při výsadbě v suchých a propustných půdách můžeme růst sazenic podpořit namočení kořenů do hydrogelových přípravků, jako jsou například Bio-algeen či Agricol.
  • Velikost jámy určuje, kolik prostoru bude mít k dispozici kořenový systém v prvních měsících růstu. Je-li kvalita vykopané zeminy nízká, přidáme minimálně polovinu kompostu.
  • Nesmíme zapomenout ani na výživu sazenic. Dobrým řešením jsou hnojiva s řízeným uvolňováním  nebo tabletová hnojiva s pozvolným uvolňováním živin a nízkým obsahem dusíku, která položíme ke kořenům.

Všechna tato opatření mají jediný účel, zmírnit sazenici přesazovací šok.

Zálivka po výsadbě stromek napojí a zároveň díky ní zemina přilehne ke kořenům

Jak na to?

Stromek zasadíme do stejné hloubky, v jaké rostl ve školce. Musíme počítat s tím, že se půda slehne a sazenice klesne hlouběji, než původně byla. Sazenicí mírně potřepáváme, aby se půda dobře dostávala mezi kořeny. Po zasypání asi tří čtvrtin jámy zeminu lehce přišlápneme, aby pevně přilnula ke kořenům a zároveň se od nich uvolnily vzduchové kapsy. Nakonec kolem kmínku vytvarujeme miskovitou prohlubeň a stromek vydatně zalijeme. Proti růstu plevelů a nadměrnému vysychání můžeme použít mulč.

Zakrácením nadzemní části prostokořenných sazenic významně zmenšíme vypařování vody a tím podpoříme ujmutí. U opadavých keřů větve příliš nezkracujeme. Jen rostliny s dlouhými, nedostatečně rozvětvenými jednoletými výhony zkrátíme o jednu třetinu až polovinu. Předtím však odstraníme slabé, zahušťující výhony, a také ty, které rostou nesprávným směrem. U listnatých stromů zredukujeme počet větví, které budou tvořit kostru budoucí koruny. V prvním patře požadujeme 3-5 větví rovnoměrně rozložených po obvodu, a především odstraňujeme konkurenční výhony. Hlavní osu zakracujeme pouze tehdy, když je poškozená.

Stálezelené živé ploty lze vysazovat z cesmíny, mahonie, buxusu a dalších keřů

Kdoulovec i růže

A konečně se dostáváme k otázce, co vysadit. Výběr je skutečně široký. Nejprve si však musíme ujasnit, jaký úkol má keř či strom plnit. Má kvést v předjaří, má mít barevné listy nebo kůru, má mít zajímavý tvar? Nejdůležitější je však místo, které mu můžeme vyhradit. Na visačce u výpěstků bývá informace o výšce a šířce rostliny v dospělosti. Zjednodušeně řečeno, musíme počítat s tím, že strom vyroste, a i pak se nám musí vejít na zahradu. K zajímavým tipům na keře kvetoucí na jaře patří kdoulovec, různé odrůdy zlatice, nebo muchovník. V létě se můžeme těšit z květů ibišku. Javor dlanitolistý zase patří k dřevinám, které se na podzim nádherně zbarví. Celý rok budo naše soukromí střežit živé ploty ze stálezelených listnatých dřevin. Na podzim se sázejí i růže a ovocné dřeviny. Podzimní termín není naopak vhodný pro teplomilné druhy, jako jsou třeba magnolie nebo fíkovník.

Autor Josef Černý.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS