Nejbarevnější trvalka dlužicha: Její listy zdobí zahradu po celý rok
23. 8. 2017

Nejbarevnější trvalka dlužicha: Její listy zdobí zahradu po celý rok

Pokud si přejete polostinná místa zahrady pokrýt ozdobnými listy ve zlaté, červené, vínové či stříbřité, dlužichy vám přání splní. Z barev jejich listů oči přecházejí, a navíc umí i kvést…

Dlužichy (Heuchera) jsou oblíbené především pro své krásné listy, díky kterým poslouží jako atraktivní půdopokryvné rostliny po celý rok. Rostliny odolávají i zimě a mají fantastické barvy, od zářivé žlutozelené po oranžovou, červenou, vínovou a temně červenohnědou. Listy mohou být jednobarevné i pestré, jako je tomu u odrůdy s přiléhavám názvem 'Green Spice'.

dlužicha (Heuchera) odrůda Green Spice

A co teprve když rozkvetou…

Z ozdobné, nízké růžice listů vyrůstají až 80 cm vysoké stonky, které nesou květenství bílých, růžových nebo ohnivě červených zvonkovitých kvítků. Dlužichy kvetou až dva měsíce, mezi květnem a srpnem, a zahradu doslova rozzáří. Dlouho vydrží i ve váze. Stonky jsou tenké a květy působí vzdušně, jako by se vznášely nad zemí. Sluší jim to v sousedství okrasných šalvějí, šanty, šateru, kamzičníku, turanu, pupalky, letních hvězdic a do modra zabarvených okrasných trav. Většina odrůd kvetení zopakuje, pokud je po odkvětu seřízneme.

Dlužicha krvavá má ozdobné listy i květy

Pěstování

Dlužichy nejlépe porostou v polostínu, vydrží i na slunci, ale na úpalu vadnou. Půdu vyžadují vlhkou, kyprou, bohatou na humus. V takové nejbohatěji pokvetou, přihnojování kompostem je pro ně nejlepší vzpruhou. Ztlustlé oddenky – rhizomy - se rozrůstají jen kousek pod povrchem půdy, někdy vystupují i nad něj. V holomrazech proto potřebují ochranu, prospěšné je mulčování, ideálně listím – které navíc přispívá k tvorbě humusu v půdě. Množíme je opatrným dělením trsů nebo řízkováním dužnatých stonků. Přibližně po šesti letech bývá vhodné výsadby omladit.

Dlužicha (Heuchera), odrůda Marmalade s podzimními barvami

Pokud dlužichy vadnou i když mají vše, co potřebují, možná to mají na svědomí larvy lalokonosců. Rády okusují kořeny dlužich. Do přírodních a venkovských zahrad nasadíme biologickou ochranu – hlístici Heterorhabditis bacteriophora

Malá ochutnávka

Dlužicha krvavá (Heuchera sanguinea) je kolem 25 cm vysoký druh s drobnými, jasně červenými kvítky a sytě zelenými listy. Odrůdy z ní vyšlechtěné, například ´Rubby Bells´ kvetou ještě zářivěji, než původní severoamerický druh.

Dlužicha (Heuchera), odrůda Stormy Seas

Dlužicha červenolistá je v podobně kříženců (např. dlužichy krvavé a americké) a nespočtu kultivarů pěstována především pro pěkně tvarované, sytě barevné listy. Například ´Plum Pudding´ má listy tmavě purpurové, ´Stormy Seas´ fialové se stříbřitým nádechem, ´Regina´ tmavě purpurové a postříbřené, ´Palace Purple´ bronzově červené, ´Chocolate Ruffles´ čokoládově hnědé, ´Amber Waves´ zlatavé.

Dlužicha (Heuchera), odrůda Palace Purple v trvalkové výsadbě

Dlužicha purpurová (Heuchera x brizoides) má květenství zářivě šarlatová. Může dorůstat od 15 do 50 cm podle odrůdy (mezi nejvyšší patří například ´Ricard´). ´Gracillima´ je lososově zbarvený starý kultivar, typický pro venkovské zahrádky. ´Red Spangles´ má květy nachově červené.

Dlužicha (Heuchera), odrůda Glitter

Kříženec H x Tiarella a H.alba  ‚Quicksilver‘ nese na stoncích dlouhá květenství bílých kvítků, která se pěkně vyjímají na pozadí tmavozelených listů se stříbřitou kresbou. Většinou jsou dlužichy okrasné spíše listy nebo spíše květy, tato 15-30 cm odrůda a jí podobné pěkně kombinují oboje. Naopak stříbřité listy s vínovými žilkami má například odrůda 'Glitter'. 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

a co slimáci?

(VWPsQNuLWmxy5YTuVVSsQNu), 13. 9. 2017, 09:31

Chutná slimákům, stejně jako hosty, kopretiny, hortenzie?

Dlužicha

(Eva Mullerová), 24. 8. 2017, 19:21

Dlužichu mám asi pět let.Jsem z ní pokaždé nadšená,jak má rozmanité listy a kvítky.pořád nás s manželem udivuje svou krásou.Je naprosto nenáročná a snadno se dá přesazovat .Doporučím ji všem co nejsou otroky zahrádky.Je i v prodeji levná.Zkuste ji,budete spokojeni.E.M.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS