Nejlepší pomocníci zahradníka? Zpívají si a bydlí v ptačí budce
18. 2. 2018

Nejlepší pomocníci zahradníka? Zpívají si a bydlí v ptačí budce

Únor je posledním vhodným časem k vyvěšení ptačích budek. Přezimující sýkorky si už začínají vyhlížet bydlení, a ptačí cestovatelé se vrátí co nevidět. Za ubytování se štědře odmění péčí o zdraví zahrady.

Pokud se u nás ptáci zabydlí, miliardy mšic a tisíce housenek skončí v zobáčcích mláďat. Návdavkem je milý zpěv a náš dobrý pocit – zahrady jsou pro ptáky stále důležitějším útočištěm. O dutiny je ovšem nouze. A sýkorky, lejsci, vrabci, rehci, šoupálci, puštíci ani poštolky si neumí postavit hnízdo ve větvích, jako mnoho dalších ptačích druhů. Příroda jim nařídila hnízdit pouze v bezpečné dutině – naštěstí ji plně nahradí i kvalitní ptačí budka.

dřevocementová ptačí budka s prodlouženým vchodem, který hnízdo chrání před predátory

Dřevěné nebo dřevocementové?

Dřevěná budka je stará dobrá klasika. Ovšem prkna by měla být nejlépe 2 cm dřevocementová budka pro střízlíkasilná, aby dostatečně izolovala před horkem i zimou, zvenku hladká, zevnitř neopracovaná nebo opatřená zářezy. Samozřejmě do ní nesmí do ní zatékat. Na výsluní se ovšem dostávají i budky z dřevocementu. Jsou nejen velmi trvanlivé, ale pro ptáky dokonale komfortní – materiál skvěle izoluje a zároveň je prodyšný, brání kondenzaci vody uvnitř budky. Dřevocementová ptačí (a podobně i netopýří) obydlí lze vyrábět v různých tvarech. Každým rokem k dostání novinky, které ještě lépe vyhovují ptačím nároků a rodinu chrání proti predátorům (jehlanovité stříšky proti kočkám, prodloužené vchody proti nenechavým tlapkám). Domácí výroba dřevocementové budky je trochu složitější než u klasiky - směs sestává z třetiny cementu, třetiny pilin či hoblin a třetiny hrubšího písku a pěchuje se do formy z plechu nebo ze dřeva, kde až pět dní tuhne (ovšem větší počet stejných budek již s pomocí formy vyrobíte celkem snadno). Vhodné rozměry a snadné čištění jsou nezbytné stejně, jako u budek dřevěných.

Dřevocementová budka bezpečně zavěšená na větvi

Jak a kam je pověsit?

Budky umisťujeme co nejvýše, ale tak, abychom se k nim ze žebříku dostali pro pravidelné čištění. To je nutné kvůli odstranění zárodků parazitů, i proto, že si ptáci každoročně přistelou novou peřinku, mláďata se ocitají výš a výš stropu a ocitají se v nebezpečí. Pro drobné pěvce stačí výška 2-3 metry, ideální je místo ve stínu korun stromů nebo východně či západně orientovaná zeď. Vletový otvor směřujeme na východ či jihovýchod, odkud obvykle přicháI vrabci nosí svým mladým hmyz, i když jinak vyhledávají spíše semenazí nejméně srážek.

Nejsnazší je zavěšení budky za drátěné oko - musí být ke střeše budky připevněno tak, aby visela vodorovně, nebo se mírně předkláněla. Mírné pohupování ptáčatům nevadí, budka však nesmí narážet do kmene nebo větví ani při silném větru! Pomůže připevnění na více bodech, kratší závěs i vyšší hmotnost budky – v tom mají dřevocementové opět výhodu. Pokud je třeba budky připevnit pomocí lišty ke kmeni, raději zatlučeme hřebík, nežli bychom strom škrtili drátem. Neublíží mu, pokud je z nereznoucí slitiny.

Řada ptačích druhů si při hnízdění hájí svůj okrsek, budky pro sýkory a brhlíky by měly být vzdálené přibližně 15- 20 m od sebe. Společenští vrabci a špačci naopak hnízdí rádi pospolu. Záleží však i na dostupnosti potravy - pestrá zahrada s keři, nektarodárnými květinami, loučkou, jezírkem a nezamořená pesticidy uživí větší počet ptactva, nežli zahrada méně přívětivá.

Základní rozměry ptačích budek

Malé druhy sýkor, střízlíci: Dno min. 12x12 cm, výška 25 cm, kulatý vletový otvor oSýkorka nepotřebuje u budky bidélko, snadno přistane i bez něj průměru 28 mm

Velké druhy sýkor, brhlík, vrabci, lejsci, rehek: Dno min. 14x14, výška 20-25 cm, ideálně svislý oválný vletový otvor o rozměrech 3x4,5 cm,(sýkorám postačí otvor 3x3,5 cm).

Dostatečný prostor zajistí mláďatům dostatek místa i vzduch, rodiče mohou přistát vedle hnízda - potravu musí přinést za každého počasí, třebas promáčení. Vzdálenost dna od vletového otvoru zase zajistí, aby mláďata tlapkou nevybrala kočka či kuna. Bidélko u otvoru ptáci nepotřebují, naopak může pomoci predátorům.

Skrytá kamera

Do budek nesmíme v době hnízdění v žádném případě nakukovat! Ovšem pozorovat život ptačí rodiny lze pomocí malé kamerky, do budky předem nainstalované. Pořídíte je a mnoho dalších informací získáte například na stránkách České společnosti ornitologické.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Krásné soužití...

(VWPsQNuNVvcjLlh7VWPjEp~6Kx), 22. 4. 2018, 22:08

U nás je vždy obsazeno...v zimě zbaští nejméně 100 kg slunečnice,různě rozmístěné budky obsazeny...veverky je občas nepustí do krmítek ale jinak pohoda.Několik let zde chráníme čmelí hnízdo,sázíme dobroty i pro motýli.Všichni jsou báječní společníci.

Jak vyrobit dřevocementovou budku..

(q8AkQMQbWgFuR), 4. 3. 2018, 15:39

Znáte-li někdo postup, z čeho dřevocemetnovou budku vyrobit, jak ji upevnit na strom nebo na dům ?? Představovala jsem si to tak, že namíchám cement s pískem přidám piliny, trochu rašeliny, no prostě tak, když se vyrábí z cementu různé květníky, žlaby. Mate mě ovšem, že je to budka dřevocementová, nikoliv pilinocementová, tak nevím... děkuji za případnou odpověď...

RE: Jak vyrobit dřevocementovou budku..

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 6. 3. 2018, 08:12

Dobrý den, směs se připravuje obvykle z třetiny cementu, třetiny pilin či hoblin (dřevo je opravdu v této formě) a třetiny hrubšího písku a pěchuje se do formy z plechu nebo ze dřeva, kde až pět dní tuhne. Přední stěna musí být odnímatelná pro čištění. Do střechy je již při výrobě vhodné pevně zapustit drátěné oko pro zavěšení. Přiznám se ale, že pro nedostatek času a především pro obavu, aby vydržely, jsem budky z dřevocementu vyrábět nikdy nezkoušela (koupila jsem je v Zelené domácnosti, jsou od německé firmy, léty prověřené a dokonale přizpůsobené potřebám ptáků). Když už by si člověk připravil formu, jistě stojí za to vyrobit budek víc, jinak může být snazší vyrobit dřevěnou.

Hnízdění

(VWPsQNuHWorvQNs6JyvjFo), 19. 2. 2018, 07:17

u nás na zahradě mám udělaných několik ptačích budek a každý rok jsou skoro všechny obydleny.

RE: Hnízdění

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 6. 3. 2018, 08:34

To je skvělé. A když se ubytují v budce, kterou jste sám vyrobil, jistě je to ještě lepší pocit. U nás taky vždy vše obsazeno :-)

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS