Nejvoňavější dvouletkou je chejr: Zasejte si potěšení na jaro
8. 7. 2017

Nejvoňavější dvouletkou je chejr: Zasejte si potěšení na jaro

Květy chejru vonného čili zimní fialy mají teplé barvy a medově voní. Sladká vůně vás dobře naladí a přiláká opylovače.  Chejr kvete brzy, což je velká výhoda dvouletek oproti letničkám!

Chejry se hodí na letničkové záhony, do truhlíků i jako doplněk k trvalkám. Vyšší odrůdy jsou výtečné i k řezu, ve váze provoní celý pokoj. Chejr oceníte na místech, kudy často chodíte nebo kde odpočíváte – jejich sladká vůně zahřeje na těle i na duši. Květy nejlépe vyniknou ve větších skupinkách, i vůně bude intenzivnější. Na zahradu lákají i užitečné hmyzí opylovače, sytí včely, čmeláky a motýly.

Záhon chejru provoní celou zahradu

Zimní fiala

Nejčastěji pěstovaným druhem je chejr vonný (Cheiranthus cheiri, syn. Erysimum cheiri), neboli trýzel vonný, zvaný též zimní fiala. Může být dle odrůdy vysoký 25 i 75 cm a bohatě se větvit. Hroznovitá květenství teplých barev rozkvétají od dubna do května, případně až června. Květy jsou dle kultivaru žluté, hnědočervené i tmavohnědé, fialové, vícebarevné, mohou být i plné. Vypadají, jako by byly ze sametu a jsou až 4 cm velké. Chejr vonný pochází ze středomoří, vzácně roste i v našich nejteplejších oblastech. Pěstujeme ho jako dvouletku, ale vzhledem připomíná spíše keřík. Za mírných zim přežije i více let a postupně dřevnatí.

 chejr vonný (Cheiranthus cheiri)

Pěstování

  • Chejr dobře poroste a pokvete na sluníčku, ve výživné, propustné půdě bohaté na humus, svědčí mu obsah vápníku.
  • Vyséváme ho počátkem léta přímo na venkovní záhony, vykvete druhým rokem. Pokud na záhonech ještě nemáme místo, předpěstujeme si sazeničky stranou a vysadíme je na podzim.
  • Semena potřebují teplotu nejméně 18°C, aby spolehlivě vyklíčila. Před zimou musí chejr vytvořit přízemní růžici listů.
  • Když zjara rostoucí sazeničky zaštípneme, budou se bohatě větvit.
  • Odstraňování uvadlých květů podpoří násadu dalších.
  •  Do truhlíků chejry vysadíme na podzim, necháme přezimovat nejlépe na bezmrazém místě a na jaře doplníme letničkami.

 

V zimě, zvláště za holomrazů, je prospěšná ochrana z chvojí, nebo lehká pokrývka ze slámy či listí, kterou časně zjara, nejpozději v březnu, odhrneme. Při oblevě, zvláště pokud je silně navlhlá, odstraníme přikrývku již dříve, aby chejr netrápilo mokro. Ochrana poslouží nejen proti mrazu, ale i proti zajícům, kteří si v zimě na listech chejru mohou pochutnávat – náleží totiž do chutné čeledi brukvovitých rostlin. Pozor však na to, že pro nás jsou jeho květy a semena jedovatá.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS