Nenáročné dekorativní pryšce na záhonech i pod stromy
19. 4. 2013

Nenáročné dekorativní pryšce na záhonech i pod stromy

V zahradnictvích se objevují sazenice nových, velmi atraktivních druhů a kultivarů pryšců. Tyto vděčné trvalky porostou na slunci i ve stínu a na zahradě prokáží skvělé služby.

Pryšce tvoří skutečně velice početný rod, který zahrnuje přes 2000 druhů rozšířených po celém světě. Navíc jsou jedním z nejrůznorodějších druhů rostlinné říše vůbec. Jejich krásu a rozmanitost můžeme využít doma i na zahradě.

Udivující rozmanitost pryšců

Mezi pryšci najdeme druhy bylinné, polokeře i keře. Mnohé pryšce řadíme mezi sukulenty, často s trny či se zajímavě tvarově modifikovaným tělem. Některé známe jako oblíbené pokojové květiny, jiné pěstujeme na zahradě jako trvalky. V naší přírodě roste přibližně třicet druhů pryšců, například jednoletý plevelný pryšec kolovratec (Euphorbia helioscopia) nebo vytrvalý pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias), který se běžně vyskytuje na rumištích. Lidově se mu říká hadí mlíčí. Název zjevně vznikl díky obsahu bílého latexu, který při poranění okamžité vytéká na povrch.

pryšec kolovratec (Euphorbia helioscopia)

Okrasné pryšce pro zahradu

V zahradním použití se s nimi můžeme setkávat stále častěji, v současné době patří právem k moderním rostlinám. Kromě tradičního pryšce mnohobarvého (Euphorbia polychroma) přicházejí na trh a do zahrádek nové krásné druhy, jejich hybridy a kultivary. Takové jsou třeba pryšec mandloňovitý (Euphorbia amygdaloides) a pryšec hnědokvětý (Euphorbia characias).

pryšec mnohobarvný (Euphorbia polychroma)
Navzdory tomu, že květy pryšců jsou poměrně malé a nenápadné, jedná se o velmi dekorativní rostliny. Upoutají zejména tvarem, texturou a proměnlivou barvou. Kromě základní zelené a jejích odstínů najdeme pryšce žlutě či bíle panašované, červené či skoro černé.

Silver swan

Pryšce se hodí na trvalkové záhony i pod stromy

i

Pryšec velice dobře vynikne i v nádobě, a pokud se o něj budeme dobře starat, bude prospívat.

Pryšce je možné je dobře kombinovat s ostatními druhy trvalek, i se dřevinami. Pomohou nám sestavit poutavé kontrastní scenerie, vyniknou i jako zajímavá dominanta. Zvlášť pěkně působí v přírodně pojatých hajních zahradách, kde se pod korunami listnáčů doplňují s jarními cibulovinami, plicníky, kakosty a sasankami. Nejpůsobivější jsou na jaře v době květu, kdy doslova magicky přitahují pohledy. Květenství pryšců je unikátní; jmenuje se cyathium a funkci optického lákadla opylovačů v něm přebírají listeny. Většinou se velice intenzivně vybarvují do zářivých zlatožlutých odstínů. Mnohdy vznikají zajímavé kontrasty mezi květy, listy a listeny. Některé panašované druhy zase zaujmou mohutným květenstvím.

Euphorbia ‘Chameleon‘

Jak zahradní pryšce pěstovat?

  •  Obecně jsou pryšce nenáročné druhy, které dobře rostou ve stínu i na slunci.
  • Půdu preferují humózní, ale snesou i méně kvalitnější typy.
  • Cennou vlastností je i jejich tolerance k horšímu vláhovému režimu.
  • Většina běžných druhů i bez zimní ochrany přečká mrazy okolo –20 °C bez úhony.

Mezi vyloženě mrazuvzdorné druhy patří pryšec mandloňovitý, pryšec mnohobarvý, pryšec skočcový, pryšec myrtovitý i jiné. Pozor je třeba dát u mediteránního pryšce hnědokvětého, ten si s naší zimou neporadí, proto je vhodné tento druh pěstovat pouze v nádobách a poskytnout mu chráněné přezimování. V teplejších oblastech České republiky je sice schopen při mírnějších zimách a v zimní nastýlce přezimovat, ale ani v takových podmínkách není možné se stoprocentně spolehnout, že zimu přečká.

pryšec hnědokvětý (Euphorbia characias)

Vzhledem k tomu, že mrazuvzdorné druhy působí dobře na záhonech i v zimě, odstraníme odkvetlé lodyhy až na jaře. Postupujeme opatrně, abychom nepoškodili poměrně brzy rašící nové výhony.

Pozor na jedovatý latex

Jedovatý latex však neobsahuje pouze pryšec chvojka, ale všichni zástupci tohoto rodu. Bílá, po zaschnutí bezbarvá tekutina obsahuje di– a triterpenové estery. Množství latexu se u jednotlivých druhů liší, záleží na poměru a zastoupení terpenů. Pokud si potřísníme pokožku, musíme ji neprodleně umýt vodou a mýdlem. Nenechme se ale tímto faktem od pěstování pryšců odradit, vždyť nejoblíbenější vánoční květina, vánoční hvězda, je také pryšec.

Autor Daniela Dušková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS