Nevadlec pro pestré léto: nevšední odolná letnička oslnivých barev
14. 3. 2018

Nevadlec pro pestré léto: nevšední odolná letnička oslnivých barev

Pochází patrně z východní Afriky, snad proto tak dobře odolává suchu. Nevadlec je vděčný do truhlíků i na záhony. Můžete si vybrat z mnoha fantastických, sytých a zářivých odstínů.

Nevadlec pro květnovou výsadbu si můžete předpěstovat již nyní. Na výběr je mnoho druh a odrůd. Semena si udrží klíčivost i déle než pět let. Tuto vlastnost má většina zástupců čeledi laskavcovitých, kam nevadlec patří. Osivo ze zapomenutého sáčku proto nemusíme vyhazovat.

nevadlec hřebenitý (Celosia argentea)

Pestrý výběr druhů a odrůd

Existují dvě základní formy. První je nevadlec hřebenitý (Celosia argentea), jehož květenství tvarem připomíná hřeben na hlavě kohouta. Na trhu je celá řada odrůd s názvy jako Jewel Box nebo Coral Garden, k profesionálním odrůdám patří Amigo. Nevadlec hřebenitý se hodí především pro pěstování v květináčích. Na záhonu totiž může zahnívat, a to zejména po několika deštivých letních dnech, kdy v květenství zůstane voda.

nevadlec latnatý (Celosia plumosa)

Nevadlec latnatý (Celosia plumosa) je odolnější a vybírat můžeme z ještě většího množství odrůd. K nízkým třeba patří Miss Nippon, Liliput Mix nebo Kimono Mix, při vyšších nárocích na kompaktnost a vyrovnanost můžeme sáhnout po profesionálních odrůdách Glorious či Fresh Look. Tento druh může kvést pouze žlutě, červeně nebo růžově. Kovově černá, lesklá semena vyséváme v druhé polovině března do výsevní misky. Nezasypáváme je, ale výsev na několik prvních dní přikryjeme igelitovou fólií, abychom klíčícím semenům zajistili vysokou vzdušnou vlhkost.

Nevadlec klasnatý (Celosia spicata) je atraktivní pro fialové nebo růžové klasnaté nevadlec klasnatý (Celosia spicata)soukvětí. Nízké odrůdy, které se prodávají v létě, mají lesklé, svěže zelené listy a vydrží na okně až do příchodu zimy. Vysoké odrůdy, například Flamingo, můžeme vysévat přímo na záhon. Především v horkých létech velmi dobře prospívají a bohatě kvetou a z odkvetlých květů pak lze vydrolit drobná, černá semena. Když je budeme chtít vysít v příštím roce, musíme tu část květů, jejichž semena použijeme, izolovat papírovým sáčkem, protože nevadlec je cizosprašný. Pokud to neuděláme, nezískáme čisté barvy, ale nevzhledné směsi.

Pěstování

Pro nevadlec je optimální teplota 20-24 °C, teploty pod 16 °C způsobují zastavení růstu a chlorózu - a to nejen u výsevů, ale i u starších rostlin. Teplo je asi nejdůležitější faktor pro zdárný vývoj této letničky. Nesnáší mráz, proto ji vysazujeme v druhé polovině května po posledních přízemních mrazících. Má ráda propustnou půdu a nezamokřené stanoviště, miluje přímé slunce a můžeme ji vysadit i na místa, kde nepočítáme s pravidelnou zálivkou. Je to tedy ideální rostlina do velkých mís a truhlíků. Často se prodává i jako hrnková. Nízké odrůdy jsou vhodné k výzdobě osluněných okenních parapetů. Existují i vysoké odrůdy, například Bombay, které se pěstují ve sklenících. Jsou určené pro řez květů se stonkem dlouhým až jeden metr a jsou zajímavým doplňkem kytic. Ve váze vydrží krásné až tři týdny. Nevadlec prakticky netrpí žádnými chorobami a ani ho nenapadají škůdci. Jediné, co ho může ohrozit, je nízká teplota a příliš vlhký substrát.

Květenství nevadlece lze použít do suchých vazeb

Nevadlec jako slaměnka

Rozkvetlá květenství lze snadno sušit. Proudící vzduch v temné místnosti z nich během několika dnů vytvoří atraktivní vazačský materiál. Jejich jasné barvy se v aranžmá z ostatních sušených květin velmi dobře uplatní.

Autor Josef Černý.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS