„Zatímco o tradičním využití zeleninových druhů najdeme informace téměř v každé knize o zahradě, o využití klasických zeleninových druhů jako rostlin okrasných je sem tam zmínka. I já jsem se k tomuto tématu dostal náhodou, když jsem si je na radu Josefa Součka vybral jako téma diplomové práce při studiu okrasného zahradnictví. A rozhodl jsem se dobře, téma bylo zajímavé, postupem času mě zcela pohltilo a objevil jsem řadu zajímavých věcí“ přibližuje zajímavé téma Petr Krejčí.

V soukromých zahradách je stále tendence skrývat zeleninovou zahradu někde vzadu za domem. Ovšem zajímavě upravený záhon s netradičně použitými zeleninovými druhy může klidně tvořit příjemnou předzahrádku.

Zámecké zahrady plné zeleniny

Největší pokladnicí zahrad a parků, kde je zelenina esteticky zakomponována do záhonů, je Francie. Jedním z nejznámějších míst je zámek Villandry na Loiře, ke kterému patří zahrada ve stylu potager. Tento způsob pěstování neodděluje okrasné rostliny od těch produkčních, ba právě naopak: snaží se je harmonicky propojit do jednoho celku. Zámecká zahrada o rozloze jednoho hektaru je tvořena devíti čtverci. Zeleninové záhony jsou ohraničeny stříhaným buxusovým plůtkem a v některých částech jsou doplněny letničkovou výsadbou, růžemi a ovocnými dřevinami.

  • V Gargantuově zahrádce u zámku Le Rivau záhon ve stylu potager představuje obrovský talíř.
  • U dalšího zámku na Loiře je zahrada La Chatonnière, která zase nabízí originálně komponovanou úpravu v podobě listu.
  • I v nádherných zahradách slavného zámku Versailles u Paříže najdete mimo jiné také zeleninovou zahradu Potager du Roy, která kombinuje ovocné dřeviny a zeleninové druhy na ploše tří hektarů a je jednou z nejpropracovanějších zeleninových zahrad.

Záhon jedlý i okrasný

Součástí mé diplomové práce bylo i založení pokusného zeleninového záhonu s primárně okrasnou funkcí a teprve až sekundárně s funkcí produkční. Architektonický návrh záhonu byl zpracován pro konkrétní prostor v Dendrologické zahradě v Průhonicích ve spolupráci se Zdeňkem Kiesenbauerem, vedoucím Dendrologické zahrady v Průhonicích.

Hlavní myšlenkou kompozice byly dvě diagonálně se křížící linie, a to červená a zelená, které svírají žlutý cíp záhonu.

Důležitou součásti byly i technické prvky v podobě vyvýšených proutěných záhonů s bambusovými konstrukcemi.

Jak jej založit?

Kombinovat je možné například kudrnku, zelí, kapusty, kukuřice, artyčoky, mangoldy, rebarbory, fazole, růže, měsíčky, slunečnice, kopr, angrešty, rybízy, dříny atd.

Nejprve je pochopitelně nutné rozmyslet si, jak který druh zeleniny použít. Proto jsem druhy rozdělil na solitérní, doplňkové, podrostové, pnoucí a půdopokryvné zeleniny (s podobným rozdělením se setkáváme v sadovnictví u dřevin). Další dělení vycházelo z toho, zda je zelenina okrasná listem, listem a květem nebo listem, květem i plodem. Ve všech třech skupinách najdeme zeleninové druhy známé z každé zahrádky, a to od fazolů až po hlávková zelí a saláty.

  • Než se do osazování zeleninového záhonu pustíme, je důležité zamyslet se nad velikostí záhonů a rozložením rostlin, ale i nad navázáním na pergoly, oblouky, treláže a jiné zahradní prvky.
  • Důležité také je zvolit ohraničení záhonu některými vytrvalými druhy, jako jsou buxus, rozmarýna, levandule, santolína či dřišťál.

Pak už se jen rozhodneme, zda se přikloníme spíše k formální okrasné zeleninové zahradě, jejímž hlavním
znakem je symetrické uspořádání a úhledně zastřižené okraje záhonů, nebo zda začneme budovat neformální zahradu (ostatně pro menší zahrady je vhodnější), kde se propojují zeleninové druhy, bylinky, ale i kvetoucí trvalky, letničky a v neposlední řadě ovocné dřeviny.

  • Bát se nemusíme ani méně známých druhů, o nichž možná ani netušíme, že se jedná o druhy zeleninové. Jsou to např. artyčoky, kardy, barevné mangoldy, kapusty, perily anebo třeba i barevné formy batatu.
  • Dále můžeme přidat třeba kopry, barevné saláty, bazalky, libečky, řepu salátovou, celery, fenykl, fazole, papričky a samozřejmě tykvovité rostliny, jejichž sklizené plody naaranžované třeba na slámě či na seně vypadají velmi dekorativně, zvláště pak jejich okrasné kultivary.

Zimní okrasná zeleninová zahrada

I v zimě může zahrádku zdobit zelenina, pokud ovšem vybereme ty správné druhy a včas je vysadíme. Základ takové zahrádky tvoří stálezelené rostliny a dřeviny s barevným dřevem (například svída). Celek může být doplněn ovocnými dřevinami, které na jaře kvetou a v plodu tvoří barevné pozadí.

Zeleninové druhy vhodné pro tvorbu zimní zeleninové zahrady jsou kudrnka, kapusta kadeřávek, růžičková kapusta, okrasné kapusty a zelí, pór atd.

Kde hledat nápady a inspiraci?

Pro inspiraci nemusíme ani jezdit až do Francie. Již několik let můžeme obdivovat kombinace okrasných kapust na Vítězném náměstí v Praze 6, či se projít mezi zajímavými zeleninovými kombinacemi v botanické zahradě v Táboře. Velmi pěkné jsou výstavy tykvovitých druhů zeleniny v pražské Botanické zahradě v Troji, zajímavá je i výstava dýní a zeleniny také v zahradnictví Trees v Černém Volu u Prahy. Inspirativní kombinace bylinek, květin, zeleniny a zemědělských plodin najdeme i v Botanicusu u Lysé nad Labem. A určitě nesmíme zapomenout na Dendrologickou zahradu v Průhonicích, kde po letošním úspěchu bude projekt okrasných zeleninových záhonů pokračovat i příští rok.