Orlíček a ostrožka: květiny krásné, nenáročné, ale také jedovaté
4. 8. 2013

Orlíček a ostrožka: květiny krásné, nenáročné, ale také jedovaté

Orlíček a ostrožka, tradiční květiny českých zahrádek, jsou skromné a samy se dobře množí. Jejich květy přitom udivují pestrostí barev i tvarů. Ovšem jejich natě ani semena není radno ochutnávat!

Vznosný pestrobarevný orlíček

Orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) patří díky kráse a nenáročnosti snad do každé zahrádky. Květiny s vysokými stvoly najdeme v celé barevné škále a patří mezi první z jara kvetoucí rostliny na zahrádce, samy se výborně množí díky velkému počtu semen. Pěstuje se v řadě kultivarů, v původní formě však roste planě i v naší přírodě.

i

U dětí bylo údajně pozorováno omámení i bezvědomí po požití sladkého nektaru z květů

Orlíček obsahuje (zřejmě zejména v kvetoucí nati a mladých plodech) isochinolinové alkaloidy (magnoflorin, berberin aj.) a kyanogenní glykosid. Díky nim orlíček způsobuje poruchy dechu, srdce a křeče, po požití šťávy z čerstvé rostliny se dostaví bolesti hlavy a slabost, při větších dávkách průjem; Otravy u zvířat zaznamenány nebyly, neboť zvířata se při pastvě orlíčku důsledně vyhýbají.

orlíček obecný (Aquilegia vulgaris)

Orlíček se v současné době v domácím léčitelství vyskytuje zřídka, dříve se ovšem používal proti žloutence, bolestivé menstruaci a zevně při kožních vyrážkách. V homeopatii se užívá na léčení potíží spojených s klimakteriem, při nespavosti, nervozitě apod. 

Ostrožka: plevel, okrasná rostlina a nebezpečná léčivka

 Ostrožka stračka (Consolida regalis) je dobře známý, modře kvetoucí polní plevel, který roste především v obilí, ale i na mezích a suchých stráních. Vyšlechtěna je i celá řada zahradních kultivarů, které jsou pro snadné pěstování využívány jako součást letních výsadeb. Kvetou v několika barvách a lze je výborně sušit. Při použití do suchých vazeb se vyznačují tím, že neztrácejí barvu.

ostrožka stračka (Consolida regalis)

Dříve bývala ostrožka stračka oblíbenou léčivou rostlinou, ale pozor, její použití je nebezpečné. Využívala se k rychlému zacelení ran, ovšem ve větších dávkách působí nať i semena ostrožky škodlivě na nervovou soustavu, pokožku, srdce i trávicí ústrojí. U zvířat škodí především koním a skotu.

Autor Daniela Dušková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS