Ošetření trávníku na podzim
12. 11. 2018

Ošetření trávníku na podzim

Koncem října bychom měli naposledy posekat trávník na 2 až 3 cm a začít se věnovat jeho údržbě. Vylepšujte poškozené okraje trávníku, odstraňte z něj nerovnosti a zaopatřete holá místa. Trávník pečlivě provzdušněte a poskytněte mu základní hnojení či přihnojování. Závěrečnou prací na trávníku je pak úklid listí a zaparkování sekačky do kůlny.

[Komerční prezentace]

Poslední sekání trávníku

Polední sekání trávníku by mělo proběhnout do konce října.Na podzim bohatě stačí sekat trávník jednou týdně, a to až do konce října, kdy přestává tráva růst. Okrasný trávník sekejte na výšku 2 cm a užitkový na výšku 3 cm. Trávník by na zimu rozhodně neměl zůstat přerostlý, protože vysoká neposekaná tráva v zimě zvyšuje riziko plísní. Nedoporučuje se sekat trávník po dešti nebo sekat trávník vlhký od rosy.

Vylepšení trávníku

Podzim je ideálním obdobím pro přisévání trávy a celkové vylepšení trávníku. Taková práce bude obzvláště účinná před deštivými dny, protože díky vláze opravovaná místa rychle a pěkně zarostou. Poškozené okraje trávníku stačí vyrýt, doplnit novým humusem a přisít travní semeno, které odpovídá druhům trav, jimiž je travní plocha oseta.

Dobrá péče se projeví na kvalitě vašeho trávníku.

Podzim je ideálním obdobím pro odstranění všech nerovností z trávníku. Boule a hrboly, které o víkendech skalpujete sekačkou, nebo nerovnosti, které jsou dílem krtka, vás už na jaře rozhodně trápit nemusí. Drn snadno seříznete a vyrovnáte humózní půdou a pečlivě ušlapete. Následně můžete opět zasít nový trávník. Je dobré se zbavit také holých míst, přes která jste v létě často chodili nebo to v jejich oblasti přehnali s hnojivem a herbicidy. Před odstraňováním škod byste ale měli zjistit, zda vznikly nízkým provzdušněním, nešetrným odplevelováním nebo nedostatečným odvodněním půdy. Špatný drn následně odstraníte, odkrytou zeminu nakypříte rycími vidlemi a na připravený urovnaný povrch rozložíte nové drny. Spáry můžete vyplnit humózní zeminou.

Provzdušnění trávníku

Provzdušnění trávníkuPodzim je nejvhodnějším obdobím pro provzdušnění trávníku, které zlepšuje přístup vody, vzduchu a živin ke kořenům. Dalším důležitým účelem provzdušňování je dostat z trávníku stařinu. Provzdušnění podpoří mohutnější růst kořenů, který se příští rok projeví sytě zeleným a bujně rostoucím trávníkem. Menší plochy trávníku můžete provzdušňovat pomocí speciálních dutých vidlí. V lehčí půdě vám na provzdušnění postačí obyčejné železné hrábě, další variantou je provzdušnění vertikutátorem. V těžké, jílovité půdě je dobré prosypat otvory po provzdušnění křemičitým pískem.

Základní hnojení

Po praktickém provzdušnění trávníku přichází na řadu jeho hnojení, které zlepšuje vrchní vrstvu půdy a vytváří lepší podmínky pro růst trávy. Směs na hnojení se připravuje ze čtyř dílů prosáté humózní zeminy, jednoho dílu rašeliny a dvou dílů ostrého písku. Všechny složky je třeba důkladně promísit. V jednotlivých dílech pak můžete udělat obměny podle typu vaší půdy. U lehčí písčité půdy můžete zvýšit podíl rašeliny na úkor písku – na čtyři díly zeminy, dva díly rašeliny a jeden díl písku. Pro těžkou půdu budete naopak potřebovat více písku a méně zeminy – dva díly zeminy, jeden díl rašeliny a čtyři díly písku. Místo zeminy lze samozřejmě použít také kompost.

Podzimní přihnojování a postřik

Od začátku října můžete trávník přihnojovat hnojivem s obsahem draslíku, který posílí listová pletiva. Zcela nevhodný je naopak dusík, který podporuje růst, ale pletiva oslabuje. Hnojivo rozhazujte rukou v širokých kruzích, ideálně když nebude foukat silný vítr. Před zimou můžete zároveň provést preventivní postřik fungicidem proti plísním. Sice jim nemůžete stoprocentně zabránit a postřik nevydrží po celou zimu, ale určitou ochranu vašemu trávníku přece jen poskytnete.

Hrabání listí

Důležité je průběžné odstraňování listí z trávníku.Listí spadané ze stromů zameťte koštětem, shrabte hráběmi a zkompostujte. Kdyby zůstalo ležet na trávníku, tráva pod ním by zežloutla a vytvořila podmínky pro rozvoj nejrůznějšího hmyzu. „Shrabané listí z trávníku se dříve často pálilo, což je docela škoda. Určitě se ho nezbavujte a zkompostujte ho. Poskytne vám totiž cennou organickou hmotu, kterou využijete na zahradě k mnoha různým účelům. Jenom nezapomeňte, že listí v kompostu zraje déle než kompostní zemina z jiných druhů organických odpadů,“ doplňuje Václav Mařík jr., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

Spadané listí sice většině trávníku škodí, ale pro místa, kde přezimují okrasné cibuloviny a další trvalky, je spíše přínosem. Na jejich záhonech se tedy vyplatí vrstvu listí nechat nebo ji tam rovnou cíleně nahrabat.

Toto je komerční prezentace.
Server iReceptář.cz ani jeho provozovatel není autorem a neodpovídá za obsah článku.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS