Osvětlovat rovnoměrně celou zahradu je zbytečně nákladné, navíc takový postup obvykle nepřinese žádný estetický zážitek. Vyplatí se vytipovat si nejzajímavější místa a ta podtrhnout osvětlením. Světlo je samozřejmě nezbytné u zahradního posezení, jako průvodce na cestičkách či před domem. Kdekoli v zahradě si ale můžete vybrat zajímavý prvek – solitérní rostlinu, sochu, jezírko, vodotrysk, krásně osázený kout – a ten nasvítit a přitáhnout tak k němu pozornost. Kontrast světla a okolního stínu pak přináší to pravé kouzlo.

  • Díky osvětlení zdola výrazně vynikne prvek (socha, rostlina), který je osvícen a dostává nečekané podoby. Vzniká velmi dramatický efekt, který je li použit s mírou a pouze na vhodných místech, propůjčí zahradě magické kouzlo.
  • Bodové osvětlení dovolí jednotlivým rostlinám či zahradním prvkům vystoupit z temnoty. Je třeba jej používat promyšleně a raději méně, aby se jeho efekt nerozmělnil. Pokud je osvětlení měkce rozptýlené, zvláště pod ním vyniknou různé struktury povrchu. Takové, kterých si za dne ani nevšimneme.

Zářící voda

Do vody patří je osvětlení k tomu určené. Vodotěsné však musí být jakékoli venkovní zahradní osvětlení.

Mezi nejefektnější patří světla podvodní. Když prozařují klidnou hladinu jezírka, promění jej v pohádkovou studánku – zvláště, pokud jsou umístěna do hloubky. Dovedou pak vytvořit zdání ještě vetší hloubky, než je skutečná. Prosvětlené vodotrysky či kaskády jsou pak rovněž pohádkovou podívanou, plnou záře, pohybu a radosti.

Jakou zvolit barvu?

Rostliny se nejlépe vyjímají ve světle bílém, žlutém a měkce modrém. V paprscích červených, zelených či oranžových obvykle dobře nevypadají.

Podle Knihy Ilustrovaný průvodce zahrádkáře Léto, nakladatelství Reader´s Digest Výběr