Pěstitelská sezóna se blíží. Nezrezlo vám nářadí?
22. 1. 2018

Pěstitelská sezóna se blíží. Nezrezlo vám nářadí?

S kvalitním nářadím je radost pracovat, proto jeho výběr nepodceňujte. A poté, co si pořídíte skvělé kousky do zahradnické výbavy, je třeba se o ně starat, aby sloužily stále stejně dobře.

Zrezivělo vám přes zimu nářadí? Asi bylo špatně uskladněné, nebo nedostatečně ošetřené po ukončení sezóny. Ale vše lze napravit. Kovové části nářadí, které zrezivěly, obruste jemným smirkovým papírem, poté čepele naostřete brusným kamenem nebo speciální kovovou bruskou na nářadí. Kovové plochy potřete řeznou plochou cibule a dosucha vytřete. Poté je natřete rostlinným olejem, nejlépe hutným ricinovým. Impregnace lněným olejem zase prospěje dřevěným násadám. Choulostivé nářadí můžete proti zrezivění chránit tak, že je po každém použití ponoříte do alespoň 30 cm hlubokého vědra, naplněného olejem napuštěným pískem.

Rez může kovové zahradnické náčiní zcela zničit

Zahradnické nůžky

Snadno s nimi zastřihnete slabších větve keřů, na jaře odstraníte suché stvoly trvalek. Práci ulehčuje, pokud mají ozubený převod a dobře vám padnou do dlaně. Na sestříhávání stvolů jsou ideální dvoubřité nůžky, s tvrdými větvemi si lépe poradí jednobřité. Na větve o průměru větším než 1 cm jsou vhodnější nůžky keřové.

Čepele zahradnických nůžek pravidelně ostřete

  • Přes sezónou zkontrolujte, zda jsou dostatečně ostré –  důkladně naostřené nůžky usnadní práci  a jsou šetrnější i vůči rostlinám (čistý řez se hojí lépe, nežli rozcupované pletivo). Ostří je třeba brouskem ošetřovat pravidelně.
  • Navíc můžete potřít všechny části nůžek olejem. Olejová emulze ochrání celou plochu čepele i celý mechanismus.
  • Po každém použití nůžek očistěte čepele a sterilizujte je alkoholem nebo lihem. Zabráníte tak přenášení chorob.

Rýč a rycí vidle

Rýč slouží nejen k rytí, ale i k přípravě jam pro výsadbu. Rycí vidle jsou skvělým nástrojem k odstraňování plevelů i provzdušňování půdy, aniž byste museli půdu i se všemi pracujícími mikroorganismy otáčet vzhůru nohama jako rýčem. Poslouží vám i místo normálních vidlí na nabírání hromad rostlinného materiálu či přehazování kompostu. Můžete s nimi i provzdušnit trávník, jednoduchým zapichováním a pokýváním do stran.

  • I rýč můžete před sezónou naostřit, s ostrou čepelí se snáze pracuje. To samé platí pro motyky a motyčky.
  • Při výběru dbejte na pohodlnou nášlapnou plochu a správnou délku násady. Z příliš krátké vás budou bolet záda, rýče a vidle s dlouhými násadami mají navíc větší pákový efekt. Ovšem aby se s nimi dobře pracovalo, měl by vám konec násady sahat přibližně po prsa, nejvýš po ramena. Existují i násady teleskopické, které si snadno upravíte podle potřeby.
  • Rýče a rycí vidle z leštěné nerez oceli jsou dražší, ale jejichž použití i čištění je snadnější a nářadí nerezaví.

 

Rycí vidle z leštěné oceli jsou velmi odolné

Záleží i na násadě

Mezi nejkvalitnější dřevěné násady patří odolné jasanové nebo bukové, které jsou navíc velmi hladké, a používáním si je přímo vyleštíte. Lacinější lakované násady z měkkého dřeva mají mnohem kratší životnost a jdou méně příjemné do ruky. Někomu vyhovují lehčí umělohmotné, například polypropylenové násady, které jsou dnes již také kvalitní a odolné.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS