Pestrá a okouzlující zimní zahrada: Díky kterým rostlinám taková bude?
12. 12. 2018

Pestrá a okouzlující zimní zahrada: Díky kterým rostlinám taková bude?

V zimě zahrada odhalí svou základní strukturu, která byla od jara do podzimu obalena listím a květy. Díky promyšlené výsadbě může být stále krásná, a dokonce barevná, byť je její zimní půvab střídmější.

Vytrvalá zeleň

Stálezelené dřeviny jsou pro přívětivou tvář zimní zahrady nesmírně důležité. A rozhodně to nemusí být pouze jehličnany, ale i veseleji a neotřeleji působící listnáče. 

mahonie cesmínolistá

Mezi nejvděčnější patří nejvýše 1,5 metru vysoká, avšak rozložitá mahonie cesmínolistá či dřišťál bělolistý. Cesmína ostrolistá a otužilejší cesmína Meserveové dle kultivaru dorůstají do výše 2-6 metrů. Nenáročná a odolná je rovněž drobnolistá cesmína vroubkovaná, kterou lze velmi snadno tvarovat podobě jako zimostráz. Z neopadavých skalníků je odolný a nenáročný například až 3 m vysoký skalník vrbolistý, či jen 0,5 m vysoký a půdopokryvný skalník švédský.

dřínky jsou krásné, jedlé i léčivé

Pestré plody

Pokud výrazně barevné plody neopadávají a vydrží na větvích dřevin i v zimě, zdobí zahradu jako barevné korálky. Navíc většinou slouží jako potrava ptákům, kteří jsou pro zimní zahradu zpestřením nejkrásnějším. Tmavé plody zdobí mahonii, červené cesmíny i mnohé skalníky. Oranžovými, žlutými či červenými plody bývá doslova obsypaná hlohyně šarlatová. Trvanlivé jsou rovněž dřínky na dřínu obecném, šípky i plody rakytníku či mišpule, které chutnají nejlépe právě po přemrznutí.

svida bilá, odrůda Sibirica

Barevná kůra

Některé keře shodí olistění a jsou překvapivě ještě barevnější nežli oděné do zeleně. Odhalí totiž svou nezvykle zbarvenou kůru. Právě pro ni jsou pěstovány svída bílá krvavá a jejich dekorativní odrůdy, jejichž tenké větve září žlutou, oranžovou či jasně červenou barvou. Svídu bílou stačí jednou za pár let zmladit. Svída krvavá bude barevnější díky pravidelnému jarnímu řezu.

jasmín nahokvětý

Otužilé květy

Některé rostliny kvetou sněhu a mrazu přímo navzdory. Žlutě kvetoucí jasmín nahokvětý rozkvétá na chráněném stanovišti od prosince do dubna. Až 3 m dlouhé výhony jednou za 3-4 roky zmlazujeme odstřihnutím u země. Dalšími keři s nevšedními zvyky jsou vilíny. Vilín virginský kvete od října do ledna, vilín měkký a vilín prostřední přebírají štafetu od ledna do jara. Aromatické květy se v mrazu svinou a na slunci opět rozvinou své dle kultivaru žluté, bronzové i červené paprsky. Také mezi trvalkami se najdou otužilci. Čemeřice černá je trsnatá trvalka, která své bílé květy rozvíjí uprostřed zimy, podobně jako otužilý vřesovec pleťový.

líska obecná, varieta Concorta

Působivé tvary

Větve stromů mohou upoutat nejen barvou, ale i tvarem. Vyšlechtěny jsou dokonce ladně kroucené kultivary nenáročné lísky obecné či vrb. Atraktivní tvary mají rovněž mnohé trvalky i letničky, byť jsou jejich stvoly a plodenství již suchá. Vděčné jsou například okrasné bodláky, jako je máčka obrovská a plocholistá, bělotrn modrý a banátský. Pohledné makovice poskytne mák východní, setý i vlčí, křehký půvab mají suché plody měsíčnice roční či černuchy damašské. Výjimečnou podívanou v zimě poskytují suchá stébla a listy okrasných trav, která seřezáváme zásadně až na jaře.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS