Planá kvítka orsejí září pod stromy, na trávě i u jezírka
9. 4. 2017

Planá kvítka orsejí září pod stromy, na trávě i u jezírka

Jejich drobné květy se pod jarními paprsky blýskají jako zlato v trávě. Možná právě orseje inspirovaly J.R.R. Tolkiena k popisu zlatých kvítků elanoru zdobících Lothlórien.

Orseje se na vlhčích loukách objevují od března do května. A pokud mají dostatek jarní vláhy, mohou zdobit i zahradu – zcela bez nároků na péči. Sluníčko připomínající květ bývá 1-2 cm velký, pohledné jsou i okrouhlé, sytě zelené listy. Když tyto zářivé plané kvítky posypou zelenou trávu, postarají se o kouzelnou podívanou. Není divu, že jim naši předci dali přízvisko blýskáčci, blýskavé kvítí, babí blysk, hvězdičky a další pškná jména.

 Plané orseje na zahradě krásně doplní pěstované cibuloviny

Pod stromy i u jezírka

detail květuOrseje jarní (Ficaria verna) jsou skromné rostliny, které prospívají a kvetou na výživné i chudé, neutrální i kyselé půdě. Musí mít ovšem dostatek vláhy, dařit se jim bude na vlhkém místě u jezírka, potůčku, na mokřince i vlhčích místech pod listnatými stromy a keři, které zjara, ještě bez listí, propouštějí dostatek světla. Orseje patří mezi květiny, využívající jarního slunce dokud to pod stromy jde - včas vykvetou, vytvoří semena a pak se ztratí a čekají pod zemí na další rok. Samy se rozrůstají, lze je snadno množit dělením i výsevem. Poddruh orsej jarní hlíznatý, který se u nás především vyskytuje, se snadno množí hlízkami i pacibulkami, které se tvoří v úžlabí listu. Poddruh orsej blatoucholistý pacibulky ani hlízky netvoří.

orsej je jarní půdopokryvná rostlina

Neochutnávat!

Z velmi mladých lístků orseje se dříve připravoval salát a pojídány byly rovněž hlízy, ale jednalo se o poměrně riskantní jarní medicínu. V menším množství se účinky orseje nemusí projevit, ale obsahuje jedovaté alkaloidy - ostatně je příbuzná pryskyřníku. Projevem otravy může být zánět pokožky a střev, závratě a bezvědomí, výjimečně dokonce udušení. Do jarních zdravých salátů patří mladé listy pampelišek, kontryhele, jitrocele, ptačince, rdesna i šťovíku, ale orsejí nikoli. Pro nás jsou jen na koukání, bez újmy na zdraví je mohou ochutnávat pouze včelky, které květy opylují.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS