Kvetoucí rostliny potřebují výživu, protože tvorba květů je vysilující. Pro květiny pěstované v nádobách je přihnojování nezbytné, neboť mají omezený přísun živin. Okrasné květiny na zahradě porostou i bez přihnojování, ale výživa na přilepšenou jim dodá sílu, zajistí bujnější růst a bohatší kvetení.

Trus nad zlato

Přírodní, organická hnojiva mají mnoho výhod – rostlinám poskytují celý komplex prospěšných látek a zároveň pečují o úrodnost a zdraví půdy. Svědčí půdním organismům, podporují tvorbu humusu, který je základem zdravé a plodné zahrady. Je však třeba vybrat vhodný druh a aplikovat ho s mírou.

Pro kvetoucí rostliny jsou ideální generacemi osvědčené zkvašené slepičince. Z domácích chovů můžete získat kvalitní trus, který ponechejte tři týdny zkvasit v plastové nádobě s vodou (třetinu trusu, zbytek vody). Výsledné hnojivo je třeba ředit nejméně 1:10, raději více, a rostliny přihnojovat večer jednou týdně. Toto hnojivo je ideální nejen pro kvetoucí rostliny, ale také pro plodovu zeleninu - rajčata, papriky, okurky, dýně, lilky, cukety, jahody i drobné ovoce. Slepičince lze i zakoupit v granulované či tekuté formě, která je pro letní přihnojování nejvhodnější.

Slupku od banánu nevyhazujte, připravte z ní hnojivo

Kvetoucím rostlinám často chybí fosfor a draslík. Pomoci může i obyčejná banánová slupka. Je bohatá na draslík, a pokud ji vpravíte do půdy v blízkosti rostlin či do květináčů, prospěje jim. Ze slupek můžete připravit i tekuté hnojivo – výluh – podobně jako třeba z kopřiv.

Přirozené minerální hnojivo je také dřevěný popel - pouze pro striktně kyselomilné rostliny se nehodí vzhledem k vysokému obsahu vápníku. Vrstvičku můžete zapravit do půdy, nebo pár lžic přidat do konve.

Tipy pro výživu rostlin

  • Tekutá hnojiva si můžete připravit i doma, jako výluhy z plevele i léčivých rostlin.
  • Výtečným přirozeným hnojivem, které získáte zdarma, je samozřejmě i kompost. Působí však pomaleji, nežli tekutá hnojiva a je vhodný především při výsadbě a pro podzimní zúrodnění půdy.
  • Skvělé výsledky dosahují pěstitelé i s hnojivem, jež produkují žížaly.