Pod stromy se rozvily koberce květů, nastal čas bílých sasanek
18. 4. 2017

Pod stromy se rozvily koberce květů, nastal čas bílých sasanek

Sasanky připravily kouzelnou podívanou – září v lesích jako bělostné nadýchané polštáře. Jejich květy mohou prozářit nejen háje, ale i půvabná zákoutí jarní zahrady…

Bílé koberce květů sasanky hajní (Anemone nemorosa) jsou ozdobou vlhčích lesů v čase, kdy stromy teprve začínají rašit. Mohou tak své půvabné tváře nastavit slunci, přilákat hmyz a rychle vytvořit semena dříve, nežli se ocitnou ve stínu pod listím.

sasanka hajní (Anemone nemorosa)

Andělíček nebo slepičí prdelka?

Sasanky jsou proměnlivé, některé květy se žlutým středem mohou být drobné, okolo 1,5 cm v průměru, jiné dorůstají až do 4 cm. Barva okvětních plátků je bílá, růžová nebo lehce namodralá, vždy s jasně žlutým středem blizny a tyčinek. Půvab sasanky se odráží i v mnoha lidových názvech, jako je růžička hajní, andělíček, hvězdička… Ovšem možná pro obsah jedovatých látek se jí někdy přezdívalo i méně lichotivě – bolehlava či umrlčí kvítko. Mezi nejžertovnější pojmenování pak patří slepičí prdelka.

Na rozdíl od předchozích jarních květin je u nás sasanka hajní naštěstí stále hojná. Na jaře tak její bohaté porosty spatříte ve vlhčích listnatých lesích a na pasekách, na loukách i pastvinách, které nejsou intenzivně obhospodařovány, na krajích a světlinách v lesích jehličnatých a smíšených.

Sasanky na jaře vytváří souvislé kvetoucí koberce

Květovaný koberec

Pokud máte na zahradě dostatek stromů a keřů, mohou pod nimi sasanky vytvořit krásný jarní podrost, který později vystřídají třebas stínomilné půdopokryvné rostliny, jako je barvínek. Za vhodných podmínek, na jarním slunci a ve vlhké, humózní půdě se budou sasanky samy dobře množit. Svědčí jim kyprá lesní hrabanka, půda s vysokým obsahem humusu. Pěstuje se i řada velkokvětých barevných kultivarů.

Pozor na to, že sasanky není radno ochutnávat, ale ani trhat – šťáva může vyvolat zánět spojivek.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS