Přenosné rostliny po sezóně potřebují odpočinek. Jak o ně pečovat?
27. 11. 2018

Přenosné rostliny po sezóně potřebují odpočinek. Jak o ně pečovat?

Ačkoli jsou teplomilné, pobyt ve vyhřátém pokoji po celou zimu by subtropickým a mediteránním rostlinám neprospěl. I v jejich domovině teplota v zimě klesá, jsou zvyklé v tomto období odpočívat.

Období klidu dodá přenosným rostlinám, jako je granátovník, olivovník, oleandr, myrta, rozmarýna či fuchsie sílu pro další sezonu. Navíc by při vyšší teplotě více trpěly zimním nedostatkem světla. Kdo nemá komfortní zimní zahradu nebo temperovaný skleník, umístí rostliny do garáže, chodby, haly, chladné ložnice nebo do jiného pokoje, kde se příliš netopí. V každém domě se najde vhodné místo. 

Vavřín v zimě potřebuje chlad a světlo

Chlad a světlo

Na místě určeném k přezimování přenosných medineránních a subtropických rostlin nesmí teplota klesnout pod nulu. Většině druhů rostlin vyhovuje teplota od 5 do 15 °C. Pokud je teplota do 5 °C, snášejí nedostatek světla rostliny lépe, neboť se jejich životní pochody velmi zpomalí. V každém případě je však ideální místo blízko okna, pomůže i zářivě bílá zeď či zrcadlo. Naprostý komfort rostlinám poskytne fotosyntetická žárovka či zářivka se spektrem odpovídajícím dennímu světlu. Takto osvětlené rostliny snesou i větší teplo. 

Zálivka a další péče

V zimě rostliny výrazně snižují aktivitu, proto je zaléváme velmi opatrně, jen tak, Olivovníky lze u nás pěstovat jako přenosné rostlinyaby substrát zcela nevyschnul. V podmisce nesmí stát voda. Týká se to i vláhomilných druhů, které přes léto vyžadují zálivku vydatnou, jako je například oleandr. Rostliny, které zimují na světle a stále mají listy, vláhu potřebují, byť skromnou. Ale pokud zimují v bezlistém stavu ve tmě (což lze například u oleandru a fuchsií), nespotřebují vláhu téměř žádnou. Přebytek vody při zimování způsobí uhnití kořenů. V době zimního odpočinku také rostliny nehnojíme. 
I v zimě však rostliny potřebují čerstvý vzduch, proto pravidelně větráme. Pokud je příliš suchý, občas rostliny porosíme, přiměřeně vlhký vzduch jim prospívá a je i prevencí proti mnohým hmyzím škůdcům, jako jsou například svilušky (jejich případný výskyt pravidelně kontrolujeme a včas zakročíme; účinné jsou i nezávadné postřiky na bázi olejů). 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS