Rádi experimentujete s novými odrůdami zeleniny i letniček, zkoušíte rozmanité postupy? Pro porovnání jednotlivých let je pečlivé zaznamenávání nezbytné, pokud nemáte vskutku sloní paměť. Ale nejen experimentující pěstitelé přehledný zahradnický sešit ocení. Každý rok přináší trochu jiné podmínky a pokud zaznamenáváme své pěstitelské úspěchy i neúspěchy v souvislosti s péči o rostliny i okolnostmi, můžeme v zápiscích posléze objevit mnoho užitečného.

Co se vyplatí zaznamenávat?

Jednotlivé druhy pěstovaných rostlin, datum jejich výsevu a výsadby, doba květu, doba a úspěšnost sklizně, kvalita a chuť plodů, trvanlivost květů. Zároveň můžeme zaznamenávat podmínky dané sezóny, počasí jako panovalo, způsob a frekvenci zálivky, hnojení, mulčování, sled jednotlivých plodin po sobě, jejich případné kombinace atd. Rovněž výskyt chorob a škůdců a případná opatření preventivní i léčebná do zahradnického zápisníku patří. Pokud připravujeme sazenicím a rostlinám pěstovaným v nádobách vlastní substráty, poznamenáme si jejich složení a sledujeme, jak rostliny prospívají. Ovlivňuje je samozřejmě i více jiných faktorů, přesto se někdy podaří vypozorovat, která směs se osvědčila lépe.

Do kapsy i do knihovny

Využít lze klasický diář, ovšem na jaře v něm patrně nebude dostatek místa, v klidnějších periodách zahradnické sezóny zase bude papír přebývat. Výhodnější bývá uspořádat si vlastní sešit podle potřeby. Může být obyčejný anebo krásný, v tvrdých deskách, pokud nás psaní do něj bude těšit a inspirovat. Vejdou se do něj i nápady na další zkrášlení zahrady. Na zapisování všeho důležitého však nesmíme zapomenout ihned po návratu ze zahrádky, pokud tak neučiníme přímo na ní, třeba u šálku kávy pod kvetoucí lípou. Pro někoho může být příhodnější menší sešit, který se vejde do kapsy zahradnické zástěry a je stále po ruce. Případně zkombinuje oba způsoby. Ovšem jakmile je počet sešitů na jeden rok vyšší, stává se udržení přehledu v nich a o nich obtížnější…