Proč a jak založit zahradnický diář?
10. 1. 2019

Proč a jak založit zahradnický diář?

Je na čase založit diář nejen sobě, ale i své zahradě, květinám, zelenině, půdě. Pokud do něj budete pečlivě zaznamenávat vše důležité, stane se v dalších letech jedinečným zdrojem poznání.

Rádi experimentujete s novými odrůdami zeleniny i letniček, zkoušíte rozmanité postupy? Pro porovnání jednotlivých let je pečlivé zaznamenávání nezbytné, pokud nemáte vskutku sloní paměť. Ale nejen experimentující pěstitelé přehledný zahradnický sešit ocení. Každý rok přináší trochu jiné podmínky a pokud zaznamenáváme své pěstitelské úspěchy i neúspěchy v souvislosti s péči o rostliny i okolnostmi, můžeme v zápiscích posléze objevit mnoho užitečného.

Zápisník může provázet pěstované rostliny od semínka

Co se vyplatí zaznamenávat?

Jednotlivé druhy pěstovaných rostlin, datum jejich výsevu a výsadby, doba květu, doba a úspěšnost sklizně, kvalita a chuť plodů, trvanlivost květů. Zároveň můžeme zaznamenávat podmínky dané sezóny, počasí jako panovalo, způsob a frekvenci zálivky, hnojení, mulčování, sled jednotlivých plodin po sobě, jejich případné kombinace atd. Rovněž výskyt chorob a škůdců a případná opatření preventivní i léčebná do zahradnického zápisníku patří. Pokud připravujeme sazenicím a rostlinám pěstovaným v nádobách vlastní substráty, poznamenáme si jejich složení a sledujeme, jak rostliny prospívají. Ovlivňuje je samozřejmě i více jiných faktorů, přesto se někdy podaří vypozorovat, která směs se osvědčila lépe.

a sledovat jejich růst a plodnost po celou sezónu

Do kapsy i do knihovny

Využít lze klasický diář, ovšem na jaře v něm patrně nebude dostatek místa, v klidnějších periodách zahradnické sezóny zase bude papír přebývat. Výhodnější bývá uspořádat si vlastní sešit podle potřeby. Může být obyčejný anebo krásný, v tvrdých deskách, pokud nás psaní do něj bude těšit a inspirovat. Vejdou se do něj i nápady na další zkrášlení zahrady. Na zapisování všeho důležitého však nesmíme zapomenout ihned po návratu ze zahrádky, pokud tak neučiníme přímo na ní, třeba u šálku kávy pod kvetoucí lípou. Pro někoho může být příhodnější menší sešit, který se vejde do kapsy zahradnické zástěry a je stále po ruce. Případně zkombinuje oba způsoby. Ovšem jakmile je počet sešitů na jeden rok vyšší, stává se udržení přehledu v nich a o nich obtížnější…

Autor Jana Bucharová.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Zápisky

(VWPsQNutgnxjFm4Umbm~g), 10. 1. 2019, 11:50

Zajímavý nápad, už se také ve všech svých rostlinách začínám strácet. Nevíte, zda neexistuje nějaká aplikace nebo stránka na netu, která je pro tyhle účely už přímo předpřipravena? Telefon mám totiž pořád při sobě, i během práce na zahradě.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS