Růže je třeba prořezat, dokud nezačnou pučet, zároveň si však vyberte bezmrazý den. Mezi základní vybavení patří dobře nabroušené nůžky a rukavice, které vás ochrání před trny.

Velkokvěté záhonové růže

Čajohybridy byly vyšlechtěny pro veliké, oslnivé květy. Keřík jich nese jen pár květů, zato mohou být až 10 cm velké, v nejrůznějších barvách podle odrůdy. Tyto poněkud choulostivější růže vyžadují zimní ochranu a hluboký jarní řez. Nebojte se je zkrátit až na 4 očka, což může být zkrácení celkové délky třeba o tři čtvrtiny. Díky řezu krásně pokvetou a nebudou vypadat jako trnitá košťátka.

Mnohokvěté růže

Květy těchto krásných moderních růží bývají menší, zato je jich celá záplava a kvetou po velmi dlouhou dobu, nebo opakovaně. Na zahradě proto bývají vděčnější, nežli růže velkokvěté, navíc bývají odolné vůči chorobám.

  • Polyantky nesou na svých výhonech drobnější, 2-5 cm velké květy, zato jsou jimi doslova obaleny. V předjaří je zkraťte přibližně na polovinu, aby lépe kvetly a měly stále pěkný, kompaktní a košatý tvar.
  • Floribundy je v předjaří či na jaře vhodné seříznout na 7 oček, tedy přibližně 30 cm. Květy této skupiny růží jsou o trochu větší a je jich o něco méně. Více se podobají klasickým růžím a na zahradě jsou učiněným skvostem.

Pnoucí růže

Záleží na typu pnoucí růže, jaký řez jí prospěje.

  • Skupina „Rambler“ vytváří několik metrů dlouhé, ohebné výhony. U těchto růží je vhodné každý rok probrat třetinu nejstarších výhonů až u země a tím keře postupně zmlazovat.
  • Růže s pevnou kostrou se při zmlazování zkracují nejvýše ze dvou třetin, a také jen část výhonů, když je obnova potřebná. Při každoročním řezu se pouze na pět oček zkracují odkvetlé postranní výhony.

Sadové, půdopokryvné, botanické

Tyto odolné, nenáročné růže nevyžadují pravidelný řez, pouze odstranění suchých větví a v případě potřeby postupné zmlazení.