Proč živý vánoční stromek?

Dříve hojně opěvovanou frází bylo, že umělý stromek šetří přírodu. Není to tak úplně pravda. Kdo z vás jej používá více než dvacet let? Jeho výroba je taktéž nepříliš ekologická, od použití chemických látek až po velmi náročnou dopravu od asijských výrobců do Evropy.

Živý stromek je proti tomu přírodní materiál, který za svoji dobu vyprodukuje velké množství kyslíku. Poté, co jej odstrojíte a odnesete ke kontejneru s odpadem, bude stromek dále zužitkován. Městské služby po svátcích stromky svážejí do kompostárny, kde jsou rozdrceny a hmota z nich slouží jako součást kompostu.

  • Nejlevnější možností je smrk. Lákavý je především jeho vzhled, kdy stromky mají bohaté větvení a jsou hustě porostlé jehličím. Avšak nástrahám domácího prostředí odolává poněkud hůře. A to vlivem častých chyb majitele. Pokud jej uskladníme před přenesením do bytu v teplém prostředí, velmi rychle opadá.
  • Velmi oblíbená je borovice černá, která v bytech vydrží velmi dlouho a proti smrku je mírně odolnější. Některé z vás však odrazuje vyšší cenou a řidším jehličím.
  • Nejkrásnější možnost představuje jedle kavkazská, ta je ze všech uvedených druhů vánočních stromků nejdražší. Snoubí v sobě základní výhody smrku a borovice. Je hustě porostlá jehličím, není náročná na péči a velmi dlouho vydrží bez opadávání. Také je třeba zmínit velmi pravidelné větvení, které jí přidává na kráse. Její silnější kmen zajišťuje velmi dlouhou výdrž. Je to z důvodu vyšší schopnosti absorbovat vláhu a živiny.

Jak poznat čerstvost stromku

Někteří obchodníci začínají se sklizní a naskladňováním stromků již v říjnu. Je to však velmi brzy. Takto uříznuté exempláře jsou v této době již nepoužitelné, protože začnou masivně opadávat. Čerstvost poznáte podle řezu. Čerstvý stromek má krásný a čistý řez, starší jedinci se prozradí vlivem popraskání v tomto místě. Můžete to také poznat podle váhy - čerstvě uříznuté kusy jsou díky vyššímu obsahu vody, těžší.

Péče je jednoduchá

Po přinesení stromku domů jej skladujte v chladných prostorách. Například v lodžii nebo na balkoně. Nezapomeňte na ponoření konce stromku do vody, předtím je žádoucí kmen seříznout. Tím zajistíme, že si celá rostlina nasaje do pletiv velké množství vláhy a déle vydrží.

Při přenášení z chladného prostředí musíme stromek navykat na prudkou změnu teploty tím, že jej postupně aklimatizujeme. Před finálním umístěním jej z balkonu na několik hodin přeneseme do nevytápěné místnosti. Velmi dobře mu udělá, když jej znova mírně seříznete a dostane i čerstvou zálivku. Tak jako ostatní rostliny, i vánoční stromek musíme přihnojit. Díky vyššímu obsahu draselných sloučenin se zvýší buněčné napětí v jehlicích, čímž dojde k eliminaci nežádoucího opadávání.

Pokud nevlastníte moderní verzi stojanu, je možné pod stromek umístit sklenici s vodou, opatřenou hnojivem. Vodu dolévejte každé tři až čtyři dny. Díky tomu vám stromek může vydržet v pěkném stavu velmi dlouho.