Rostlinná nej: skočec obecný, nejjedovatější rostlina světa
10. 6. 2017

Rostlinná nej: skočec obecný, nejjedovatější rostlina světa

Nečekejte žádnou exotiku. Skočec obecný, který si vysloužil označení nejjedovatější rostlina světa, se pěstuje i u nás a možná roste dokonce na vaší zahradě. K otravě stačí pozřít jen několik semen.

Jed skočce je 4 000x jedovatější než strychnin, 6 000x jedovatější než kyanid. Přesto je tato rostlina v mnoha ohledech užitečná a zajímavá. Skočec je neobvyklá letnička, kterou se nemusíme bát pěstovat, pokud dodržíme základní pravidla bezpečnosti.

Skočec obecný vypadá velmi ozdobně.

Smrtící kráska

Skočec obecný (Ricinus communis) pochází nejspíš ze severovýchodní Afriky a jihozápadní Asie. Ve své domovině dorůstá výšky až 5 metrů. V našich podmínkách se pěstuje jako jednoletá, asi tři metry vysoká okrasná rostlina. A není divu, do zahrady vnáší pestrost ve formě nafialovělých stonků a listů, nažloutlých květů a červených plodů. Tyto plody obsahují hnědá semena se zvláštní kresbou. Tvar těchto semen připomíná nasáté klíště, což se odrazilo i v jeho pojmenování (Ixodes ricinus). Skočci se někdy také přezdívá Jonášovo stínidlo; pod touto rostlinou prý odpočíval biblický Jonáš poté, když ho velryba vyvrhla na břeh.

Neposedná semena plná jedu

V době zrání plody skočce praskají a semena vyskakují ven, odtud i český název rostliny. A právě olejnatá semena obsahují jed ricin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15-20 semen, dítěti jich stačí jen 3-5. Ricin je velmi účinný jed, patří mezi buněčné jedy (cytotoxiny). Člověka dokáže usmrtit množství o velikosti špendlíkové hlavičky. První potíže se dostavují 2 hodiny po otravě ricinem, ale objevit se mohou i po 3 dnech. Závisí na způsobu podání a množství jedu (velké nebezpečí hrozí, pokud semena rozkoušeme). Otrava se projevuje nevolností, zvracením, bolestí hlavy, pálením v ústech, průjmem, střevní kolikou a vnitřním krvácením. Smrt nastává v důsledku selhání orgánů, obvykle třetí až pátý den po otravě. 

Semena skočce

Deštníková vražda a smrtící dopisy

Výroba ricinu je poměrně jednoduchá a levná, což zvyšuje riziko jeho zneužití jako biologické zbraně. Například v roce 1978 byl ricinem zavražděn spisovatel a disident Georgi Markov. Traduje se, že jed se mu do těla dostal pomocí deštníku, kterým ho útočník (s velkou pravděpodobností agent KGB) bodl do nohy a tak vpravil kulku obsahující ricin. Pokusu o otravu ricinem čelil v roce 2013 americký prezident Barack Obama. Dopis obsahující jedovatý ricin byl včas zadržen v rámci kontroly pošty určené pro Bílý dům. V současné době je už k dispozici protijed, na kterém vědci dlouho pracovali.

Skočec jako užitková rostlina

Přes všechna nebezpečí se semen skočce ročně sklízí kolem 200 000 tun. Lisuje se z nich totiž ricinový olej, který je neškodný a má mnohá využití. Při výrobě oleje všechen toxin zůstává v odpadu po lisování, ročně se ho vyprodukuje 200 tun, což by stačilo na 320 smrtelných dávek pro každého člověka na Zemi. Jednoduchou úpravou povařením se jed odstraní a odpad slouží jako krmivo.

Ze semen se získává olej

Ricinový olej pro zdraví

Ricinový olej nalézá uplatnění v kosmetice při léčbě dermatologických potíží, k regeneraci jizev, k výživě vlasů, redukci vrásek a při vnitřním užití jako projímadlo. Pití ricinového koktejlu je jednou z babských rad pro vyvolání porodu. Výtažky ze skočce se také užívají jako homeopatické přípravky pro podporu laktace i k jejímu zastavení, zde záleží na množství.

První pomoc při otravě 

V případě podezření na otravu skočcem vyvolejte zvracení, poddejte živočišné uhlí a co nejrychleji kontaktujte lékaře. Informace o první pomoci při otravách poskytuje Toxikologické informační středisko na telefonních číslech: 224 919 293 a 224 915 402 (nepřetržitá lékařská služba) Více na www.tis-cz.cz.

Obezřetní buďte také při užívání ricinového oleje. Bez správné znalosti dávkování si můžete přivodit vážné zažívací potíže.

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS