Rozkvetlé nádoby a truhlíky: inspirace plná barev
11. 5. 2018

Rozkvetlé nádoby a truhlíky: inspirace plná barev

O nadcházejícím víkendu je ta pravá doba na osazení květinových nádob a truhlíků, kterou budou zdobit balkóny a terasy po celé léto. V druhé půli května již mrazíky nehrozí.

Ve velkých nádobách můžete pěstovat i působivá seskupení více druhů rostlin, které mají podobné nároky na půdu, oslunění a zálivku. Ovšem i jednotlivé druhy balkónovek nabízejí pestrou paletu barev. 

Bílé květy petúnií orámují a zvýrazní květy barevné

Na slunce a jižní stranu

Petúnie, které dovedou vytvořit bohaté kvetoucí převisy, si můžete vybrat v nejrůznějších velikostech, barvách a jejich kombinacích. Odrůdy s bílým okrajem jsou označovány jako Picotee, tvar bílé hvězdy v květu mají odrůdy typu Star, Orchid zas vynikají tmavší žilnatinou na světlejším pozadí květu. Nové odrůdy jsou i relativně odolné vůči dešti a větru. drobnokvěté Milion bells, tvořící krásné barevné vodopády, jsou ideální i do závěsných košíků.

Muškáty lze rovněž pěstovat v nesčetném množství odrůd různých barev a tvarů, převislé i vzpřímené. Mezi zajímavé odrůdy patří pelargónie maceškovité, břečťanovité, s barevnými listy či pelargónie vonné.

Verbena, jejíž květy se trochu podobají drobným muškátům, kvete neúnavně po celé léto a nabízí zářivé barby a jemné tvary. 

Kombinace petúnií, muškátů a bidens je vděčná a pohledná

Muškáty i petúnie můžete kombinovat s převislými letničkami Bidens, které vynikají spoustou drobných, jasně žlutých květů, nebo s ještě drobnějšími, půvabnými lobelkami, jež kvetou fialově, blankytně, růžově i bíle. Splývat dolů i popínat provázky natažené od truhlíků do výšky mohou popínavé, jedlé a léčivé lichořeřišnice, voňavé hrachory se zářivými květy, mohutné vilce, nebesky modré povíjnice. V horku se daří i ohnivě kvetoucím, jemným štírovníkům a žlutým sanvitáliím, velkokvětým gazániím, proti suchu odolné, zářivě barevné šruše, omamně vonícímu otočníku.

Pěstovat zde můžete pohledné a zároveň užitečné aromatické bylinky, jako je rozmarýna, levandule, svatolína, yzop, myrta, tymián, oregáno, šalvěj, bazalka a další. Velmi dekorativní jsou variety s panašovanými listy. 

převislé begónie a fuchsie vyniknou i v závěsných košících

Do stínu a na severně orientovanou stranu

Nejvděčnějšími květy pro zastíněná místa jsou něžné fuchsie, begónie a netýkavky. Pohlednou doplňkovou převislou zelení do truhlíků je molice (Plectranthus), břečťan modře kvetoucí barvínek menčí či růžově kvetoucí barvínkovec madagaskarský. Částečné zastínění svědčí i mračňáku, pařížské kopretině(Chrysanthemum frutescens), zvonku karpatskému a dalmatskému. Z bylinek zde může nejlépe prospívat máta, kterou lze pěstovat vzpřímenou i převislou v mnoha okrasných varietách, pažitka, která může truhlíky ozdobit i svým fialovým květenstvím, kerblík a čechřice vonná

Autor Jana Bucharová.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS