Rozkvetlé půdopokryvné rostliny a přírodní trávník oživí zahradu
8. 4. 2018

Rozkvetlé půdopokryvné rostliny a přírodní trávník oživí zahradu

Jsou krásné, nenáročné, můžete po nich i projít. Rozvinou se na zahradě jako pestrý koberec. Lze buď cíleně pěstovat kvetoucí půdopokryvné trvalky a letničky, nebo nechat kvítí vstoupit do trávníku.

Barevné kvetoucí polštáře

Nízké, bujně rostoucí plamenky (Phlox subulata) tvoří polštáře obsypané pastelově zbarvenými květy, a to často po celé léto. Obrostou i svahy, kamení, zbytky suti. Daří se jim na slunci nebo v polostínu, jsou nenáročné na živiny, vyžadují pouze propustnou půdu. Pokud je po odkvětu lehce sestříhneme, budou košatější a i v dalších letech kompaktní. Na jaře a v létě je můžete množit dělením trsů i řízkováním.

pudopokryvná plamenka, Phlox subulata

Tařička zahradní (Aubrieta hybrida) má kromě hustých kvítků pastelových barev ještě jednu výhodu – je stálezelená a její polštáře zdobí zahradu celoročně. Daří se jí na slunci i v polostínu, v propustné půdě. V létě ji můžeme množit řízkováním, sama se ochotně rozrůstá do stran.

tařička zahradní (Aubrieta hybrida)

Hajnička (Nemophila menziesii) je letnička, ovšem i jednoletky lze jako náhradu trávníku použít. Buď dočasně, než se rozrostou trvalky, nebo na vyzkoušení, jak bude květinová náhrada trávníku vypadat. Letničky lze každoročně obměňovat dle libosti – i to je jejich výhoda. Hajnička tvoří blankytně kvetoucí porosty, je poléhavá, do 20 cm vysoká. Kvete na jaře a počátkem léta, hodí se do polostínu a snese i stín. Je ideálním společníkem jarních cibulovin i stínomilných trvalek.

hajnička (Nemophila menziesii)

Přírodní trávník

Od anglického se liší tím, že jsou v něm „plevele“, jako sedmikrásky, pampelišky jetele, jitrocele a rdesna vítány, zatímco herbicidy jsou zapovězeny. Síci ho stačí přibližně jednou za měsíc. Přírodní trávník je vyšší, pestřejší, ale stále po něm lze pohodlně chodit. Na rozdíl od často sečeného vydrží i v horkém létě zelený bez zálivky, nepotřebuje hnojení. Na jaře je štědrým zdrojem divoké listové zeleniny, jako jsou mladé listy pampelišek, sedmikrásek, jitrocele, jetele, žabince, kontryhele.. všechny je můžete přidat do salátu. Jedlé a léčivé jsou rovněž květy sedmikrásek a kořeny pampelišek. Přírodní trávník milují i motýli, čmeláci a ptáci, kteří v něm hledají hmyz.  

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS