Růžová zahrada v zimě: Jak ji učinit krásnou, i když růže nekvetou?
15. 12. 2017

Růžová zahrada v zimě: Jak ji učinit krásnou, i když růže nekvetou?

Zahrada by měla působit přitažlivě po celý rok. Proto je důležité výsadby růží chytře kombinovat s dalšími trvalkami a keři. Které z nich zajistí působivou podívanou i v průběhu zimy?

V zimní zahradě chybí hlavně barvy květů a svěží zeleň. Přesto by neměla zůstat úplně pustá a prázdná. Na to bychom měli myslet již při zakládání a vybrat vhodné rostliny. V zimě totiž vyniknou především tvary, struktury a textury.

Takto vypadá růžová zahrada v létě

Nejpůsobivější jsou proto rostliny stříhané do nejrůznějších tvarů, jako jsou živé ploty, koule, obelisky, homole. Krásná jsou i suchá stébla okrasných trav nebo květy a květenství okrasných keřů. Některé růže i další rostliny vytvářejí efektní plody, které zdobí rostlinu dlouho do zimy a navíc jsou i vítanou potravou pro ptáky.

A takto může vypadat v zimě . Místo barev v zimě vyniknou tvary živých plůtků a habitus jednotlivých rostlin

Čím zpestřit růžovou zahradu?

Abychom v růžové zahradě dosáhli potřebného efektu i v zimě, je nezbytné růže kombinovat s jinými okrasnými rostlinami. Typický je stálezelený buxus, který můžeme libovolně tvarovat – ovšem v poslední době se šíří zavíječ zimostrázový a buxus bývá jistější nahradit jinými stálezelenými rostlinami, jako je cesmína, mahonie aj. Skvělé jsou i levandule a okrasné trávy. Mnoho rostlin okrasných listem je pěkných až do zimy: šalvěj, dlužicha, šanta nebo rozrazil. Proto rostliny, které zdobí zahradu i v zimě, necháme působit až do jara.

Hortenzie zdobí zahradu i v zimě, květenství stříháme až na jaře

I některá suchá květenství jsou v zimě krásná. Hortenzie latnatá (na snímku) je do zahrady nejlepší, protože kvete na jednoletém dřevu, což znamená, že výhony, které vyraší po jarním střihu, ještě tentýž rok v létě vykvetou. Nemusíme se proto bát silných mrazů.

 Zahrada je působivá, i když růže nekvetou

V zimě je jen chráníme před mrazem a větrem

 Stejně jako většina ostatních rostlin, i růže se ukládají k zimnímu spánku. Moderní růže však kvetou až do zámrazu a mají zdravé listy, které často vydrží na rostlině i v zimě. Stříháme je tedy raději až na jaře. Mnoho moderních růží (především s jednoduchým květem) navíc vytváří často krásné a efektní plody – šípky. Pokud bychom růže ostříhali již na podzim, o tuto krásu bychom v zimě přišli.

Autor Vladimíra Prouzová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS