Hyacinty rychlené ve váze, přesněji sklenici pro rychlení, jsou krásné na pohled a snadno se o ně pečuje. Širší místo sklenice, určené pro rychlení hyacintů, drží cibulku nad hladinou vody. Do ní splývají pouze kořeny – kdyby se máčelo i podpučí cibule, začala by časem zahnívat.

Jak postupovat?

Do sklenice nalijeme vodu a nad ni vložíme cibuli – hladina musí být pod cibulkou, aby ji voda přímo nemáčela.

Sklenici i s cibulí uložíme na dva měsíce na místo s teplotou 6-8°C, aby vyrašily kořínky. Zároveň musí být ve tmě – pokud není prostor tmavý, zakryjeme nádobu tak, aby se k ní nedostalo žádné světlo. Najít prostor s dostatečně nízkou teplotou je nejobtížnější částí rychlení – poslouží buď velmi chladný sklep, který má k dispozici málokdo, nebo prostorná lednice zapnutá na menší výkon. V částech lednice s vyšší teplotou bývá právě požadovaných 6-8°C.

Poté, co cibuli vyraší kořínky a z jejího vršku vykukuje malý zelený puk, přemístíme ji do tepla. Měli bychom ji nechat stále zakrytou, tedy ve tmě, až do doby, nežli budou květní stonky stejně dlouhé, jako listy. Poté ji umístíme na světlo. Do vody můžeme přidat stopové množství rozpustného hnojiva pro kvetoucí rostliny – vzhledem k jejímu malému objemu stačí špetička.

Rychlení hyacintů v květináči

Cibulky hyacintů, raných tulipánů, narcisů či krokusů můžeme zasadit i do nádob, nejlépe do mírně vlhké směsi listovky a písku s troškou kompostu. Zatímco při výsadbě na zahradu je důležité cibule uložit hluboko, pro rychlení musí horní třetina cibulek vyčnívat nad substrát. Květináče opět uložíme na dva měsíce na místo s teplotou 6-8°C. V lednici se skladují obtížněji nežli prostorově úsporné vázy pro hyacinty, ale pro menší nádoby většinou místo najdeme. Rychlené cibuloviny nepotřebují velký květináč – naopak, měly by jej téměř vyplňovat.

Další postup je stejný, jako u hyacintů ve váze, pouze u narcisů a krokusů není nutno rašící cibulky zatemňovat. V teple rostoucí květiny zaléváme více a přidáme rovněž trochu hnojiva, substrát však nesmí být přemáčený.

Květy uprostřed zimy

Hyacinty a tulipány vydrží dlouho krásné i v teplé místnosti, přímo u topení by jim však dobře nebylo. Pozor na omamnou vůni hyacintů – pro někoho může být až příliš intenzivní. Narcisy a krokusy se cítí lépe v chladu a mohou zdobit méně vytápěné místnosti či meziokenní prostory.

Poté, co cibuloviny odkvetou a zatáhnou listy, je můžeme až do následujícího podzimu skladovat na temném, suchém místě a poté vysadit na zahradu. Následujícího jara možná nevykvetou a budou jen sbírat síly, ale pokud se ujmou v následujících letech mohou zase kvést.