Okrasné cibuloviny můžete zakoupit v předjaří a na jaře již narašené, ale lepší je si nyní zasadit vlastní cibulky. Cena bude nesrovnatelně nižší, zato výběr druhů, odrůd a barev mnohem vyšší! Díky tomu můžete vytvořit bohatou podívanou, hrát si s kompozicemi barev a tvarů…Výsadba do nádob je jednoduchá a za minimum péče vás rostliny na jaře královsky odmění.

Vhodné odrůdy cibulovin pro rychlení

  • všechny odrůdy krokusů a hyacintů
  • všechny rané a většina poloraných tulipánů
  • narcisy s jednoduchými květy i zakrslé
  • modřence

Výsadba ve vrstvách: mísa přetékající květy

Pokud si vyberete nádoby o hloubce a šířce alespoň 30 cm, můžete cibulky vysazovat ve více vrstvách, což má skvělý výsledný efekt. Mísa bude hustě vyplněná postupně se rozvíjejícími květy, a každá rostlin přitom bude mít dostatek prostoru ke zdárnému růstu. Do nádoby uvedených rozměrů se vejde například: 10 cibulí narcisů, 12 cibulí tulipánů a 16 cibulí krokusů

  1. Na dno dejte vrstvu drenáže – štěrku, hrubého písku, keramzitu nebo hliněných střepů. Poslouží i malé kousky polystyrenu.
  2. Na drenáž nasypte 8-10 cm kypré zahradní zeminy, nebo substrátu pro pokojové rostliny smíšeného s trochou písku, případně rašeliny.
  3. Na první vrstvu substrátu položte cibule tulipánů, hyacintů tak, aby v nádobě zbylo místo pro další vrstvu zeminy 15 cm silnou. Cibulky mohou být blízko sebe, ale neměly by se dotýkat.
  4. Přidejte přibližně 5 cm substrátu a na ni položte středně velké cibule, například narcisů. Snažte se je umístit nad mezery mezi spodními cibulemi.
  5. Přidejte dalších 5 cm substrátu a na ni položte nejmenší cibulky krokusů, modřenců či zakrslých narcisů. Zasypejte je nejvýše 5 cm silnou, poslední vrstvou zeminy.

Cibuloviny lze samozřejmě rychlit i v menších květináčích o průměru kolem 10 cm, kam se vejde 1-3 cibule. Hyacinty se sázejí po jednom, tulipány i narcisy zde mohou být tři a krokusů se vejde i šest. U těchto jednoduchých výsadeb může být hloubka cibulek jiná, než u mnohovrstevných:

  • Pokud substrát předem sterilizujete, napříkald v troubě, odstraníte tak choroboplodné zárodky a předejdete možným komplikacím. Tulipány mohou být zasazeny tak, že špička cibule vyčnívá nad povrch substrátu.
  • Cibule šafránů a narcisů musí být zcela pod zemí – stačí ale, když substrát špičku těsně překrývá.

Příprava nádob k výsadbě

Pokud použijete staré květináče, před výsadbou je dobře vyčistěte a dezinfikujte napařením (jako knedlíky), nebo chvilku sterilizujte v troubě. Nové nádoby je zase vhodné na den až dva namočit do vody.

Jak dlouhý čas potřebují cibule k zakořenění?

  • krokusy: 8 týdnů
  • hyacinty: 8-10 týdnů
  • narcisy: 10 týdnů
  • tulipány: 12 týdnů

Teprve po této době, která uplyne od výsadby, můžete cibuloviny přenést na teplé místo a nechat rašit. Rychlení lze ale samozřejmě odložit podle toho, kdy si přejete jednotlivé rostliny nechat vykvést. Zakořeněné cibulky v chladu a velmi mírně vlhkém substrátu počkají.

Kam nádoby umístit přes zimu?

Nádoby se zakořeňujícími cibulkami nesmí promrznout. Můžete je přes zimu uložit na bezmrazé místo v domě nebo do sklepa – teplota by zde neměla překračovat 10°C.

Uchovat je lze i na zahradě, ale zapuštěné dostatečně hluboko do země: Květináče střední velikosti je třeba zapustit do hloubky 20 cm, a to na místo, kam neproniká spodní voda:

  • Postavte je na vrstvu písku, další 10 cm silnou vrstvou písku zasypte a doplňte zeminou. Na vrch můžete nastlat slámu či listí.
  • Větší, venku ponechané nádoby přikryjte svrchu pletivem, aby se do nich nedostali hraboši.

V teplejších oblastech a při mírné zimě může postačit i umístění do nevytápěného pařeniště nebo skleníku, či na chráněné místo u jižní zdi, pokud jsou nádoby přikryté slámou, chvojím, listím. Pokud by však přišly silné mrazy, je třeba vybrat bezpečnější místo. Nejchoulostivější vůči promrznutí a nízkým teplotám jsou hyacinty.

Příprava na jaro

Když jsou cibule již dobře zakořeněné, můžete je přenést domů – ze sklepa přímo, z venkovní úschovny s několikadenní aklimatizací na chladném místě.

  • Narcisy, hyacinty i tulipány nejlépe raší na teplém a světlém místě.
  • Šafránům se daří spíše v chladu, vhodné místo je například mezi okny.
  • V době květu však chladnější místo svědčí všem, prodlužuje trvanlivost květů.

Pokud chcete dosáhnout vysokých, vznosných tulipánů a hyacintů, přikryjte je kornoutem z tmavého papíru až do doby, kdy puky vyrostou do výše 10 cm.