Šikovné pomůcky pro setí: uzlíky, dutá tyčka i slánka z plechovky
16. 4. 2018

Šikovné pomůcky pro setí: uzlíky, dutá tyčka i slánka z plechovky

Čas setí je v plné proudu, na záhony vyséváme květiny i zeleninu. Nejčastější chybou je příliš husté setí. Klíčící rostlinky se pak tísní, semenáčky musíme protrhávat a mnohé přijdou nazmar. Jak tomu předejít?

Pro efektivní využití semen i úspěšné pěstování je důležité vysévat rovnoměrně, v dostatečných rozestupech. Snadněji se to řekne, než provede, zvláště u velmi drobných semínek a také pokud nemáme v seté dostatečný cvik. Zahradníci proto odedávna používají různé pomůcky.

Setí ve správných rozestupech je základem optimálně využitého zeleninového záhonu

Domácí pomůcky pro setí

  • Šikovnou pomůckou pro rovnoměrný výsev větších semen je obyčejné pletivo pro králíkárny. Pletivo se položí na substrát a do každého oka vloží jedno semeno.
  • Pokud si přejeme rovnoměrné rozestupy semen v řádcích, na provázek, kterým si řádek vymezujeme, vytvoříme ve vhodných rozestupech uzlíky. Provázek může sloužit dlouhá léta.

Provázek s uzlíky se hodí nejen k setí, ale i k výsadbě cibule sazečky

  • Drobounká semínka je dobré smísit s jemným, suchým pískem, a směsí poprášit povrch substrátu. Stejně poslouží i vyschlá kávová sedlina. Semena do substrátu rovnoměrně zatlačíte nejlépe plochým prkýnkem. 
  • Vtipným trikem zahradníků je plechovka, v jejímž víčku provrtají nebo prorazí otvory a poté ji používají jako slánku, jen místo soli semínka solí. Otvory je třeba přizpůsobit velikosti semen, pro směsi semen (například pro smíšené letničkové záhony) je třeba vyrobit více plechovek pro různé velikosti semen a sít postupně ve vrstvách. Otvory je třeba prorážet zevnitř víčka, nebo vnitřní stranu zbrousit do hladka, aby zohýbané kousky plechu nezadržovaly semínka uvnitř.  
  • Pokud vás při setí bolí záda, použijte dutou tyčku, do jejíhož horního konce vhazujte semena, která sjedou na místo určené dolním otvorem tyčky. Povrch pak můžete jemně udusat obrácenou stranou kovových hrábí.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS