Krásné květy a navíc výrazné léčivé účinky, to jsou naprosto postačující důvody, proč bychom se pěstování šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis) měli věnovat i my na svých zahradách. I když je tato rostlina původem z Asie, z lesostepí Dálného východu, oblastí Bajkalu a z Číny, v našich klimatických podmínkách roste velmi úspěšně.

Vzhled rostliny

Rod šišáků zahrnuje na 200 druhů. Z nich 2 rostu v České republice jako původní druhy a třetí, šišák vysoký (Scutellaria altissima) je druhem zavlečeným. Šišák bajkalský řadíme do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Má vzpřímené až poléhavé lodyhy, které jsou plné drobných zelených lístků. Kořen dosahuje tloušťky v průměru okolo 2 cm. Krásně fialové květy šišáku bajkalského zpestří každý trvalkový záhon. Květy mají pyskatý tvar. Šišatý tvar plodů dal této rostlině název. Semena mají dobrou klíčivost, a tak není problém si z nich vypěstovat vlastní rostlinky. Na výšku dosahují dospělé rostliny mezi 30–60 cm.

Pěstební podmínky

Šišáku bajkalskému vyhovuje nevyhnojená půda s dostatkem vláhy. Naopak nesnáší trvale zamokřené těžké půdy. Jedná se o mrazuvzdornou trvalku, která může mít problémy se zimováním v chladnějších oblastech. V zimním období proto rostlinu nezavlažujeme a zajistíme jí spíše suché prostředí pod dobře propustným vzdušným krytem. Alternativou může být předpěstování ve skleníku a následná výsadba šišáku do záhonu ve sponech 40 x 40 cm. Ven vysazujeme sazenice šišáku až v druhé polovině května.

Léčivou částí rostliny je její kořen

K farmaceutickým účelům se zpracovávají kořeny z tříletých rostlin (Radix scutellariae). Tinktura a odvar z kořene šišáku se využívají k léčbě a prevenci nejrůznějších zdravotních obtíží a nemocí. Tinktura je považována za nejúčinnější formu. Poslouží jak vnitřně, tak k výtěrům. Jako léčebná kúra je doporučováno její podávání vkuse 4 týdny s následující týdenní pauzou. Z důvodů dosud nedostatečně prozkoumaných negativních účinků se nedoporučuje její používání u těhotných žen a dětí do 12 let.

Léčebné využití šišáku bajkalského

  • Šišák bajkalský je považován za velmi silný antioxidant. Čínská medicína jej využívala k očistě organismu, jako prevenci mnoha nejrůznějších onemocnění a rovněž k posílení imunity a regeneraci jater a ledvin již odpradávna.
  • Jako silný adaptogen (v alternativní medicíně označení produktu rostlinného původu, který posiluje organismus vůči stresu, zranění, únavě, úzkosti a změněným podmínkám, jimž je třeba se přizpůsobit) vyrovnává šišák bajkalský nejrůznější odchylky v lidském těle a dává je do normálu. Harmonizuje jak srdeční arytmie, tak vysoký krevní tlak, kolísající činnost štítné žlázy nebo dokáže snižovat vysokou hladinu cholesterolu v krvi.
  • Tradiční čínská medicína využívá šišák bajkalský již odpradávna k léčbě takřka všech lidských nemocí. V současnosti jsou nejvíce zkoumané a diskutované účinky šišáku na léčbu zánětlivých a nádorových onemocnění.
  • Léčivé látky šišáku bajkalského dokážou zklidnit organismus při neurózách, působí jako sedativum, bojují proti stresu a psychickému vyčerpání organismu.
  • Podle některých zdrojů je šišák bajkalský dokonce účinnější při regeneraci jater než známý ostropestřec mariánský. Pomáhá při zánětu jater, slinivky břišní a ledvin. Šišák je doporučován jako výživový doplněk při léčbě závislosti na alkoholu.
  • Je rovněž skvělou bylinou pro zvýšení obranyschopnosti těla, a to zvlášť v období chřipek a angín. Využívá se k léčbě tam, kde organismus nezabírá, nebo špatně reaguje na klasická antibiotika.
  • Má pozitivní vliv na snížení menstruačních bolestí a bolestí způsobených revmatismem. Zlepšuje stav bolestivých kloubů, snižuje intenzitu alergických reakcí, působí detoxikačně na náš organismus.
  • Bylo dokázáno, že účinné látky obsažené v šišáku bajkalském je možné použít jako podpůrný lék po chemoterapii při léčbě rakoviny. Specifická látka šišáku bajkalského snižuje bujení rakovinných buněk a pomáhá při léčbě HIV, kdy je důležité tlumit bolesti.