Snadné množení sukulentů: nová rostlina z jediného listu
17. 6. 2018

Snadné množení sukulentů: nová rostlina z jediného listu

V létě, v suchu a teple, listové řízky sukulentů snadno zakoření. Zatímco jiné rostliny vyžadují při řízkování stálý přísun vláhy, se skromnými sukulenty je třeba zacházet trochu jinak.

Množení pravých kaktusů řízkováním není jednoduché, ovšem u sukulentů, tvořících na stoncích listy, stačí odebrat právě je a z každého lze vypěstovat novou rostlinu. Snadno tak můžete namnožit krásné rostliny druhu Pachyphytum, tlustice (Crassula) a další.  

List postupně předává svou sílu nové rostlince

Odebírání listových řízků

Zatímco listové řízky z velkých tenkých listů je třeba zasadit okamžitě (a potřebný je i kryt udržující vyšší vzdušnou vlhkost nebo zastřižení listové čepele) neboť tenké listy vypařují příliš vlhkosti a vysychají, listy sukulentů si vláhu dovedou uchovat. A ani s jejich vysazováním není třeba spěchat – právě naopak. Poté, co list těsně u stonku odřízneme ostrým a čistým nožem, necháme ho při pokojové teplotě na suchém místě zaschnout pár hodin nebo i dní – do té doby, než se ranka zacelí tenkou blankou, kalusem.

Pachyphytum compactum, zakořeněný list

Zrození ve štěrku

Připravené listy sázíme so nádoby, která je vyplněná lehkým substrátem pro kaktusy a svrchu ještě jemným štěrkem s kamínky o velikosti přibližně 5 mm. Tato svrchní drenáž zabrání uhnívání řízků, které postupně zapustí kořeny do spodní, vlhčí vrstvy. I tu však jen lehce zavlažíme a v průběhu zakořeňování již zalévat nemusíme – dužnaté listy mají dostatek vlastních zásob pro celou dobu zakořeňování. Listy zapustíme do štěrku uříznutým a nyní již zaceleným koncem jen tak hluboko, aby stály mírně šikmo, mohou i ležet. Pokud bychom řízek zapustili příliš hluboko, opět by hrozilo uhnívání. Na teplém místě zakoření – některé druhy již za měsíc, jiné potřebují měsíců několik. Až se tak stane, vedle lístků začne růst nová rostlinka.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS