Sólo pro cinerárii aneb jak povýšit Popelku na královnu Velikonoc
26. 3. 2017

Sólo pro cinerárii aneb jak povýšit Popelku na královnu Velikonoc

Květinová designérka Klára Franc Vavříková zachytila krok za krokem vznik velikonočního aranžmá, kterému kralují fialové květy cinerárií. Výsledek je působivý a co víc, je dosažitelný i v domácích podmínkách.

Cinerária, cinerárka, starček či popelivka

Cinerárie patří ke květinám, které mnozí z nás znají od vidění, ale nedokáží je pojmenovat, natož se o ně správně starat. Lidové označení popelivka (nebo též Popelka) si cinerárie vysloužila pro šedý povlak spodní strany listů. Známá, leč trochu opomínaná květina se v našich obchodech ukáže v brzkém předjaří a doprovází nás až do Velikonoc. Pro svou košatost a bohatství květů je vhodná jako barevný kvetoucí dárek. Díky délce svého kvetení tak předčí mnohé řezané květy.

Cinerárie je bohatě kvetoucí krátkověká rostlina.

Pokud cinerárii poskytnete optimální podmínky, postupně vám dokvete. Kvést vydrží postupně po dobu 4-6 týdnů. Jen počítejte s tím, že patří mezi krátkověké rostliny a její dlouhodobé pěstování se nevyplácí. Má ráda světlé stanoviště, bez přímého slunce. Velice dobré je umístění na východním nebo západním okně. Zaléváme pravidelně odstátou vodou, má ráda vyšší vzdušnou vlhkost. Rosení na listy nesnáší. 

Cinerárie nebo též popelivka

Výzva pro jarní truhlíky

Optimální teplota pro pěstování cinerárií se doporučuje 15-17 °C. Co se však běžně neuvádí, je skutečnost, že vydrží i krýtkodobý pokles na 2 oC nad nulou a je tak se stává velkou výzvou pro jarní truhlíky. Vlastně není větší a květnatější květina v tomto období, než právě cinerárie. Pro Velikonoční dekoraci na terasu, balkón či zahradní kuchyni je jedinečnou volbou. Její potřeby jsou snadno splnitelné. Potřebuje vlhkou půdu, dostatek světla a čím chladnější teplotu, tím déle pokvete a bude dělat radost. Cinerárie můžeme kombinovat i do truhlíků.

Odkud se vzala, kam patří a jak se vlastně jmenuje?

Rostlinu podobnou té z květinářských prodejen byste v přírodě hledali marně. Vznikla jako hybrid mezi Pericallis cruenta a Pericallis lanata, které pocházejí z Kanárských ostrovů. Hybrid byl vyšlechtěn v roce 1777 v britských Královských botanických zahradách (Kew) a označen jako cinerárie x hybrida. Ale jak už to v botanickém světě bývá, nikdo si nemůže svým jménem být navždy jistý. Rod cinerárie je nyní omezen na jihoafrické druhy. Naopak druhy původem z Kanárských ostrovů aktuálně patří do rodu Pericallis. To však nebrání v tom, aby rostlinu někteří botanici neuváděli v rodu Senecio. A aby bylo zmatení jmen dokonalé, pak je třeba uvést, že některé odrůdy se prodávají pod obchodním názvem Senetti.

Vhodná volba barev celé aranžmá podtrhne.

Velikonoční dekorace z cinerárií - krok za krokem

Nádoba pro dekoraci musí být prostorná, nízká a nepropustná.

Nádobu zvolíme nízkou a nepropustnou. 

Na lem zvolené nádoby usaďte věnec zhotovený z lián a proutí. Ten dozdobte za pomoci tavné pistole mechem a skořápkami.

Nejprve přizdobíme lem věnce. 

Do dekorované nádoby za pomoci mechu usaďte cinerárie i s květníky. Celou dekoraci můžete ještě doplnit dalšími větvičkami a třeba skořápkami z křepelčích vajec.

Střed věnce vyplní cinerárie. 

Celá dekorace působí přírodně a jarně. Pokud přidáte ještě kraslice, máte kouzelnou velikonoční mísu plnou života.

Aranžmá doplňte kraslicemi. 

Na velikonočním stole by neměla živá květina chybět. Když vše jednoduše zkombinujeme s rukodělnými výrobky, vykouzlíte tak domácí příjemnou atmosféru.

Aranžmá doplňte rozkvetlými větvičkami mirabelek. 

Háčkovaná dečka v kombinaci s oháčkovanými kraslicemi dodává stolu velmi domáckou atmosféru.

Cinerárie přizdobené úpletovými návleky květinářů. 

Úpletový návlek na květináč vám propojí solitérní rostlinu s celým stolem.

Cinerárie vévodí velikonočně vyzdobenému stolu. 

Vkusná kombinace několika ručních technik, živé květiny a přírodních  materiálů zaručuje úspěch celého projektu. Ručně malované kraslice voskem, oháčkované kraslice a ručně zhotovené úplety na květináče můžete připravit dlouho dopředu. Potom si venku nasbíráte trochu mechu, nějakou stařinu (loňská tráva) a pučící větvičky. V našem případě jsme použili tolik známé mirabelky často označované jako špendlíky. Cinerárie vydrží i jako řezaná velmi dlouho. Pokud tedy kompozice vyžaduje, nebojte se do ní říznout  a použít květy v malých vázičkách společně s mirabelkami.

Kdo je Klára Franc Vavříková?

květinová designérka, Mistr SR ve floristice 2016, reprezentant ČR na EUROPA CUP 2016, Mistr ČR ve floristice 2014, 1. Vícemistr SR ve floristice 2014.

Osobně se s ní můžete setkat při některé z floristických akcí. Příležitost máte například v Sázavě při akci Velikonoce na Františku. V sobotu 8. dubna tu od 14 hodinu předvede společně s Jarkem Kodešem floristickou show.

Autor Svaz květinářů a floristů ČR, spoluautor Radka Páleníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS