Srdcovka, květina lásky: Jak pěstovat kouzelná májová srdíčka?
30. 4. 2018

Srdcovka, květina lásky: Jak pěstovat kouzelná májová srdíčka?

Půvabná růžová srdíčka, pohupující se na do oblouku klenutém stonku, jsou jako z pohádky. Srdcovka (Dicentra) navíc rozkvétá v máji. Poté se však ztratí – nebojte se o ní, na další jaro čeká pod zemí.

detail květu srdcovky nádhernéKřehkou krásu kvetoucí srdcovky nelze přehlédnout. Lodyhy však krátce po odkvětu seschnou a stáhnou se zpět pod zem, kde rostlina do příštího jara přečkává v podobě dužnatých kořenů a oddenků. Hodí se proto především do záhonů, ze kterých zjara vytrysknou její zdobná květenství a v létě štafetu převezmou později kvetoucí trvalky. Srdcovku je nejlepší vysadit jednotlivě do nitra záhonů. V polostinném zátiší mezi kapradinami a bohyškami, mezi keři nebo pod stromy, srdcovky krásně vyniknou a poté, co se ztratí, nezůstane po nich holé místo.  

Pěstování

Srdcovka vyžaduje mírně vlhkou, humózní, avšak zároveň propustnou půdu – v těžké jílovité ani příliš suché se jí nedaří. Dobře prospívá v polostínu, ale může růst a kvést i na plně osluněném místě, kde ji však vyžaduje zálivku. Dužnaté kořeny rostou mělce pod povrchem půdy, velmi prospěšné je proto mulčování – ochrání je před vysycháním a výkyvy teplot po celý rok. Zároveň zvyšuje obsah humusu v půdě, což prospívá všem rostlinám a srdcovce obzvlášť. 

Srdcovky jsou dlouhověké, po odkvětu nebo brzy zjara je množíme dělením trsů. Musíme však postupovat s citem a opatrně, dužnaté kořeny jsou velmi křehké. Pozor na to, že citlivým osobám může kontakt s rostlinou podráždit kůži, srdcovka obsahuje toxické látky, po požití působí otravu. Nové sazeničky můžeme získat i řízkováním nebo výsevem.

srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)

Druhy a kultivary

Podle druhu a kultivaru mohou být srdcovky 30-90 cm vysoké, kvetou v obvykle květnu a červnu.

srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis),   pocházející z Číny a Japonska, má květy jasně růžové. Některé kultivary kvetou i bíle, pěkně vypadají kombinace obou.

srdcovka drobnokvětá (Dicentra eximia)

srdcovka drobnokvětá (Dicentra eximia) je méně známým druhem pocházejícím ze Severní Ameriky. Její květy jsou podlouhlé, růžovofialové, listy šedě ojíněné. Je pouze 20 cm vysoká a rozrůstá se pomocí oddenků.

srdcovka Dicentra formosa

Dicentra formosa, rovněž severoamerický druh, má květy tmavě červené, rozkvétají až v červnu a červenci.

Autor Jana Bucharová.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS