Srpnová zahradní poradna:  túje a ovocné stromy, květilka kosatcová, tavolníky i blín
8. 8. 2017

Srpnová zahradní poradna:  túje a ovocné stromy, květilka kosatcová, tavolníky i blín

Způsobují túje  malou plodnost ovocných stromů? Jak osázet nádoby na exponovaném místě? Proč kosatce nekvetou? Neškodí tavolníky živočichům?

Čtenáři se ptají, Vlastimil Šindelář odpovídá. Trápí vás něco, o čem se tu zatím nepsalo? Nebojte se zeptat. Formulář na vkládání dotazů do poradny najdete v závěru článku

Vadí túje ovocným stromům?

Tuje nejsou pro menší zahrady příliš ideální.Chtěla jsem se zeptat, zda je pravda nebo jen pověra, že tam kde rostou tuje, tak se nedaří ovocným stromům. Koupili jsme zahradu loni a sousedi mají přes celý plot tři metrové tujky no a na stromech skoro žádné ovoce. Martina Vahalikova

Vysázení túje na zahradě moc šťastná věc není. Vytvoří sice zelené clony, ale jinak má podobné vlastnosti, jako každá jiná zeď. Mají však i několik výhod. Jsou levné, rostou rychle a skoro všude, dají se dobře zkracovat a většina roste do výšky a jen málo do šířky. Její nevýhodou je poměrně nepříjemný zápach a jedovatost. Jedovaté jsou všechny části a u citlivých lidí mohou , při kontaktu, způsobovat i puchýře. Tato jedovatost ale nemá účinky na rostliny. Nedostatek plodů na ovocných stromech způsobuje spíše zastínění v její blízkosti. A velká plocha stěny bez květů, také neláká k návštěvě opylovače. Tyto vlivy se projeví hlavně na malých pozemcích, kde rostou rostliny blízko sebe. 

↑ zpět na začátek

Prosba o určení rostliny

blín černýPomůžete mi s určením rostliny? V příloze zasílám obrázek.Věděli byste, co je to za rostlinu? G.Clareboetsová 

Na fotografii je blín černý (Hyoscyamus niger). Tato rostlina roste spíše v teplejších oblastech. Nepříjemně páchne a je jedovatá. Dříve se využívala k léčitelství a občas docházelo i k otravám. Zvlášť pozor na drobná, černá semena. Záměna s mákem by mohla být velmi nepříjemná. 

↑ zpět na začátek

Odolné rostliny do nádob u silnice

Truhlíky u silnice jsou na velmi exponovaném místě.

Potřeboval bych doporučit nějaké rostliny do „truhlíků“ u silnice. Jsou poměrně velkou část dne na slunci, a zároveň není moc v lidských silách je pravidelně zalévat. Takže by to chtělo něco, co vystačí se zálivkou z nebes. Výhoda je, že truhlíky nemají dno, takže lze zasadit něco, co proroste dolů. Tam je tráva. Jan Lodl 

Do truhlíků, kde je poměrně málo zeminy a ještě jsou vystaveny slunečnímu záření, se nejlépe hodí sukulentní rostliny. Určitě tam dobře porostou rozchodníky, netřesky, nebo kosmatce. Tyto rostliny mají spoustu různobarevných kombinací a hezky kvetou. Některé rostou vzpřímeně, jiné tvoří koberce a některé dělají převisy. Výběr je proto docela široký. Případně by v těchto nádobách mohl růst i nějaký zakrslý jehličnan. Ten by ale bylo nutno, alespoň do pořádného zakořenění, zalévat. 

↑ zpět na začátek

Kosatce – potíže s kvetením

Květilka nedovolí kosatcům vykvést. Jak s ní nejlépe bojovat?Na zahradě pěstuji dlouho různé druhy kosatců. Již několik let však ani nevykvetou celá květenství, někdy jen dva, tři květy na stonku. A v letošním roce dokonce nevykvetly téměř vůbec žádné, zejména u velkokvětých odrůd. Pupeny začnou  hnědnout, měknout a po stisknutí z nich vytéká žlutavá  rosolovitá tekutina.  Také u velkokvětých odrůd chřadne celá rostlina, listy hnědnou a usychají v době po odkvětu, zatím co dříve rostliny bujně rostly až do pozdního léta. Poraďte mi, prosím, jak rostliny ošetřovat. Jsou napadeny škůdci nebo se jedná o nějakou chorobu? Jarmila Folvarčná 

Podle popsaných příznaků se jedná o škůdce. Tím je květilka kosatcová (Acklandia servadeii). Je to na první pohled obyčejná moucha. Přezimuje ve formě kukly v zemi a v dubnu se vylíhne. Když se začnou objevovat poupata klade na ně vajíčka. Z nich se líhnou larvy, které se zavrtají dovnitř a vyžírají poupata, která následně začnou hnít. V letosním roce již pro kosatce moc udělat nemůžete, snad jen pokud jsou na rostlinách zbytky květních výhonů s odumřelými poupaty, tak je odstraňte a zlikvidujte. Podle toho, co popisujete, je okolí vašich kosatců hodně zamořeno. Na jaře, když se objeví první poupata, kosatce chemicky ošetřete. Postřik opakujte za 14 dní. V případě, že se přes veškeré úsilí objeví napadená poupata, co nejdříve je odstraňte. 

↑ zpět na začátek

Identifikace keřů - nejsou nebezpečné?

Na zahradě se mi velice rozrostly opadavé keře, vysazené původně při plotech, které v tomto období krásně kvetou. Nevím přesně o jaký keř se jedná. Podle vyhledávaných keřů se domnívám, že jde o "kumuli Davidovu" ale jistý si nejsem. Ačkoli keř během zimy a vysokých mrazů nikterak nechráníme, přesto každý rok znovu zmohutní.

Zajímalo by mne zda rostlina není jedovatá. Mám na zahradě a v sadu obrovské množství ptactva a mnozí, včetně například sýkorek a konipasů, mají v keřích i svá hnízda. Keř navíc zcela invazivně roste i v těch nejnemožnějších místech. Václav Pecka, Tábor 

Tavolník Douglasův bohatě kvete.

Na snímku není komule Davidova, ale tavolník Douglasův (Spiraea douglasii). Je to keř, který se často vysazuje jako volně rostoucí živý plot. To, že se vám v zahradě rozšiřuje, svědčí o tom, že má ideální podmínky. Samozřejmě ho můžete přistříhnout, nebo i vyřezat. Ovšem takovéto přírodní zákoutí ptákům i všem ostatním živočichům vyhovuje a proto v něm hnízdí. Keř nijak jedovatý není a pro ptáčky obzvlášť ne. Z některých příbuzných druhů si v původní domovině, Severní Americe, domorodci vařili bylinný čaj. Jedná se o tavolník bílý. Ten obsahuje obdobné látky jako vrba, nebo aspirin. 

↑ zpět na začátek

Zahrádkářská poradna Vlastimila Šindeláře

Poradna Vlastimila Šindeláře

Rady renomovaného zahradníka Vlastimila Šindeláře se pravidelně objevují na stránkách časopisu Receptář, ale také v řadě televizních pořadů. Osobně se s ním můžete setkat na výstavách, kterých se Receptář účastní (nejbližší příležitost máte ve dnech 18. – 19. srpna v Olomouci, kde se uskuteční letní etapa výstava Flora Olomouc).

Jak položit dotaz do poradny? Využít můžete tento formulář nebo e-mail d.ojGK~j0-rz-Zh4Ys (do předmětu uveďte Poradna Vlastimila Šindeláře)

Autor Vlastimil Šindelář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS