Miniaturní jezírka v nádobách mohou stát na terase, u posezení na zahradě nebo v záhonech a výsadbách, kterým dodají výjimečný vzhled. Jsou přenosné a jejich půvab oceníme, i když máme zároveň větší či dokonce koupací jezírko.

Ve vědru i v keramice

Pro minijezírka jsou jako stvořená dřevěná vědra nebo rozpůlené sudy. Kádím ze surového dubového nebo modřínového dřeva voda nevadí a mohou těsnit i bez přidané fólie. Podobně i velké kameninové, glazované či plechové nádoby můžeme naplnit vodou. Nádoby, které nejsou vodotěsné či korodují, je třeba vyložit alespoň 0,5 mm silnou fólií. Pod ni vložíme geotextilii nebo jinou měkkou vrstvu, která životnost plastu prodlouží. Kromě černých fólií si můžeme vybrat mezi příjemně působícími zelenavými a hnědými odstíny, nebo dokonce experimentovat s jasně modrou, zelenou či tyrkysovou barvou. Do věder fólii snadno upevníme vnitřní obručí, kterou zvenku zajistíme vruty. U jiných nádob ji při okraji přilepíme, nebo zavalíme oblázky. Okraj fólie by neměl být vidět, jezírko by ztratilo na půvabu.

Další možností je vybrat vhodnou plastovou nádobu a její zevnějšek upravit podle přání. Můžeme ji obalit rohoží z rákosu, bambusu, proutí či klacíků, obložit kameny. Nádherné, ale hůře dostupné a těžké jsou nádoby z přírodního kamene. Náhradou může být kámen umělý – pokud ho zvenku potřeme jogurtem a budeme pravidelně rosit, patina povrch brzy zkrášlí.

Lekníny i doutníky

Díky vodním rostlinám studánka ožije. Můžeme v ní pěstovat druhy bahenní i na hladině plovoucí, z nichž nejatraktivnější jsou lekníny. Miniaturní variety jsou skutečně vhodné i do nádob. Vybírat můžeme jak otužilé rostliny pro celoroční pěstování venku, tak sezonní, které před mrazem schováme (například vodní hyacint, šáchor, boubelka). I v nádobě lze vytvořit stupně různých hloubek, ve kterých se bude dařit rozmanitým rostlinám. Efektní jsou i sestavy vícero nádob různých výšek.

Příklady vhodných druhů rostlin:

  • Hloubka kolem 5 cm: vrbina penízková, blatouch bahenní
  • Hloubka kolem 10 cm: šípatka, ďáblík bahenní, vachta trojlistá, kosatec žlutý, sítiny, ostřice pašáchor, modráska srdčitá
  • Hloubka kolem 20 cm: stulík malý, miniaturní variety leknínu, orobinec, puškvorec, šmel okoličnatý

Lépe vypadá, když vegetace nádobu nevyplní beze zbytku – část hladiny by měla zůstat volná.

Substrát pro vodní rostliny

Běžná zahradní zemina, natož kompost, jsou pro pěstování rostlin v minijezírku zcela nevhodné. Nadbytek živin by přivodil rychlý nárůst řas. Volba často padne na písek nebo štěrk. Ty však nejsou pro kořeny ideální oporou a živiny pro změnu neobsahují vůbec žádné. Nejlépe rostliny ukotví poctivý jíl, který látky potřebné pro růst uvolňuje pěkně pomalu (náročným rostlinám můžeme přilepšit i speciální tyčinkou, například pro lekníny). Na dno nádoby položíme nejméně 15 cm silnou vrstvu jílu a teprve tu můžeme poklást oblázky nebo štěrkem.

Čistá a hravá

Pokud nádobu opatříme malým čerpadlem (pro tento účel postačí i čerpadla pro pokojové fontánky), získáme ještě působivější podívanou a navíc příjemnou zvukovou kulisu. Z více nádob můžeme sestavovat rozmanité kaskády. Do minijezírek může ústit i přepad dešťové vody.

Čistou vodu a zdravé rostliny udržíme snáze, pokud bude nádoba za horkých letních dní alespoň trochu zastíněná - kvůli malým rozměrům se totiž snadno přehřeje. Do minijezírka je třeba pravidelně doplňovat vodu, odstraňujeme také odumřelé části rostlin.

Napajedlo pro žíznivé hosty

I to nejmenší jezírko obvykle přiláká ptáky, kteří se v horkých dnech potřebují napojit a vykoupat. Největší radost budou mít z malé mělčiny vyložené oblázky. Jezírko ve vědru tak může nahradit i ptačí napajedlo. Jen by nemělo stát na místě, kam má snadný přístup kočka, natož poblíž keře, pod kterým může nenápadně číhat.

Napajedlo pro opeřené kamarády by na žádné zahradě nemělo chybět. Za to, že nám pomáhají lovem hmyzu, potřebují nejen útočiště pro hnízda, ale také trochu osvěžení. A pohled na ptáky, kteří se s požitkem cachtají ve vodě, nám spolehlivě vykouzlí úsměv na tváři.