Svět smrtících rostlin: 10 krásných, ale jedovatých dřevin
23. 6. 2018

Svět smrtících rostlin: 10 krásných, ale jedovatých dřevin

Krásné, ale jedovaté. Tis nepřekvapí, zerav nebo vistárie možná ano. Pečlivě osázená zahrada okolo domu může skrývat nebezpečí otravy a někdy i smrti pro tu nejvíce ohroženou skupinu obyvatel – malé děti. Které dřeviny sázet v zahradě s rozmyslem?

Pečlivý zahrádkář vybírá dřeviny do svého království nejen na základě osobního vkusu, ale zohledňuje i jejich praktické využití. Některé dřeviny jsou odolné proti suchu, jiné zpevňují půdu a další jsou estetickou potěchou pro oko. Jedním z nejdůležitějších kritérií při volbě by však měla být jejich jedovatost. Zelené části rostlin lákají domácí zvířata, plodům a květům zase těžko odolají děti. Vysvětlete jim, že ne vše, co v zahradě roste, je k jídlu, a hlavně – nenechávejte je bez dozoru.

Rostliny - zabijáci

Na které dřeviny si dát zvláštní pozor?

Plody vypadají lákavě

Brslen evropský (Euonymus europaeus) je keř nápadnými svými pestře zbarvenými plody. Přestože si na nich s oblibou pochutnávají ptáci, pro člověka jsou jedovaté, stejně jako kůra a větve.

Otrava se projevuje křečemi trávicího traktu, zvracením, průjmem, teplotou, může dojít k potížím s dýcháním, selhání krevního oběhu, jater, ledvin i smrti. Za smrtelnou dávku pro dospělého člověka se považuje 30 pestře zbarvených tobolek.

Dobře snáší sucho, je nenáročný na půdu. I proto se se často do písčitých půd sází janovec metlatý (Cytisus scoparius). Používá se jako okrasná a půdokryvná dřevina a často ji najdeme na skalkách. Celá rostlina je však jedovatá, ovlivňuje nervovou soustavu, způsobuje bolesti břicha, zvracení a narušení srdečního rytmu.

Janovec metlatý

Jalovec chvojka nebo také chvojka klášterská (Juniperus sabina) byl často pěstován v klášterních zahradách a tekutý alkoholový extrakt se s velkou opatrností používal jako léčivo. Požití škodí především ledvinám, ale i trávicímu traktu, u těhotných žen může způsobit potrat, čehož bylo v dřívějších dobách často zneužíváno.

Lýkovec kvete brzy na jaře růžovými květy, plody má červené.

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) svou povahu neskrývá, jeho druhové jméno hovoří za vše. Tento prudce jedovatý keř kvete obvykle růžovými květy brzy na jaře, ještě před rozvinutím listů.

Květy lýkovce jedovtéhoOtrávit se můžete i intenzivním vdechováním vůně z květů, přivodíte si bolest hlavy a závratě. Mnohem horší průběh má otrava požitím kůry či konzumace plodů, smrtelná dávka je asi 10 plodů. Naštěstí plody ke konzumaci nelákají, v ústech varují svou hořkou chutí a případného konzumenta tím odradí.

Pěnišníky (Rhododendron) jsou nádherné okrasné keře. Bohužel některé druhy jsou také velmi jedovaté. Nejnebezpečnější jsou listy, v nichž je obsažen jed andromedotoxin, který způsobí nevolnost, potíže a dýcháním a zástavu srdce. Jsou zdokumentovány i případy otrav z medu včel opylujících rododendrony.

Rododendron má jedovaté listy.

Tuje se velmi často používají jako živé ploty.Naprosto běžnou rostlinou v zahradách je zerav západní (Thuja occidentalis), oblíbený je zejména při vytváření živých plotů. Bohužel, všechny jeho části jsou jedovaté. Obsahují alkaloid thujon, který dráždí kůži a při požití vyvolává zvracení, krvavé průjmy a poškození ledvin.

Vistárie je popínavá rostlina z čeledi bobovitých. Nebezpečné jsou její lusky.

Vistárie (Wisteria) je jedovatá okrasná popínavá dřevina. Nejnebezpečnější jsou její semena, která má uložena v luscích. Ty si mohou hlavně děti splést s fazolovými lusky a ochutnat je, po pozření semen se objeví nevolnost a křeče.

Oleandr je velmi nebezpečný.

Za jednu z nejjedovatějších zahradních rostlin je považován oleandr obecný (Nerium oleander), nazývaný též bobkovnice. K usmrcení dospělého člověka stačí obvykle požít jen dva listy, u dítěte list jeden. Projevy otravy jsou podobné jako u jiných jedovatých rostlin – zvracení, průjem, horečka, třesavka, závratě, křeče, srdeční arytmie. Smrt nastává zástavou srdce.

Krásně kvetoucí štědřenec převislý (Laburnum anagyroides) za pěkným vzhledem skrývá opravdovou hrozbu. K otravě stačí pár květů nebo plodů, vyvolají zvracení, průjem, hrozí i smrt.

Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides)

Tis obecnýDalší hodně nebezpečnou dřevinou je tis červený (Taxus baccata). Celá rostlina kromě červených míšků kolem semen je prudce jedovatá.

První pomoc při otravě 

V případě podezření na otravu vyvolejte zvracení, poddejte živočišné uhlí a co nejrychleji kontaktujte lékaře. Informace o první pomoci při otravách poskytuje Toxikologické informační středisko na telefonních číslech: 224 919 293 a 224 915 402 (nepřetržitá lékařská služba) Více na www.tis-cz.cz.

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřipluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS