Květinami můžeme obdarovanému ledacos sdělit. O řeči květin neboli květomluvě nalezneme zmínky již v době antiky, například růže symbolizovaly pomíjivost, protože kvetou jen krátkou dobu. O popularizaci symboliky květin se zasloužila anglická aristokratka a spisovatelka Mary Wortley Montagu (1689-1762), která cestovala po Orientu a prostřednictvím květin posílala vzkazy přátelům.

Narcis tak dodnes symbolizuje přílišnou zahleděnost do sebe, rudá růže znamená vyznání lásky a gerbera je symbolem upřímnosti. Květomluva se dříve používala i na erbech královských rodů a dodnes se s rostlinami setkáme i na státních vlajkách - vlajce Libanonu vévodí zelený cedr, který je křesťanským symbolem míru a prosperity. Posvátné květiny má každé náboženství.

Křesťanství

Ústřední květinou křesťanství je bílá lilie, která se často objevuje i na obrazech znázorňujících zvěstování Panně Marii, přičemž bílá barva symbolizuje její neposkvrněnost a čistotu. Červené růže pak v křesťanství symbolizují Kristovu krev. Proto se v křesťanských kostelích často setkáme s květinovou výzdobou u oltáře v červené a bílé barvě.

Hinduismus

Každodenní obřad uctívání božstva se jmenuje pújá (púdža) - Pu znamená pušpam neboli květina a ja znamená jala (džala) neboli voda. Obojí, květiny i voda, jsou během obřadu nabízeny božstvu. Ústřední květinou hinduistických rituálů je lotos, který představuje krásu, prosperitu a plodnost. Podle hinduistických náboženských textů by člověk měl být jako lotos, všechny jeho činy i život by měly být věnovány bohu. Neměl by být pošpiněn hříchem, což symbolizuje čistá voda na lotosových listech. Člověk by měl být jako krásný lotosový květ, který se tyčí nad vodou a bahnem. Ostatně pozice lotosového květu v józe je jednou ze složitějších a díky ní se lze dostat na nejvyšší úroveň vědomí. V hinduistických chrámech a obřadech se rovněž často setkáme se zářivě oranžovými a červenými květy afrikánů, jimiž jsou potírány sochy bohů a zvířat při vstupu do chrámu. Spolu s různými druhy ovoce jsou pak květy obětovány.

Buddhismus

S lotosovým květem se setkáme i v tomto náboženství, lotos v něm představuje nejvyšší stadium člověka: jeho hlava je vzpřímeně vystavena slunci a nohy jsou díky zkušenostem pevně zakořeněné. Lotos je symbolem samotného Buddhy. Rozvinuté květy lotosu se prodávají při vstupu do chrámů a věřící je poté pokládají k jeho sochám.

Taoismus

V tomto čínském náboženství se setkáme nejen s posvátnými květinami, ale i se stromy. Bambus symbolizuje silný, nezlomný charakter, lotos je symbolem čistoty, borovice zase odkazuje na dlouhověkost a důstojnost. V čínské kultuře je vztah k barvám odlišný než jinde, třeba bílá symbolizuje smrt, proto se s bílými květinami setkáme pouze na pohřbech. Naopak červená je symbolem radosti a štěstí. Na čínských svatbách se často setkáme s pivoňkami, orchidejemi a narcisy. V čínských zahradách, které jsou navrhovány podle taoistického principu, mají důležitou funkci jezírka plná květů leknínů.