Těší vás blankytně modré květy? Vysaďte si nenáročné vytrvalé lny
25. 4. 2018

Těší vás blankytně modré květy? Vysaďte si nenáročné vytrvalé lny

Len narbonský a vytrvalý jsou odolné i okouzlující. Na zahradu vnesou něžný půvab a uklidňující modré tóny. Jsou ideálními trvalkami do štěrkových záhonů, které ani v horkém létě nevyžadují zalévání.

Květům vytrvalých lnů byla dána do vínku nKvět lnu vytrvalého má nádhernou barvuebeská modř stejně, jako lnu setému. Díky množství sivých lodyh však působí spíše dojmem vzpřímeného keříku s jemnou strukturou. Jednotlivé květy sice svěží dlouho nevydrží, ale rozvíjí se místo nich stále nové. K dostání jsou i bíle kvetoucí variety, vedle nichž ty modré ještě více vyniknou.

Pěstování

  • Lny milují slunce, dobře snášejí sucho. Spokojí se i s chudší půdou, musí však být propustná. Zvláště len narbonský vyžaduje dokonale propustnou půdu, která může být i kamenitá, a ideálně bohatá na vápník (přilepšit mu můžeme dolomitickým vápencem a dřevěným popelem).
  • Vzhledem k budoucí šíři rostliny sazeničky vysazujeme ve vzdálenosti 40 cm. Nežli se ujmou, zálivku jim za sucha dopřejeme, později však budou velmi odolné.
  • Po šesti letech je vhodné trsy rozdělit, nebo si ze semen vypěstovat nové sazeničky – ideálně časně zjara ve skleníku nebo pařeništi. U kultivarů je výhodné množení řízkováním, a to v srpnu - z řízků vypěstované sazeničky si zachovají všechny vlastnosti mateřské rostliny.
  • Odstraněním odkvetlých květů podpoříme další kvetení.

 

len vytrvalý (Linum perenne)

Len vytrvalý (Linum perenne), pocházející z teplejších oblastí Evropy, je až 50 cm vysoký. Štíhlé lodyhy nesou vždy několik světle modrých květů, které se postupně rozvíjejí od června do srpna. Vyšlechtěny jsou i nízké, jen 20 cm vzrůstné kultivary, např modrokvětý ‚Saphyr‘ a bíle kvetoucí ‚Diamant‘. Len vytrvalý, navzdory svému jménu, může někdy vymizet již po třech letech. Ale snadno se množí samovýsevem.

len narbonský (Linum narbonense)

Len narbonský (Linum narbonense) má květy tmavší, azurově modré, a větší – měří až 4 cm v průměru. Kvete v červnu a červenci, lodyhy jsou 30-50 cm vysoké. Pochází ze Středomoří, planě roste například na stráních Pyrenejích. Kultivary ‚Heavenly Blue‘ či ‚Six Hills‘ mají barvu květů obzvlášť sytou.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS