Ze semen získáte nejen sazeničky mnohem levnější, ale především máte obrovský výběr odrůd. Navíc sazeničky některých velmi zajímavých plodin, jako je například mochyně peruánská nebo ačokča, nejsou běžně k dostání.

Organické substráty

Substrát pro výsevy musí být jemný, lehký a neměl by obsahovat zbytečně moc živin. Ty dodáte až rostoucím sazeničkám spolu s hnojivem, k dobrému klíčení by nepřispěly. Ne všechny prodávané substráty mají stejnou kvalitu, renomované zahradnické firmy jsou v tomto ohledu di jisté míry zárukou. Některé mohou dokonce obsahovat vajíčka smutnic, které později okusují kořínky rostlin. Substrát můžete předem otestovat – například v uzavřené láhvi, ve které se v navlhčeném substrátu, při teplotě okolo 25° C vylíhnout, pokud se v něm skrývají. Všechny výsevní substráty navíc obsahují rašelinu, které se ekologičtí zahradníci vyhýbají. Náhradou mohou být kokosová vlákna, která jsou odpadním produktem při zpracování kokosu. Z rašeliny se rovněž vyrábějí jiffy, sadbovací tablety – výhodou je pohodlné přesazování celého nabobtnalého jiffu prorostlého kořínky. Nevýhodou je kromě rašeliny i cena, únosná jen při pěstování v malém množství.

Domácí alternativou je kvalitní listovka – měla by ideálně projít procesem horkého kompostování, aby neobsahovala zárodky chorob a škůdců. Můžete ji případně sterilizovat i později, v troubě nebo mikrovlnce. Ideální je kombinace s minerálními substráty, které její strukturu vylehčí.

Minerální substráty

Zajímavou alternativou jsou také minerální substráty. Agroperlit je amorfní křemičitan hlinitý sopečného původu. Lehké bílé pecičky snadno nasávají vodu, přitom mezi sebou udržují dostatek vzduchu. Vermikulit je porézní, tepelně expandovaná slídová hornina. Jeho částečky jsou menší než u agroperlitu a navíc poskytuje rostlinám i minerály, je však dražší.

Pro zakořeňování vytvářejí ideální prostředí a semenáčky se pak velmi snadno přesazují – lehký perlit i vermikulit snadno podeberete a netrhá kořínky.

Větší semena (papriky, rajčata, okurky aj) můžete zasít přímo do těchto substrátů. Jen je po vzejití třeba okamžitě dodat živiny tekutým hnojivem. Pro miniaturní semena (lobelky, petúnie, měsíční jahody) jsou méně vhodné, protože semena mohou propadnout skulinami mezi zrny substrátu. A právě tato drobounká semena by měla zůstat pouze na jeho povrchu. Můžete jim však, stejně jako i všem ostatním semenům, dopřát kombinaci – dospodu výsevní nádoby nebo sadbovače nasypat vrstvu minerálního substrátu, navrch vrstvičku jemného organického.