Nikde není psáno, že truhlíky a nádoby musí být vždy osazeny jen balkonovkami. Právě tak dobře v nich vypadají i první jarničky: svěžími, barevnými a voňavými květy připomenou jaro, na které jsme se celou zimu tolik těšili.

Kouzlo starých časů

Aby na jarní zátiší byla radost pohledět, musíme si dát záležet na tom, jaké rostliny spolu zkombinujeme. Tuto skupinku tvoří květiny tradiční venkovské zahrádky – violky, pomněnky, polštářovité zvonky a modřenec, jehož baňkovité kvítky vydávají jemnou ovocnou vůni. Každou z rostlinek uvelebíme do květináčku z pálené hlíny, který nejlépe dotvoří útulnou atmosféru starých časů.

  • Holý povrch substrátu schováme pod vrstvu čerstvě vyhrabaného mechu. Hezky vypadá a navíc zpomaluje vypařování vody.

Magnet pro oči

Tomu se říká udělat dojem. Obří kontejner napěchovaný růžovými tulipány vítá v předzahrádce každého, kdo do ní vstoupí. Zahradník tu vytvořil promyšlené zahradní dílko. Pod oblíbené cibuloviny vetkal hrstku kontrastně modrých ladoněk (Scilla siberica) a několik skimií (Skimmia japonica) s obláčky bílých voňavých kvítků. Tyto nízké stálezelené keříky se postarají o to, aby listy tulipánů při vadnutí nepůsobily rušivě.

  • Okolo osazené nádoby založíme úzký záhonek. Rostliny, které v něm rostou, nádobu dokonale zdůrazní a částečně překryjí její omšelý povrch.

Nejen mezi kameny

To je krása, když se mezi kameny objeví husté, barevné polštářky skalniček. Mnoho druhů, včetně této sladce růžové plamenky (Phlox subulata), spokojeně poroste i v nádobě, ovšem jen za předpokladu, že do ní nasypeme kvalitní substrát s příměsí kamenné drti pro lepší propustnost. Při nadměrné vlhkosti totiž drobotiny snadno uhnívají.

  • Starší rostliny necháme splývat přes okraj květináče. Přesazování ze skalky se raději vyhneme, mnoho půdopokryvných skalniček je špatně snáší.

Jarní princezna

Prvosenka není jenom petrklíč. Prvosenek je spousta a mezi nimi vyniká prvosenka zoubkatá (Primula denticulata). Od ostatních se liší květy uspořádanými do úhledných kulovitých květenství trůnících na vrcholcích pevných stvolů. Květy mohou být bílé, fialkové, růžové či karmínové. Je to osvědčená trvalka do vlhčích zahradních partií, ale nějaký čas vydrží i v nádobě.

  • Když stvoly uvadnou, odstraníme je a prvosenku přesadíme na záhon, kde příští jaro znovu vykvete.

Slunce v květech

Sluníčkově vybarvené květiny zaručeně přivolají dobrou náladu. Na obrázku vlevo kvete chejr (Erysimum cheiri), jehož medově žluté květy po medu také voní. Nos potěší i vůně domácího miláčka petrklíče (Primula veris). V mírné zimě může tato vitální trvalka na zahrádce vykvést klidně už v lednu. Vpravo od petrklíče rozevírá své velké kalichy tulipán Kaufmannův (Tulipa kaufmanniana), trpaslík oblíbený k výsadbě jak do nádob, tak do skalky.

  • Trojici za pěkného počasí postavíme ven na slunné místo, kde ji brzy objeví včely, pro které pyl a nektar z květů představuje důležitý zdroj energie.

Veselo u snídaně

První prohřáté paprsky lákají ven, a to nejen za prací na záhonech, ale i k odpočinku. Co si takhle dopřát nedělní snídani u rozkvetlé magnolie nebo pod okrasnou třešní? Vedle hrnku voňavé kávy by na stolku rozhodně neměla chybět kvítka, třeba violek, které jsou teď všude k dostání. Když je naaranžujeme do porcelánové konvičky a šálku, bude u snídaně o něco veseleji. Konvičku můžeme ze dvou třetin vyplnit drtí nebo keramzitem. Jelikož porcelán nemá odtokové otvory, zaléváme violky střídmě, aby neuhnily.

Foto: autorka