Nové druhy trvalek mohou kvést od jara do podzimu a kvetení na sebe může navazovat. Takový záhon se pak neustále mění. Trvalek je na trhu nepřeberné množství, takže není problém osázet záhon na jakémkoliv stanovišti: může to být suchá zídka, svah, místo pod korunami stromů nebo i bahnitá půda kolem rybníčku. Rostliny lze pěstovat na záhonu, nebo je kombinovat s letničkami a travinami, výsadby můžeme během let obměňovat, tvarovat, zvětšovat a různě modelovat. Oproti letničkám jsou trvalky vcelku nenáročné, a to zejména na zálivku a hnojení. Ve skupinových výsadbách však potřebují dostatek prostoru, proto bychom si měli vždy předem zjistit, do jakých rozměrů ta která květina vyroste. Po výsadbě nebo rozdělení trsů rostliny pravidelně zaléváme, neboť právě dostatek vláhy je podmínkou dobrého zakořenění. Půdu pravidelně kypříme a občas přihnojíme.

Asfodelka žlutá (Asphodeline lutea)

Je to mohutnější, asi metr vysoká, vzpřímeně rostoucí trvalka s tenkými čárkovitými listy. Květenstvím jsou světle žluté, až 20 cm dlouhé hrozny, které se objevují od března do června, květy pak jsou hvězdicovité, s dlouhými tyčinkami, velmi příjemně voní.

  • Rostlina vyžaduje suché, slunné místo a propustnou půdu. Půdu při výsadbě obohatíme pískem, případně založíme drenáž.
  • Pěkně vypadá jako solitéra, dobře ji lze ale kombinovat i se suchomilnějšími druhy, například s travinami a levandulemi.
  • Odkvetlé lodyhy vždy včas odstříhneme.
  • Asfodelky jsou vcelku mrazuvzdorné, ale zimní kryt, zejména proti vlhkosti, se přesto vyplatí.

Zajímavostí je, že pražené a osolené kořeny asfodelek se ve starém Řecku konzumovaly jako lahůdka.

Pomněnkovec velkolistý (Brunerra macrophyla)

Vytváří husté koberce srdčitých listů a je typickou půdopokryvnou rostlinou. Dobře se mu daří ve vlhčí půdě ve stínu nebo v polostínu pod stromy a keři. Na jaře bohatě vykvétá pomněnkově modrými květy. Kultivar ‘Looking Glass’ má stříbřitě panašované listy.

Jarmanka (Astrantia)

Je trvalkou staronovou, dříve se na zahradách pěstovala často, poté téměř zmizela. Dnes se opět dostává do popředí zájmu a zahradní centra nabízejí mnoho kultivarů. Dobře se doplňuje s kuklíky, kakosty, kontryhely a hostami. Rostliny jsou nenáročné, bohatě kvetou od května do srpna a skvěle se hodí zvláště do venkovských zahrad. Nejčastěji se pěstují dva botanické druhy: jarmanka větší (Astrantia major), jarmanka největší (Astrantia maxima) a jejich kultivary. Rostliny tvoří 40 až 90 cm vysoké lodyhy s květy v mnoha barvách a odstínech (bílé, bělozelené a ve variacích na růžovou: růžovobílé, růžovozelené, malinové, jahodové, karmínové a fialové).

  • Jarmanky kvetou i v polostínu a ve vlhké půdě, množit je lze výsevem.
  • Při výsadbě zeminu vylepšíme uleželým kompostem.

Šanta kubáňská (Nepeta kubanica)

Tyto nenáročné trvalky jsou vhodné na obruby záhonů. Mají krásné fialové květy, které kvetou po celé léto, a ve výsadbách mohou nahradit náročnější levanduli. Tyto šanty jsou vysoké 60–80 cm, oproti ostatním šantám preferují vlhčí stanoviště a výborně je lze tvarovat řezem, protože rychle obrážejí a kvetou.

Ostálka viržinská (Chrysogonum virginianum)

Má podobné uplatnění jako pomněnkovec, i ona je výbornou půdopokryvnou rostlinou. Vyžaduje vlhké stanoviště a kyselou půdu. Pěstovat ji lze ve stínu, a pokud půda není vysýchavá, i na slunci. Kvete od června přes celé léto žlutými hvězdicovitými květy. Je plně mrazuvzdorná.

Oregáno okrouhlolisté (Origanum rotundifolium ‘Kent Beauty’)

Vytváří listeny podobné chmelu a je velmi dekorativní. Hodí se do bylinkových a trvalkových záhonů, do skalek i do nádob. Miluje dostatek slunce a sušší propustnou půdu. Je to mrazuvzdorná rostlina, ale zimní vlhkost jí může škodit. Správné stanoviště, drenáž a případný kryt proti zimnímu vlhku jsou podmínkou úspěšného pěstování.

Sápa, jeruzalémská šalvěj (Phlomis russeliana)

Je velmi zajímavou trvalkou se žlutými hluchavkovitými květy. Hodí se na slunečná stanoviště do sušší, propustné zeminy s podílem písku. Je plně mrazuvzdorná a nenáročná.

Japonská astra (Kalimeris incisa ‘Alba’)

Vytváří až 60 cm vysoké keříky. Kvete bohatě od června do září rozvolněným bílým květenstvím. Je velmi nenáročná a plně mrazuvzdorná, preferuje slunce a lehce zásaditou půdu. Výborně se hodí i k řezu.

Foto: autorka