Světlo nemůže chybět u zahradního posezení, jako bezpečný průvodce na cestičkách, na zápraží domu. Když však přidáte i nasvícení nejzajímavějších prvků zahrady, vaše rostliny, stromy, sochy či fontánky náhle vystoupí ze tmy a postarají se o okouzlující efekt. Přitáhnou pozornost, kontrast světla a okolního stínu je zvýrazní a budou možná působit úplně jinak, než ve dne. Pokud zvolíte kvalitní solární napájení, odpadají dokonce i starosti s elektroinstalací - kvalitní solární lampy svítí silně a dlouho. Jako doplněk poslouží i svíčky, v lucernách, koulích, svícnech.

Od lampionů po svítící sklenice

Lampiony nebo světlené řetězy rozvěšené na větvích stromu vykouzlí pohádkovou atmosféru. Bílé, neblikající světlo nebo střídmý výběr barev bývá lepší volbou, která se neokouká. Jako lucerničky poslouží nejen závěsné skleničky, ale třeba i sušené, malované a perforované plody, tykvičky lagenárie čili kalebasy.

Oblíbené jsou také keramické koule s rozmanitými otvory, do nichž vložíte svíčku, a hra světla může začít. Rovněž lampa na solární napájení je může rozsvítit. Působivé jsou samy o sobě v prostoru, když je však umístíte blízko zdi, budou hrát stínové divadlo.

Jemná zář, kterou kolem sebe šíří solární koule, propůjčí večerní a noční zahradě výjimečnou atmosféru. Můžete je umístit do záhonů i na trávník, místa podle chuti a potřeby měnit. Existují i plovoucí koule, určené pro hladinu jezírek. Některé i plynule mění barvu světla.

Nízké hříbkové sloupky, které osvětlují zem a neoslňují, jsou ideálním průvodcem na cestičkách. Sklenice, jejichž svrchní strana víčka obsahuje solární nabíjení baterií a na spodu víčka září světlo, jsou originální novinkou s rozmanitým využitím. Většinou mají úchyt pro snadné přenášení, můžete je postavit a pověsit, kamkoli je třeba. Mnohdy najdou uplatnění nejen na zahradě, ale i uvnitř domu. Původně byly vytvořeny pro místa, kde není k dispozici elektřina, zato slunce je dostatek.

Hra se světlem

  • Jemné osvětlení shora je přirozené, působí jako by zahradu osvětloval úplněk. Přímo magicky působí takto nasvícené bíle kvetoucí rostliny: lilie, bílé plamenky, zvonky, kaly a další.
  • Díky osvětlení vybrané rostliny nebo sochy zdola vzniká velmi dramatický efekt, který je-li použit s mírou a pouze na vhodných místech, propůjčí zahradě výjimečné kouzlo. Rostliny se nejlépe vyjímají ve světle bílém, žlutém a měkce modrém.
  • Bodové osvětlení nechá jednotlivé rostliny či zahradní prvky vystoupit z temnoty. Je třeba jej používat promyšleně a raději méně, aby se efekt nerozmělnil. Pokud je osvětlení měkce rozptýlené, zvláště pod ním vyniknou různé struktury povrchu. Takové, kterých za dne unikají vaší pozornosti.
  • Díky osvětlení zdola či z boku můžete na zahradě rozehrát stínové divadlo. Například vzrostlé okrasné trávy budou vrhat fantastické, stále se měnící stíny na zeď, pokud je prosvítíte.

Podvodní světla, prozařující klidnou hladinu jezírka, vykouzlí zdání ještě vetší hloubky, než je skutečná. Prosvětlené vodotrysky či kaskády jsou rovněž poutavou podívanou. Osvětlete vždy jen část jezírka, aby měli vodní tvorové klid na odpočinek. Osvětlit můžete i malou fontánku, která bude mít velký efekt.