Trávník je když...

Zahrada bez trávníku by vlastně ani pořádně nebyla zahradou. Jenže co je to vlastně trávník? Encyklopedické heslo ve Wikipedii začíná tako: „Trávník je udržovaná travnatá plocha parkového typu. Od louky se zpravidla liší účelem, způsobem údržby, způsobem založení i skladbou rostlin...“ Trávníkový ideál vylíčil Karel Čapek ve své knize Zahradníkův rok: „Předně my zahradníci chceme mít anglický pažit, zelený jako kulečník a hustý jako koberec, pažit dokonalý, trávník bez poskvrny, drn jako samet, loučku jako stůl...“

Jak se nestat otrokem vlastního trávníku?

Přiznejme si, že většina z nás nemá tolik času (a často ani nálady), aby trávník opečovávala k anglické dokonalosti. Ale ono to vlastně vůbec není potřeba. Poradíme vám, co všechno je dobré zvážit, ať budujete zahradu úplně novou a nebo se pouštíte do úprav té staré.

  • Komu a čemu bude zahrada sloužit – zvažte, kdo a jakým způsobem bude zahradu používat. Předem také vyhodnoťte, kdo a jak často se bude moci údržbě trávníku věnovat. Pokud se na zahradě často pohybují děti, měly by mít dostatečný a vhodný prostor pro své aktivity.
  • Nepouštějte se do předem prohraného boje – vaši snahu o „dokonalý trávník“ snadno zhatí sousedé. Nemusí mít nutně svou zahradu zanedbanou. Stačí, pokud mají rádi bohatě rozkvetlý trávník a pampelišky či sedmikrásky v něm považují za ozdobu, nikoli prokletí. Ještě horší situace je, pokud sousedíte s dlouhodobě neudržovaným pozemkem.
  • Vyberte vhodné osivo – podle určení trávníku vybírejte osivo. Jinak vypadá směs pro okrasné trávníky a jinak pro užitkové; zohlednit byste při výběru směsi měli také typ stanoviště.
  • Trávník ochrání vhodně zvolené cesty a zpevněné plochy – s ohledem na provoz v zahradě je potřeba navrhnout cesty. Pokud se vám tohle povede, pak se nebudete muset trápit s vychozenými cestičkami. Možnosti čím cesty zpevnit jsme vám představili v článku Cesty v zahradě na mnoho způsobů: dlažba, štěrk, mulč, písek, cihly, šlapáky Neméně důležité je dostatečné zpevnění míst s největší zátěží - prostor kolem houpaček či zahradních posezení.
  • Trávník nemusí být všude – jsou místa, kde ani při sebevětším úsilí pěkný trávník neporoste. Často to bývají místa dlouhodobě zastíněná. Pokud máte rozlehlejší zahradu, nemusíte mít nutně trávník všude. Vyberte vhodnou půdopokryvnou rostlinu a získáte prostor, který nebudete muset příliš často opečovávat a přesto bude atraktivní. Půdopokryvné rostliny nemusíte sekat ani plít! Ověřené rostliny představujeme v článku Půdopokryvné rostliny do stínu: mechovec, bedrnička, barvínek, tlustonitník
  • Louka místo trávníku – výhodou louky skutečnost, že ji nemusíte příliš často sekat. Naopak při volbě vhodné směsi se můžete těšit z pestré přehlídky lučních květů. K zahození není ani skutečnost, že květy jsou magnetem pro hmyz. Jak takovou louku založit se dozvíte v článku Rozkvetlá louka osvěží zahradu. A pokud ji sečete kosou, tak i tělo a ducha. Pro majitele horských luk připravil tým projektu LIFE CORCONTICA v loňském roce příručku Pestrolučník krkonošský. Získáte v ní rady, jak nejlépe pečovat o horské louky, aby byly druhově pestré, plné květů a motýlů, bez šťovíku a dalších invazivních druhů. Pestrolučník si můžete stáhnout zdarma na webové stránce Správy KRNAP – www.krnap.cz v sekci Tiskovinywww.krnap.cz/data/File/letaky_brozury/pestrolucnik-krkonossky.pdf