Pěstování tulipánů v nádobách otevírá zajímavé možnosti při utváření vzhledu jarní zahrady. Je to také snadné řešení pro majitele pozemku s těžkou jílovitou, nepropustnou půdou. Navíc se z květů tulipánů mohou radovat i ti, kteří zahradničí v malém na balkonu nebo na střešní zahrádce.

Rozmanité uplatnění

Další výhodou tohoto způsobu pěstování je, že tulipány můžeme rychle přemístit tam, kde jsou zrovna zapotřebí, kde schází něco barevného nebo rozkvetlého. Když se rozhlédneme po zahradě, objevíme spoustu možností, jak tyto sympatické cibuloviny uplatnit. Rychle vyplní hluchá místa na záhonech nebo pod světlými stromy, oživí dosud nevyužitý stolek na terase, působivě orámují zahradní cestu nebo připraví radostné uvítání návštěvám u domovních dveří. Směle můžeme opisovat i od profesionálních zahradníků, kteří dostatečně velikou a bohatě kvetoucí nádobu postaví na rozcestí a vytvoří z ní centrální prvek přitahující zraky kolemjdoucích podobně jako zahradní plastika.

Krásné nádoby pro krásné květiny

Pakliže nádobu nepostavíme tam, kde ji zakryjí listy a větve sousedních rostlin, zvolíme takový květináč nebo obal, který nejen dobře vypadá, ale také krásně souzní s typem a barvou daného druhu či odrůdy. Také vhodně zvolená velikost ovlivňuje celkový efekt.

  • Původní druhy – jako tulipán pozdní (Tulipa tarda), nízký (T. humilis) nebo lesní (T. sylvestris) a variety s krátkými stonky – zpravidla nejlépe vynikají v nízkých, širokých nádobách ze dřeva, proutí a kovu.
  • Elegantní tulipány ze skupiny jednoduchých, liliokvětých či odrůda Viridiflora uchvátí ve vysokých, bohatě zdobených květináčích.
  • Bizarní papouškovité a třepenité květy zase vyzařují hravou energii, proto jim to sluší v kontejnerech z barevného plastu nebo s lesklou glazurou.

Nikdy nic nepokazíme světlým materiálem z pálené hlíny, který od květů neodvádí pozornost. Vždy se ujistíme o tom, že nádoby mají odtokové otvory, jinak cibule v přemokřené zemině uhynou!

Tipy a triky pro výsadbu

  • Do nádoby o průměru 30 cm se v jedné vrstvě vejde asi 25 cibulí. Tulipány do květináčů vysazujeme od září do listopadu. Cibule by měly přijít do hloubky odpovídající dvou až trojnásobku jejich výšky.
  • Abychom dosáhli pěkně hustého osazení, naskládáme je co nejblíže k sobě, aniž by se ale vzájemně dotýkaly. Neměly by být ani v kontaktu se stěnou nádoby.
  • Pokud cibule vrstvíme, proložíme je minimálně 3 cm vysokou vrstvou substrátu a dáme pozor, aby nestály přímo nad sebou. Pozdní druhy by vždy měly být vespod.
  • Vrch můžeme osázet jarními dvouletkami, třeba maceškami, chejrem nebo pomněnkami, trvalkami, stálezelenými travinami i drobnými dřevinami.
  • Substrát udržujeme mírně vlahý, na zimu jej přikryjeme izolační vrstvou z listů nebo slámy, kterou zajistíme králičím pletivem, aby materiál neodnesl vítr. Nádoby chráníme před mrazem bublinkovou fólií. Nemáme–li studený skleník, přetáhneme je k chráněné domovní zdi nebo do nevytápěné garáže.
  • Jakmile se zjara objeví pupeny, odstraníme nastýlku a substrát pohnojíme tekutou výživou pro rajčata. Pokud v okolí řádí hraboši, posypeme okraje nádoby práškovým čili.

Jednou a dost

Květináče s tulipány vypadají nejlépe jen jednu sezonu. V létě se totiž ohřívají, což podporuje tvorbu dceřiných cibulek, které mateřské cibuli ubírají energii. Ta pak „oslepne“, to znamená, že ztratí schopnost znovu nakvést, a nové cibulky nahloučené okolo báze ještě nejsou dostatečně vyvinuté, aby příští rok úspěšně vykvetly. Proto s tulipány zacházíme buď jako s jednoletkami a po odkvětu je vyhodíme, anebo je z květináče vytáhneme a okamžitě přesadíme do volné půdy, kde postranní cibulky nasbírají živiny potřebné do dalších let.

foto autorka