Má-li se živý plot stát skutečnou ozdobou zahrady, je třeba před jeho výsadbou důkladně připravit půdu. Tamusí obsahovat hodně živin, humusu a být dobře zavlažovaná. Je třeba ji zcela zbavit plevelů. Skutečnou ozdobou zahrady bude tvarovaný živý plot pouze tehdy, když vytvoří svislou, hustě olistěnou a dobře uzavřenou stěnu. Živé poty patří k nejvýznamnější architektonickým prvkům zahrad. Proto potřebují podpořit svůj tvar vhodným řezem.

Nejoblíbenější dřeviny pro stříhané živé ploty

  • Tis japonský nízký (Taxus cuspidata ‘Nana‘) a zerav západní kulovitý (Thuja occidentalis ‘Globosa‘). Oba druhy spolehlivě vytvářejí živé ploty sahající k pasu člověka.
  • Na živé ploty sahající do výšky 2 metrů se nejčastěji využívá zerav západní Wareanův (Thuja occidentalis ‘Globosa‘), dále jalovec čínský (Juniperus chinensis ‚Pfitzeriana‘) a nízké formy tisu červeného (Taxus baccata).
  • Spolu s jehličnany používáme na stálezelené živé ploty udržované střihem také zimostrázy. Na nejnižší plůtky se hodí Buxus sempervirens ‘Suffruticosa‘ a na středně vysoké plůtky pak Buxus sempervirens var. arborescens.

Vybírejte z opadavých keřů

  • Na výběr máme pochopitelně i z opadavých keřů. První z možností je ptačí zob (Ligustrum vulgare ‘Lodense‘) vhodný pro nižší živé ploty. Živý plot z ptačího zobu může dosáhnout různých velikostí, proto je třeba volit vždy vhodnou odrůdu. Další vhodnou dřevinou je dřišťál (Berberis thunbergii ‘Atropurpurea‘) nebo meruzalka (Ribes alpinum ‘Pumilum‘).
  • Na středně vysoké živé ploty se hodí ptačí zob (Ligustrum vulgare‘ Atrovirens‘) a rovněž zimolezy (Lonicera tatarica a Lonicera coreulea). Vhodné jsou i opadavé stromy, které se díky střihu dají udržet jako nízké. K těm patří především habr (Carpinus betulus) a javor babyka (Acer campestre).

Kdy a jak stříhat

Tvarované živé ploty vyžadují zimní sestřih, a to od října do února. V průběhu června se pouze střihem poupravují, přistřihávají. Ploty z jehličnanů se stříhají v průběhu srpna a v jarních měsících se pouze poupravují. Počítejte s tím, že strana rostoucí jako obrácená ke slunci poroste bujněji. Tam je třeba plot přistřihnout více. V horní části se živé ploty stříhají pomocí plotostřihů a speciálních nůžek, a to podle nataženého provázku. Po stranách se řez provádí kónicky, to znamená, že je nahoře užší a směrem dolů se rozšiřuje. Tvarovací řez je nutné provádět každoročně. Pokud se zanedbá, větve dřevin zestárnou a pak je nutné provést radikální zmlazení. Za takových podmínek je těžké zachovat pěkný vzhled živého plotu. Někdy ani radikální řez není možný, a pak je nutným a často i lepším řešením vysazení nového plotu.

Mnoho funkcí živého tvarovaného plotu

Vysadíte-li si v zahradě vyšší živý plot, budete chráněni nejen před větrem, ale i před prachem z ulice a okolí a navíc poskytnete ptactvu skvělou možnost úkrytu. Vyberete-li si trnité, případně ostnaté dřeviny, myslete na to, že je budete vysazovat vy sami vlastníma rukama. A nezapomeňte ani na ozdobnou funkci svého živého plotu, který bude potřebovat vaši péči v podobě zálivky, hnojení a pravidelného střihu. Jen tak bude působit upraveně a esteticky.