Tymián v kuchyni i přírodní lékárničce
16. 6. 2018

Tymián v kuchyni i přírodní lékárničce

Tymián nadchne jak kulinářské nadšence, tak milovníky přírodní medicíny. Jeho nezaměnitelná silná vůně je proslulá, stejně jako jeho dezinfekční účinky a specifická chuť.

Výrazné aroma tymiánu napomáhá dochucování mnoha pokrmů, navíc jeho antibiotické účinky nám mohou pomoci s mnoha problémy našeho těla. To jsou rozhodně pádné důvody pro to, aby měl doma tymián opravdu každý. 

Kde pěstovat tymián

Thymus vulgaris - tymián obecný v záhonu. Pro tymián obecný (Thymus vulgaris) si vyhradíme vždy nejteplejší jižní okno. Na živiny není náročný. Půda vhodná pro tymián by měla být spíše sušší, chudá, hlinitopísčitá. Půdní podmínky na zahradě mu tak můžeme vylepšit přidáním písku. Tymián při výsadbě v záhonu můžeme bez obav kombinovat se všemi druhy zeleniny. Symbióza tymiánu se zeleninou je dlouhodobě prokázána. Sklízejte jej vždy před polednem, v tomto čase má tymián, stejně jako většina ostatních jednoletých i vytrvalých bylinek, nejvyšší obsah esenciálních olejů. Je dobré vyrazit na sběr tyxmiánu ještě dříve, než začne kvést. Pokud se vám podaří, můžete tymián přepěstovat i do dalšího roku, je totiž mrazuvzdorný a víceletý. 

Léčivá síla tymiánu

Čaj z tymiánu léčí dýchací obtíže, nachlazení i problémy s trávením. Již staří Řekové znali antiseptické účinky thymolu obsaženého v tymiánové silici. Trpíte na afty? Vyrobte si z tymiánu kloktadlo a používejte jej k oplachům dutiny ústní. Thymol je dodnes používán v kapkách proti kašli, kloktadlech i v zubních pastách. Tymián léčí poruchy dýchání, ale i trávení. S tymiánem se setkáte také v přípravcích na léčbu nachlazení, angíny, bolestí hlavy, cukrovky, revmatismu a chudokrevnosti. Dříve se využíval i jako prostředek na léčbu bradavic či hadího uštknutí.

V kuchyni jako když najde

Sušený i čerstvý tymián se doma vždycky hodí. Tymián má velkou výhodu v tom, že ani delším vařením neztrácí na chuti ani aroma. Jedli jste už skvělou čočkovou polévku s tymiánem? Vyzkoušet můžete i tymiánový čaj. Pomůže vám proti kašli. Denně můžete vypít až 4 šálky, které je možné dochucovat medem. Připravíte si jej jednoduše. Do varné konvice nebo konvičky na čaj dejte čerstvý nebo sušený tymián a ten zalijte vařící vodou, nechejte 5 minut louhovat, sceďte a popíjejte po doušcích. Na 1 lžičku tymiánu počítejte s 1 šálkem vody. Tymián se hodí, zvláště ten citronový (Thymus citriodora), pro přípravu ryb a na grilovanou zeleninu je přímo skvělý. Tymián provoní i bylinkové máslo nebo smetanové omáčky. Hodí se do pomazánek, na sýry, olivy a také na pečivo. Pro evropskou kuchyni je tymián doslova nepostradatelným kořením.

Zamrazte: Nadrobno nasekaný tymián vložte do tvořítek na led a zalijte vodou. Poté, co voda zmrzne, kostky ledu sesypte z tvořítka do pevného igelitového sáčku, a ten si uložte opět v mrazáku do doby, než kostky s tymiánem využijete pro vaření. Jednu či dvě kostky pak jednoduše vhoďte do polévky, omáčky anebo pod maso.

Naložte: Barvu, chuť i vůni bylinek dokonale zachováte, naložíte-li je do roztoku soli. Na 1 g bylinek počítejte se 4 g soli. Bylinky vložte do nádobky, přidejte sůl a vše po okraj zalijte vodou. V lednici vám tento bylinkový nálev vydrží měsíc.

Thymus citriodorus - tymián citronový kvete bíle.

Louhujte: Bylinkové aroma a chuť můžete uchovat i louhováním tymiánu v oleji nebo v octu. Svazek bylinek vložte do skleněné nádoby s octem anebo s olejem a nechejte 2 týdny louhovat.

Bouquet garni: Proslulý bouquet garni, tedy svazek různých bylinek, které slouží jako koření, mimo jiné obsahuje i tymián. Tudíž ani středomořská jídla se bez tymiánu, který je součástí slavné směsi, neobejdou.

Tymián citronový (Thymus pulegioides).

Tymián se uplatní jak v okenních truhlících, ve skalkách, bylinkových záhonech nebo spirálách či v nádobách. Je velmi dekorativní a s ohledem na využití také velmi různorodý. 

Autor Zuzana Bohdalová.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS