Únorové výsevy: Jak si předpěstovat sadbu zeleniny a květin?
1. 2. 2017

Únorové výsevy: Jak si předpěstovat sadbu zeleniny a květin?

Zahrada spí pod sněhovou duchnou, ale milovníci květin a čerstvé zeleniny už myslí na jaro. Do misek vysévají semínka a pečují o semenáčky. Na jaře budou připravené k výsadbě do kypré půdy.

Počátkem února se obvykle vysévají sazeničky zeleniny pro skleník či pařeniště, koncem měsíce pro venkovní záhony. Časný výsev pro předpěstování sazeniček se vyplatí u paprik, raných rajčat, lilku, mochyně peruánské, raného salátu, celeru a brokolice, petržele, bazalky a dalších bylinek, měsíčních jahod, petúnií, lobelek, dosen, hledíků, hvozdíků, verbeny, šalvějí zářivých. Rychlost vzcházení a růst mladých rostlinek ale záleží i na teplotě, osvětlení, přípravě semínek a hnojení sazeniček.

výsev směsi letniček

Užitečné tipy pro výsev

  • Použít můžeme lehký substrát pro množení a výsevy, nebo si substrát ze zahradní zeminy, písku, prosátého kompostu a případě perlitu připravit. Substrát můžeme zbavit zárodků plísní a semen plevelů sterilizací - půl hodiny při teplotě 200 °C nebo 15 minut při plném výkonu v mikrovlnné troubě. Lehoučký perlit je vhodný i samotný, ihned po vzejití však musíme semenáčky přihnojovat.
  • Dostatek světla budou mít sazeničky těsně u jižně či východně orientovaného okna bez záclony, ideální je přisvěcování zářivkou či výbojkou s denním spektrem. Výbojka produkuje rovněž hodně tepla, čehož můžeme u teplomilných rostlin využít.

 

Foliový kryt zajistí příznivé mikroklima

  • Papriky a mochyně klíčí nejlépe při teplotě nad 22 °C, rajčata a lilky si žádají alespoň 20 °C. Pokud nemáme v pokoji dostatečně vysokou a stálou teplotu, lze semínkům zespodu přitopit například elektrickou dečkou. (Případně můžeme speciálními kabely vytápět parapet ve skleníku).
  • Vzcházející semínka opatrně rosíme rozprašovačem, ideální je v teple odstátá měkká voda. Jednou za týden je můžete spolu se zálivkou přihnojit slabým roztokem hnojiva. Zatímco na zahradě je s ohledem na zdraví půdy lepší hnojit organicky, při předpěstování v květináčích se dobře uplatní i hnojiva minerální. Některá jsou určena přímo k nastartování růstu.
  • Výsevy přikryjeme perforovaným průsvitným poklopem nebo fólií, aby měly příjemné mikroklima. Vzcházející semenáčky vlhký a teplý vzduch ocení, ale je třeba i mírně větrat a dopřát jim čerstvý vzduch, aby je nenapadly houbové choroby. Jak porostou, budeme je otužovat stále více. Až vytvoří první pár pravých, neděložních lístků, budou připravené na přesazení.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Dotaz

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujFm4Umbm~g), 13. 3. 2017, 22:28

MW byla nastavena na 900W,proto miska praskla, myslím max. je tak 450W. Semena rajčat mi podle popsaného postupu vyrostla ale jsou to takové 4 cm nitky s dvěma lístky co pak dále nerostou a není co přesazovat. Píšete také o jejich hnojení, ale nepíšete čím a jak.
Myslel jsem že zakoupený substrát pro výsadbu by měl stačit. U některých květin je to stejné, pokud vůbec vzejdou.
Podobné články jsou každý rok jak přes kopírák, ale dost se vyhýbají problémům, které ve skutečnosti běžně vznikají, jako třeba popsaný.....

RE: Dotaz

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 14. 3. 2017, 09:11

Nesrostou? Tenké nitky? Že by málo světla? To v článku je - právě jako nejčastější problém. Na hnojení vemte třeba Kristalon start, protože kopřivový výluh asi k dispozici nemáte. Ono záleží taky na substrátu. Především však sazeničky vyrostou při dobrém osvětlení víc než do nitek i bez hnojení. Tak buď mají málo světla, nebo jste jen netrpělivý. Ono jim to chvíli trvá. Vše mám z praxe, ale u nás nějak ty běžně vznikající problémy nevznikají. Nevyšší výkon MW je běžně 900 W i víc a takový má i naše. Přesto nic neprasklo. Asi máte vážně smůlu....

RE: Dotaz-odpověď

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujFm4Umbm~g), 14. 3. 2017, 14:34

Děkuji za váš názor,jen poslední reakce. Při 900W mi nejen praskla miska, ale rozpustilo se i plastové dno jiné misky. Asi tedy mám obojí nějaké abnormální... Co se týče nedostatku světla, pak asi musím hodně přisvětlovat. Názor, že také záleží na substrátu, je jistě správný, ale co si z toho vezme laik ? Kristalon zkusím. A netrpělivý opravdu jsem, hlavně když ty nitky podpírám párátky, aby nepadaly. Holt musím na některé věci přijít sám ale i tak děkuji za pochopení.

RE: Dotaz-odpověď

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 14. 3. 2017, 14:44

Zkuste onen zmíněný substrát pro množení a výsevy. Pod tímto názvem ho vyrábí více firem. Nebo samotný perlit (vše v článku), bude to pro začátek jednodušší než míchání vlastního substrátu. Až budete přesazovat vytáhlé semenáčky, zasaďte je skoro až po lístky, zapustí kořínky i ze stonku, pokud se jedná o rajčata (ne, to v článku není, protože není o přesazování). Přisvěcovat je třeba zářivkou určenou pro rostliny, s denním spektrem, napříkald Fluora. Ale teď už se těsně u okna (ne severně orientovaného) obejdete i bez ní. Klidně zkuste zasít rajčata znovu, pro ně je stále ještě termín vhodný. Hodně štěstí.

RE: Dotaz-odpověď

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujFm4Umbm~g), 20. 3. 2017, 10:59

Děkuji Vám upřímně za cenné rady. Zmíněný substrát používám a třeba rajčata či okurky vyklíčí rychle. Pak se však zastaví a už pár týdnů žádný pokrok. Psala jste, že přesazení až se vytvoří dva pravé lístky. To asi nejsou ty první ? Stejné je to, když mi (spíše náhodou) vyklíčí i nějaká ozdobná rostlinka. Vyklíčily mi 2 semena bougenvillei, ale ani hnojivo je nepřinutí k dalšímu růstu. Třeba čekají až zima opravdu skončí .... Anebo je ta delší prodleva normální a mně chybí trpělivost ....

Sterilizace substrátu

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujFm4Umbm~g), 23. 2. 2017, 13:57

Předchozí příspěvek doplním o novou zkušenost. Po sotva 6 minutách mi v MW praskla i poměrně bytelná porcelánová miska.
Soudím, že autorka článku svůj návod sama nezkoušela, ale nechám si poradit ....

RE: Sterilizace substrátu

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 23. 2. 2017, 15:12

Dobrý den, tak to je mi líto, máte asi výkonnější mikrovlnku…? Pravda, pro mě je příhodnější strčit plný pekáč do trouby, když topím v kamnech, ale mikrovlnku jsem zkoušela. A abych si byla jistá, že to byl tenkrát opravdu plný výkon a 15 minut, zrovna teď jsem to ozkoušela znova. Vložila jsem trochu mokré krtičiny, a vytáhla horkou, na troud suchou hlínu, miska (silnější, asi kameninová) byla v pořádku, i když se taky zahřála. V tom bude možná háček spíš a děkuju moc za příspěvky – že i když mikrovlnka ohřívat nádobí nemá, v tomhle případě se asi zahřívá a mělo to být takové, které to snese. Protože jsem jiné nepoužívala, nenapadlo mě, že se to může stát...

RE: Sterilizace substrátu

(Oldřich), 27. 2. 2017, 15:28

Nic se nestalo, zkušenost. MW mám vcelku normální a dal jsem do ní asi jen 3 hrsti zeminy. Jistější bude ta trouba i s tím průvodním smradem ...Ale i tak se mi na vzorku trochu zdá, že plíseň to zcela nevyloučilo. Zkouším poprvé vyklíčit různá semena, při cca 21st.C v paneláku zatím jen s malým úspěchem, ale snad to časem půjde.

Sterilizace substrátu

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujFm4Umbm~g), 20. 2. 2017, 22:28

S tou sterilizací v mikrovlnce opatrně - rozžhavený substrát po nějakých 12-15 minutách propálí plastovou nádobu se substrátem .

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS