Správně načasovaná sklizeň má vliv na chutnost ovoce i zeleniny, zajistí co nejvyšší obsah vitamínů a minerálních látek, e důležitá i pro budoucí skladování. Některé plodiny je lepší chránit před prvními mrazíky na záhonech, jiné je lepší včas sklidit i nezralé, neboť doma dozrají.

Dary stromů a keřů

  • Nepromeškejte správnou dobu sklizně rakytníku řešetlákového. Odrůda Leikora, která je poměrně hodně rozšířená, dozrává v první polovině září, odrůda Hergo do začátku října. Plody by měly být plně vyzrálé, ale je škoda je nechat na větvích déle. Při opožděné sklizni klesá obsah cenného vitaminu C až o 40 %!
  • Zatímco letní jablka je lepší trhat sotva dozrají, zimní odrůdy jablek, určené k uskladnění, je naopak vhodné nechat plně vyzrát. Dobře uzrálé jablko se lehkým zakroucení snadno i se stopkou oddělí od větve.
  • Zdravé plody arónie, temnoplodce, nechejte dokonale vyzrát, až jsou zcela černé a sladké. Mají tu výhodu, že na větvích drží dlouho a neopadávají. Vyhledávají je ale ptáci, proto je často třeba překrýt větve starou záclonou či bílou netkanou textilií, aby na vás neco zbylo.
  • Aronie je nazývánna též černou jeřabinou. Nezapomeňte ani na ty červené - plody šlechtěného jeřábu sladkoplodého jsou zdravé i výtečné na pikatní kompot. Trhejte je až za plné zralosti, kdy se vám při ochutnání ústa nezkřiví trpkostí.

Podzimní sklizeň zeleniny

  • Tuzemští pěstitelé s úspěchem využívají hybridní odrůdy melounů, které dřív nasazují plody i zrají. Například raná odrůda Lajko II F1 snáší i chladnější klima. Melouny se sklízejí již od konce srpna. Spolehlivým signálem zralosti je dutý zvuk při poklepu na plod. Meloun už nepřibírá na váze, stopka zasychá. Vzhledem k tuhé slupce se melouny dají skladovat i 2 až 3 měsíce po sklizni.
  • Plody tykví jsou citlivé vůči mrazíkům. Tykve skliďte proto hned při první signalizaci poklesu teplot, i když ještě nemají zaschlou stopku, což je ukazatel zralosti. Cukety i dýně dobře dozrají na chráněném, ale dobře větraném místě a vydrží třeba až do prosince. Ale je třeba je kontrolovat a odstraňovat jakkoli vadné plody.
  • Ani plody rajčat mrazíky nepřežijí, mráz je poškodí a již nedozrají. Pokud je pěstujete na chráněném místě, pomůže obalení celých rostlin do bílé netkané textilie. Jinak je vhodné sklidit i zelené plody – pokud jsou již dostatečně velké, při pokojové teplotě zčervenají. Zpracovávat zelená rajčata vhodné není, ačkoli jsou v některých zemích džemy a další pokrmy z nich oblíbené. Občas se ale někdo po takové pochoutce přiotráví – solanin nelze odstranit ani tepelnou úpravou, Pouze cukr jeho působení zmírňuje.
  • Květák, který nevytvořil do konce září růžice ke sklizni, je nutné chránit před prvními mrazíky. Bílá netkané textilie rostliny ochrání až do poklesu teplot –4 °C. Lze použít i přenosné foliové kryty a rukávce, případně silný balicí papír.