Vánoční stromek, zelený kamarád: Jak ho pěstovat v květináči?
12. 12. 2016

Vánoční stromek, zelený kamarád: Jak ho pěstovat v květináči?

Pro pěstitele a milovníky rostlin je stromek v květináči skvělé řešení. Jak ho vybrat a jak se o něj starat, aby vydržel mnoho let? A co s ním, když příliš vyroste?

Pro stromek, který vám bude dělat společnost po mnoho let, zajděte do školky nebo dobrého zahradnictví. Stromek musí být (podobně jako stromky řezané) umístěn venku v chladu. Jehličnany jsou uvyklé přirozenému cyklu, střídání léta a zimy, a tento běh nelze měnit, aniž byste stromku ublížili. V teple si ho proto můžete užívat jen chvilku – aby se neprobudil. Ale na balkóně, terase nebo zápraží s vámi může být stále.

Stromky musí být při prodeji umístěny v chladu

Pozvěte stromek domů

Stromek v květináči snese nejvýše třídenní pobyt v teple, aniž by se začal probouzet a mylně se domnívat, že už nastalo jaro. Na chladnějším místě, kde teploty nepřekračují 20 °C a vlhkost vzduchu přesahuje 50 %, pak vydrží i týden.

Sníh jehličnanům nevadí, náhlé změny teplot anoDůležitý je i pozvolný přechod. Pokud byste stromek ze zimy, zvláště za mrazů, přemístili rovnou do pokojové teploty, byl by to pro něj šok. Potřebuje aklimatizaci, alespoň týden či lépe dva, na bezmrazém světlém místě. Ideální je najít více míst s odstupňovanou teplotou. Při přechodu zpět do zimy stejný postup zopakujte v opačném sledu.

Stromek dostatečně zalévejte a několikrát denně roste. Vzdušnou vlhkost můžete zvýšit zvlhčovači, nebo pod stromek položte alespoň misky naplněné vodou. Můžete po nich nechat plout květy, vyplnit je oblázky, na Štědrý večer pak mohou po hladině plout tradiční svíčky v ořechových skořápkách (to už ale musíte dát misku dále od smrčku, svíčky hřejí). Stromku prospěje ochlazení troškou sněhu, pokud je k mání – jednoduše ho položíte do květináče. Poslouží zároveň jako pomíjivá ozdoba.

Mimo vánoční svátky se stromku bude dařit na zahradě - můžete zapustit do země i s kontejnerem a na jaře ho přesadit do o číslo větší nádoby. Pokud nádoba zůstane nad zemí, umístěte ji tak, aby se příliš nepřehřívala – ostatně horké polední slunce nesvědčí ani stromku samotnému. V zimě je vhodné nádobu izolovat. Jehličnan v ní pak můžete pěstovat po celý rok i na balkóně.

Stromek pěstovaný v nádobě sice při správné péči vydrží léta, ale desítky let nikoli – pokud jste si již na začátku nevybrali zakrslý kultivar.

Když stromek příliš vyroste

Stromek můžete po několika letech vysadit do živého plotu – zvláště na severní straně ho mohou z části tvořit i jehličnany. Avšak pokud nebyl váš vánoční kamarád okrasný zakrslý kultivar, je riskantní ho vysadit jen tak a nezastřihávat – roste rychle do výšky, a zvláště mělce kořenící smrky jsou náchylné k vývratům. (V některých městech se dokonce pořádá společná výsadba odrostlých vánočních stromků do parků, kde je pro ně místa dost.)

Nejen zeleň, ale i šišky jehličnanů zdobí zahradu

Nejlepší je si druh a kultivar vánočního stromku v květináči zvolit už s ohledem na jeho budoucí využití. Místo běžného smrku pichlavého, jedle kavkazské či douglasky tisolisté, která dorůstá obzvlášť obřích rozměrů, můžete vybírat z nepřeberného množství zakrslých zahradních kultivarů jehličnanů. I běžný strom lze zaštipováním udržet v menším tvaru, ale okrasné jehličnany vyšlechtěné do kompaktních miniaturních tvarů poslouží lépe.

TIP REDAKCE: Z větvičky svého stromku si můžete řízkováním poměrně snadno vypěstovat vlastní novou sazeničku. Podrobný návod najdete v článku Průvodce řízkováním: Namnožte si jehličnany, v září se dobře ujímají

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS