Úkaz na listech bývá označován jako panašování. Na první pohled jde o barevnou odlišnost celých listů nebo jejich částí, způsobenou ztrátou chlorofylu nebo jeho částečným úbytkem. Takové listy (a někdy celé stromy, keře i byliny) bývají označovány jako variegátní, pestrolisté.

Jak panašování vzniká?

Barevné změny mohou vzniknout i tzv. plastidovou mozaikou, mohou být způsobeny virovou infekcí (například v květech tulipánů, na listech jiřin), fyziologickou poruchou (např. chloróza, „žloutenka“) nebo náhlou genovou mutací. Zejména pro posledně jmenované je příznačné ostré ohraničení barevně odlišných ploch a skvrn, což jiné fyziologické změny a virózy nemají.

Okrasné panašované kultivary javorů

U javoru klenu zahradníci využili těch změn, které se ukázaly jako fixované, stálé, každoročně se opakující, a vegetativní cestou (roubováním, očkováním) takové odchylky udržují pod komerčními, kultivarovými jmény.

  • Například kultivary ´Aureo–variegatum´ nebo ´Aucubaefolium´ mají zlatožlutě skvrnité listy
  • cv. Leopoldii má listy slámově žlutě skvrnité
  • kultivary ´Flavescens´ nebo ´Worleei´ mají osvětlené listy zbarvené žlutavě, ale zastíněné listy jsou zelené atd.

Javorová chiméra

Někdy se přihodí, že pestrolistý kultivar naroubovaný na „zelené“ podnoži má po čase v koruně celé partie jen zelené a jiné pestré. Tento jev se nazývá chiméra a je způsoben tím, že ve stonku vedle sebe prorůstají pletiva zelené podnože a pestrolistého roubu.