Včelaření pro začátečníky
10. 6. 2013

Včelaření pro začátečníky

Včelaření je koníček krásný a ušlechtilý. Jen díky včelám naše krajina stále ještě kvete. Včelařit může začít každý, kdo má prostornou zahradu, dostatek nadšení i trpělivosti. Co radí zkušení včelaři začátečníkům?

Pan Jaroslav Těhník pochází z Velkých Hamrů, které mají dlouhou včelařskou tradici. Začal včelařit v roce 2010. S pomocí rad zkušeného souseda a dalších včelařů z hamerského spolku se spolu se svou ženou, která v současné době vede kroužek mladých včelařů ve Velkých Hamrech, pustili do chovu včel mimo jiné i proto, aby neměly dlouhou cestu do jejich sadu a stromy opylily včas.

U příležitosti stého výročí založení Včelařského spolku v Hamře pak napsal příručku Jak začít včelařit. Najdete v ní leccos, co může začínajícího včelaře zajímat. A kromě toho, že se mnohé dozvíte, se i zasmějete…

Ve spolku se to lépe táhne

Začínajícím včelařům se vyplatí vstoupit do nejbližšího včelařského spolku. Stačí se v okolí poptat včelaře, kterého snadno najdete podle úlů na zahradě. Stanete se tak členem celorepublikového Českého svazu včelařů. Na schůzkách se můžete dovědět mnoho zajímavého, navázat kontakt s ostatními včelaři, dostat cenné rady, poslechnout si odborné přednášky… a v časopise, který budete každý měsíc dostávat, se dočtete o současné legislativě i dění okolo včel.

včelky dělnice

“Důležité je i studium literatury, sledování aktuálních trendů a různých diskuzních fór. Vlastně je nejlepší nejdříve si o včelách něco nastudovat a až potom se vydat do včelařské organizace. Nováček si pak nepřipadá jako úplné tele, když se okolo něj včelaři baví o včelách. Ví, že se může bez obav zeptat, když něco neví a bude alespoň trochu rozumět odpovědi, kterou mu dá ten, kdo ví. Nebo i ten kdo neví, což je ta horší varianta”. Jaroslav Těhník v příručce uvádí i proveřenou včelařskou literaturu, například: Včelařství, Vladimíra Veselého  z roku 2003.

A pokud se chcete potěšit i knihou, která se nevěnuje přímo včelaření, ale fascinujícícm schopnostem včel a jejich životu, doporučujeme knihu Fenomenální včely, kterou ve spolupráci s Českým svazem včelařů vydalo nakladatelství Brázda a napsal ji Jurgen Tautz.  

Jak začít?

„Snažte se začít se 4 včelstvy. To je rozumný počet, u kterého je velká pravděpodobnost, že alespoň 1-2 včelstva přežijí počáteční péči začátečníka a úspěšně zvládnou přezimovat do následujícího jara.  I přes sebelepší péči se i zkušenému včelaři stane, že některá včelstva z různých důvodů zahynou – hladem, nemocemi, do úlu vleze myš, včelstvo přijde o matku apod. Spousta lidí začala včelařit s 1-2 včelstvy. Zklamání na jaře z úhynu všech včelstev bylo tak veliké, že ve včelaření nepokračovali. A to je škoda. Proto je dobré zvolit do začátku právě čtyři. Je to ještě „málo“ na starání a zároveň „dost“ na pravděpodobnost přežití “.

Vojtěch Těhník v protichemickém obleku

Včelstvo je nejlepší získat u domovské včelařské organizace. V květnu oddělek, v červnu roj, nebo v červenci hotové včelstvo.

“To, co včely první rok od začínajícího včelaře potřebují je klid a dostatek zásob cukru včas podaných” upozorňuje včelař. Přílišná nevyžádaná péče a vyrušování včelám pouze škodí… 

 

Zahrada jako prostřený stůl

i

Včely potřebují také zdroj nezávadné vody.

„Nezapomínejte na výsadbu pylodárných a nektarodárných rostlin. Zvláště s výsadbou včelařských dřevin je vhodné začít s předstihem – tak 5-25 let před tím, než se pustíte do chovu včel. Třeba lípa je pro včely zajímavá cca. 20-25 let po vysazení. Tak neváhejte a sázejte! I okrasné dřeviny vybírejte s ohledem na jejich pylodárnost a nektarodárnost.“ 

 Kam umístit úly?

„Výborná je jižní nebo jihovýchodní orientace na sluníčku, ale ve stínu koruny stromu. V zimě je strom bez listí, slunce může tedy úl prohřívat a včely nemají takovou práci s topením. V létě, když slunce hřeje hodně, tak koruna vrhá stín a včely nemusí tolik chladit“ vysvětluje včelař.

umístění úlu na jihovýchod pod korunu stromu

„Počítejte s tím že riziková oblast je cca. 8-10 metrů před úlem. Tam by nikdo neměl chodit – hlavně děti. Zároveň by ale úl neměl být zbytečně daleko, protože budete do něj a z něj přemisťovat často i těžké předměty. Samotný úl zabere přibližně metr čtverečný“.

Přejete si posilovat?

Úl pořídíte přibližně za 2500 Kč. Jeho důležitou součástí jsou pak rámky, na které budou včely umisťovat plásty s medem. Z mnoha rámkových měr se u Těhníků včelaří na dvou.

„Pro začátek si vyberte buď Adamcovu rámkovou míru - 39x24cm. Pravděpodobně pak nebudete mít problém s usazením včelstva od jiného včelaře, protože se jedná o nejrozšířenější míru rámků u nás. Budete ale mít sice o trochu těžší nástavky, ve kterých jsou rámky usazené, ale pro včely je vyšší rámek přirozenější.

Druhou možností je vybrat si Optimal – 42x17cm. Vhodný je pro ty, co rovnou vědí, že úlů budou mít hodně a neradi posilují, když nemusí. Ideální pro ženy a malé včelaříky. V případě, že jste silný muž a nevíte jak si zdůvodnit a obhájit volbu Optimalu, tak Vám prozradím, že na tenhle rozměr přišli staří osadníci Ameriky. Chtěli včelařit, ale neměli v čem. Tu si někdo všimnul, že bedny od whisky (kterých se všude válely hromady a nikdo je prázdné nechtěl) mají akorát ten správný rozměr na nástavky pro chov včel“ stojí v příručce jak začít včelařit.

Adamcova rámková míra

Bez žihadel není medu

Kromě dalších pomůcek si budete muset opatřit klobouk se síťkou a včelařské rukavice. A pokud se chcete včelím žihadlům vyhnout co nejvíce, pak i včelařskou kombinézu. Musí být dostatečně velká, volná, aby žihadla neprošla až na kůži. A také světlá – to aby si včely nemyslely, že jste medvěd.

(Ovšem bratr Jaroslava Těhníka Vojta, který pomáhal při medobraní, uspěl i v armádním protichemickém oděvu, přes který nedostal ani jedno žihadlo. Protiplynovou masku ale musel vyměnit za včelařský klobouk se síťkou).

 

Usazení nového včelstva aneb zachovejte klid

„Nejste si opravdu jisti, že zvládnete manipulaci s „kýblem plným včel“? Máte-li byť jen stín pochybnosti, jestli dokážete ihned na poprvé sklepnout včely do úlu, požádejte včelaře, od kterého máte roj (nebo i jiného), jestli by Vám nepřišel asistovat. Už jenom jeho pouhá přítomnost na Vás bude mít uklidňující účinek. A být klidný je u včel to hlavní. Být klidný, žádné prudké pohyby, a nevydávat žádné výrazné pachy. To znamená nebýt zpocený nebo navoněný. Včely totiž nesnáší silné pachy. Takže jestli víte, že se hodně potíte, tak si pro každou návštěvu včel berte vyprané oblečení. A pozor na to, že včely nesledují reklamy, proto je benzín dráždí stejně jako Chanel no. 5.“ upozorňuje Jaroslav Těhník.

chytání roje

Jak včely spí?

Do začátku září musí být všechna včelstva dostatečně silná (množství včel a jimi obsednutých rámků) a musí mít dostatečné zásoby cukru, který jim nahradí odebraný med.  (12-15 kg). Začátečník by v prvním roce měl včelám dopřát cukru raději více, nežli méně.

A jak se starat o včelstvo v zimě?

  • čekat
  • kontrolovat úly nejlépe z dálky a potichu
  • dbát na to, aby včely nic v zimě nevyrušovalo – větve škrábající o úl, zvířata, lidi, děti
  • kontrolovat česno, aby bylo bez sněhu a včely se v úle neudusily
  • čekat na první jarní prolet
  • v žádném případě do včel nelézt když je teplota nižší než 12°C ve stínu

česno - včelí vstup do úlu

 

Devatero začínajícího včelaře aneb shrnutí

1.  Nejdřív si něco nastudujte o včelách.

2.  Rozhodněte se kde, jak a v čem budete včelařit.

3.  Vstupte do spolku.

4.  Obstarejte si včely od místního včelaře.

5.  Nebuďte zbytečně aktivní, co se týká zásahů do včel.

6.  Myslete!

7.  Nebojte se zeptat jak a chtějte vědět proč.

8.  Žádný včelař nikdy nevyprodukoval ani gram medu. Všechno obstarají včely –     buďte jim za to vděční.

9.  Čím štědřejší včelař, tím štědřejší včely.

 včelín

Dobrá rada na závěr

“Hnacím motorem lidského pokroku je lenost. Tak na to nezapomínejte. Včely to stejně vědí a umí lépe než my. Myslete na to, že i ten nejchytřejší včelař bude vždycky daleko a daleko pozadu za tou nejblbější včelou” vzkazuje všem budoucím kolegům včelař z Velkých Hamrů.   

foto: Jaroslav Těhník a Shutterstock 

Více se dozvíte na webových stránkách:

ZO ČSV Velké Hamry – www.vcelarivh.mzf.cz

Kroužek Včelaříci Velké Hamry – www.vcelarici.ohnice.cz

Český svaz včelařů – www.vcelarstvi.cz

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Jak předejít nemocem???

(Thomy;), 17. 7. 2017, 12:41

Rozhodl jsem se nedávno k tomu, že využiji svůj volný čas na včelaření :) Akorát jsem narazil na následující informaci: http://vcelimor.cz/o-moru-vceliho-plodu což mě trošičku překvapilo, skoro až vyděsilo... Mno a moje otázka je následující: Jak tomu předejít?

krásný článek

(kamil), 4. 8. 2014, 20:25

děkuji

Paulownia

(Tomáš), 26. 6. 2013, 00:55

Nemáte někdo vysazený tento strom?
Prý je z něj med vynikající kvality

Langstroth nebo Optimal?

(Sova), 10. 6. 2013, 15:48

Autorka zaměňuje Langstrothův úl a úl Optimal. Oba dva jsou sice nízkonástavkové, neuteplené, jen se liší v rozměrech. Optimal je úl čtvercového půdorysu vyvinutý českými odborníky v roce 1980 (více na optimalklub.cz). Langstrothův úl je zde již od roku 1852, úl dodržuje včelí mezeru (na rozdíl od mnohých jeho následovníků) a za těch 160 let se rozšířil po celém světě. (85% celosvětové produkce medu je vyprodukováno právě v Langstrothově úlu). O Langstrothově úlu se občas tvrdí, že je to bednička od whisky, sice to zní dobře, ale bohužel pravda to není.

RE: Langstroth nebo Optimal?

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 26. 6. 2013, 09:36

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Jde ovšem o rozhovor s panem Jaroslavem Těhníkem, a co se týká úlů přímo o citaci tohoto včelaře...autorka sama by si o úlech netroufla napsat nic :)

unístění

(VWPsQNujW_ruQNs6JyvjFo), 20. 6. 2011, 13:29

vadí v blízkosti včel mravenci myslím ti velcí lesní draví

RE: unístění

(Mlha), 24. 11. 2011, 03:48

Proti mravencům se dá bojovat jednoduše tak že úly postavíte na konstrukci a nožky konstrukce umístíte do nádob naplněných olejem. Kdyžtak se prodávají hotové.

RE: unístění

(Sova), 10. 6. 2013, 15:44

Pomůcka pro zamezení zamezení vstupu mravenců se dá koupit na Internetu, např. formistop-4-8-12-16-ks-vc.-dopravy

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS