Teplomilné rostliny je třeba předpěstovat při pokojové teplotě. Rostoucím semenáčkům a sazeničkám je však nutné zajistit dostatek světla. Postavte je proto těsně k jižně či východně orientovanému oknu, nebo pod zářivku s denním spektrem.

Semena rajčat nejrychleji vyklíčí při teplotě 25 °C. Později může teplota klesnout na 15-20 °C, sazeničky budou silnější a zdravější. Také semena okurek při teplotě 25 °C vyklíčí za pár dní, při teplotě 15 °C do dvou týdnů. Vzešlé semenáčky je třeba po vytvoření prvních pravých lístků přesadit do prostorných květináčů a hnojit. K přesazení budou připravené počátkem dubna – do pařeniště, nevytápěného skleníku v teplejších oblastech, nebo do skleníku pultového, ve kterém zeď přes den akumuluje teplo a v noci ho vyzařuje.

Letní pór si můžeme předpěstovat již nyní, aby byl zjara připravený na výsadbu. Nejrychleji klíčí při teplotě 20-24 °C. Rostoucím sazeničkám postačí teplota 13–20 °C. Výsevní nádoby nebo sadbovače by měly být nejméně 7 cm hluboké, aby mohly rostlinky vytvořit bohaté a dlouhé kořínky.

Na záhon, do pařeniště a skleníku můžeme vysadit doma předpěstované sazeničky brokolice, budou mít náskok. Semena nejrychleji klíčí při teplotě nad 20 °C, po vyklíčení však sazeničky jim postačí teplota 10 °C. Teplomilnější květák pro klíčení semen potřebuje nejlépe 20-25 °C. Poté by měla teplota klesnout na 12-15 °C – sazenice můžeme přesunout na chladnější místo, nebo vysadit do pařeniště či skleníku.

Semena kedluben ochotně klíčí při teplotě 18-20 °C, sazenice poté prospívají při teplotě 12-16 °C, proto je ideální přesazení do skleníku nebo pařeniště.

Předpěstování letniček

Cínie, zvané též ostálky (Zinia elegans), jsou atraktivní letničky veselých, teplých barev s květy jednoduchými i plnými. Díky pestrému výběru odrůd vytvoří krásný záhon samy o sobě, hodí se však i pro kombinaci s dalšími květinami. Aby kvetly časně, můžete si je již nyní předpěstovat. Semena dobře klíčí při teplotě 20 °C, sazeničkám stačí nižší teploty. Také aksamitníky (Tagetes) můžeme pěstovat na záhonech i v nádobách, v desítkách odrůd od nízkých po vysoké, s květy plnými i jednoduchými, zbarvenými od světle žluté přes ohnivou po červenohnědou. Díky včasnému výsevu a předpěstování se z jejich květů můžete těšit již počátkem léta.

Popínavé letničky rostou velmi rychle a pokryjí zelení i květy jakékoli místo si

přejeme. S pomocí letniček jako je vilec (Cobaea), hrachor (Lathyrus) a svlačec (Convolvulus) můžeme nechat popnout plot či lehké konstrukce, které umístíme tam, kam je třeba. Vilec je výjimečný tím, že se větví, roste velmi bujně a roste do závratné výše. Pokud si ho předpěstujeme včas, rozvine své zvonkovité květy ještě v létě a stihne zkrášlit zdi, ploty i pergolu. Semenům těchto letniček postačí ke klíčení 20 °C (rychleji mohou klíčit při 25 °C, ovšem postačí jim i 15 °C). Rostoucím sazeničkám vyhovuje teplota kolem 15 °C.

Mezi další letničky, které si můžeme stále ještě předpěstovat ze semen, patří například netýkavka, otočník, vilec, hrachor, hledík.

Výsev bylinek

Levandule, šalvěj, rozmarýn, tymián, máta, meduňku i další aromatické bylinky si můžeme vysít za oknem a předpěstovat si sazeničky k jarní výsadbě. Ochotně klíčí při pokojové teplotě a vysoké vzdušné vlhkosti pod pokojovým skleníčkem nebo jiným průhledným krytem. Rostoucí sazeničky můžete umístit na chladnější, co nejsvětlejší místo.

Pro časnou sklizeň si v teple domova již nyní můžeme předpěstovat jednoleté zelení koření - například bazalku, koriandr, petrželku. Otužilý kopr a rokety rostou a klíčí i při nižších teplotách, ale předpěstováním doma růst uspíšíte. Po vzejití jim však bude lépe při nižší teplotě. Jednoletky, které budeme v průběhu sezóny seřezávat a ony znovu obrazí, můžete pěstovat na záhonech i v nádobách. Pokud máme dostatek místa, můžete je nyní vysít rovnou do truhlíků a květináčů, ve kterých porostou po celé léto. Místo uspoří výsev do sadbovačů či výsevních nádob, kam je lze vysít hustěji a později přesadit.