Verbenu, vděčnou květinu do nádob i záhonů, si můžete předpěstovat
14. 2. 2018

Verbenu, vděčnou květinu do nádob i záhonů, si můžete předpěstovat

Sporýše, kterým se dle latinské předlohy často říká libozvučnějším jménem verbena, mají velice zajímavé květy. Většina druhů snáší i sušší stanoviště a miluje přímé slunce. Jsou ozdobou balkónu i zahrady.

Nejběžněji pěstovaný je sporýš zkřížený (Verbena x hybrida). Rostliny jsou vysoké 15-30 cm a vytvářejí koberec pestrobarevných květenství, složených z drobných kvítků. Proto se hodí na kobercové výsadby záhonů, do truhlíků a do nádob. Na trhu je řada odrůd, které můžeme vypěstovat i ze semen.

Sporýš zkřížený (Verbena hybrida)

Ozdoba terasy i zahrady

Sporýš můžeme kombinovat s letničkami, například s pelargóniemi, petúniemi, ostruhatkami a dalšími. Vytvoříme tak efektní společenství, které pokvete nepřetržitě celou sezonu. Sporýše potřebují teplé, slunečné stanoviště, odpustí nám, když je někdy zapomeneme zalít. Dobře rostou i v samozavlažovacích truhlících. Ošetřování není nenáročné, pouze zálivka, hnojení a občas můžeme nůžkami ostříhat odkvetlá květenství.

Časný výsev

S výsevem začínáme v únoru a březnu. Ke klíčení nepotřebují světlo. Oblíbeným trikem zahradníků je namočit semena na noc před výsevem do vlažné vody. Slabá vrstva vermikulitu na vysetých semenech zajistí dobré vyklíčení.

sporýš spanilý (Verbena tenuisecta)

Mnoho druhů verbeny

  • Nejen do květináčů se výborně hodí sporýš spanilý (V. tenuisecta), který má drobné zpeřené listy a v květináči vytvoří fialovou kvetoucí kouli.Méně známý je sporýš krásný (V. speciosa). Rostliny jsou vysoké 30 cm, mají desítky tmavě fialových květenství a vytvářejí menší převisy, díky nimž jsou vhodné do truhlíků a závěsných nádob. Oblíbená je odrůda Imagination, kterou můžeme dokonce použít i jako půdopokryvnou rostlinu. Vytvoříme tak efektní fialový koberec.
  • Ve výsadbách se můžeme někdy setkat se sporýšem kanadským (V. canadensis), který je vysoký 20 cm, vytváří hustý porost a kvete růžovofialově.

 

sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

  • Nejzajímavější zástupcem tohoto druhu je vytrvalý sporýš argentinský (V. bonariensis), kterého na zahradě opravdu nelze přehlédnout. Tato efektní, 120 cm vysoká rostlina vytváří čtyřhranné tuhé lodyhy, na jejichž koncích jsou drobná, světle fialová květenství. Listy jsou šedě plstnaté, přirostlé ke stonkům, rostliny jsou celkově vzdušné, nezastiňují zcela průhledy. Květenství můžeme i sušit.

 

Slabinou starší generace odrůd sporýše zkříženého bylo, že se nedokázaly vzpamatovat po přeschnutí. Stačilo několik horkých dnů bez zálivky, v truhlík přestaly kvést a do konce léta se již „nevzpamatovaly. Dnešní odrůdy však tímto nedostatkem netrpí, navíc jsou jejich barevné kombinace květů v květenstvích doslova fantastické.

Autor Josef Černý.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS